Newsy

15 sierpnia 2022 roku - czy to dzień wolny od pracy? Gdzie będzie można zrobić zakupy?

Newsy

Aktualizacja:
Planowanie wakacji

W naszym kraju dni wolne od pracy określa specjalna ustawa. 15 sierpnia obchodzimy święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego. Aktywni zawodowo Polacy z pewnością zastanawiają się, czy przysługuje im z tego tytułu dodatkowy dzień wolny od pracy.

Dni ustawowo wolne od pracy

Przed nami kilka świąt, które zgodnie z obowiązującą ustawą uznawane są za dni wolne od pracy. Co roku są to następujące uroczystości:

  • 15 sierpnia, czyli przypadająca w poniedziałek liturgiczna uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a zarazem Święto Wojska Polskiego;
  • 1 listopada, czyli przypadający w wtorek Dzień Wszystkich Świętych;
  • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, które obchodzić będziemy w piątek;
  • 25 i 26 grudnia - Święta Bożego Narodzenia, w tym roku przypadające w niedzielę i poniedziałek.
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Zimna herbata w upalne dni - to jest to! Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

15 sierpnia - kiedy wypada?

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to dogmat Kościoła katolickiego, ogłoszony przez papieża Piusa XII. 15 sierpnia wierni obchodzą święto, upamiętniające to wydarzenie.

15 sierpnia to także Święto Wojska Polskiego, ustanowione na cześć zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w 1920 roku w trakcie wojny polsko-bolszewickiej.

W 2022 roku 15 sierpnia wypada w poniedziałek. Oznacza to, że w tym dniu wszystkie sklepy będą nieczynne oraz większość osób będzie miała wolne od pracy. Nie dotyczy to służb, takich jak pogotowie, straż pożarna, policja itd. Osoby pracujące w tym dniu dostaną dodatkowy dzień wolny w innym terminie.

15 sierpnia - gdzie zrobić zakupy

Ze względu na to, że 15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, duże markety i sklepy będą zamknięte. Czynne będą jedynie małe sklepy, w których właściciel będzie prowadzić sprzedaż oraz stacje benzynowe. Zatem zakupy na długi weekend najlepiej jest zrobić wcześniej. Niedziela przed 15 sierpnia nie jest handlowa, co oznacza, że ostatni moment na wyposażenie lodówki przypada w sobotę, 13 sierpnia.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: pcess609/Getty Images

Pozostałe wiadomości