Zmiany w szczepieniach. Od lipca druga dawka bez zapisów, od ręki i w całej Polsce

Projekt bez tytułu - 2021-06-27T144746.145_Easy-Resize.com.jpg
Projekt bez tytułu - 2021-06-27T144746.145_Easy-Resize.com.jpg
W tym tygodniu mają być ogłoszone zmiany w przyjmowaniu szczepionek. O szczegółach donosi dziennik "Fakt", który dotarł do zapisów nowych ustaleń. To ma być ukłon w stronę Polaków, którzy od lipca wyruszą na urlopy.

Zaszczep się, gdzie chcesz i kiedy chcesz

Szef KPRM i pełnomocnik ds. szczepień Michał Dworczyk już kilka tygodni temu zapowiadał zmiany. Polacy coraz częściej wykazywali niezadowolenie, że daty urlopu muszą układać pod terminy przyjęcia szczepionki. Do tej pory obowiązywała bowiem zasada, że każda osoba musi zaszczepić się dwa razy w tej samej placówce. W czasie wakacji może to być sporym utrudnieniem, dlatego, żeby wyjść naprzeciw oczekiwaniom Polaków, rząd zamierza uchwalić nowe rozporządzenia.

Z ustaleń dziennika "Fakt" wynika, że od 1 lipca drugą dawkę szczepionki będzie można przyjąć w dowolnym miejscu na terenie całej Polski. Co więcej, nie trzeba będzie umawiać się na konkretną datę i godzinę szczepienia. Oznacza to np., że każdy, kto przechodzi obok punktu szczepień, będzie mógł wstąpić tam o dowolnej godzinie, wypełnić ankietę i zaszczepić się. Oczywiście, trzeba będzie spełnić, tak samo jak wcześniej, wszystkie kryteria, by otrzymać drugą dawkę.

Musi minąć minimalny odstęp wymagany obecnie pomiędzy dawkami, a na szczepienie musimy stawić się z dowodem tożsamości. Po zaszczepieniu w innej placówce personel medyczny wpisze nasze dane do systemu, tym samym anulując naszą wizytę w innym miejscu.

Szczepienie w galerii handlowej i aptece

Ułatwienie nie będzie dotyczyć tylko osób, które mają już jedną dawkę szczepionki za sobą. Także ci, którzy są zapisani na pierwsze szczepienie, mogą stawić się na nie w dowolnym miejscu w kraju, by nie przepadł im termin, a jednocześnie, by nie musieli rezygnować z planów urlopowych.

Kolejną zmianą ma być także możliwość szczepienia się w czasie zakupów. W 9 centrach handlowych uruchomiono pilotażowo punkty szczepień. Powstały one w galeriach: Atrium Mosty w Płocku, Atrium Plejada w Bytomiu, Blue City w Warszawie, CH Karolinka w Opolu, M1 w Markach, Manufakturze w Łodzi, CH Platan w Zabrzu i Plaza Toruń. W tych miejscach będzie można zaszczepić się jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson. Dodatkowo, punkty szczepień mają powstać także w aptekach.

Punkty szczepień, do których będzie można się udać w czasie urlopu, dostępne będą pod linkiem.

Zobacz także:

Trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19. Kto będzie jej potrzebował?

Eksperci określili, ile dni przed i po szczepieniu przeciw COVID-19 nie można pić alkoholu. Wiele osób nie będzie zadowolonych

Opalanie po szczepionce przeciw COVID-19. Dermatolog: "Polecałbym unikanie słońca"

Obejrzyj również: "Zaczynamy akcję dzwonienia do tych osób, które się jeszcze nie zaszczepiły". Ministerstwo Zdrowia będzie zachęcało do szczepień

TVN 24/x-news

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Źródło: Fakt

podziel się:

Pozostałe wiadomości