Senat poparł rozszerzenie programu "500 plus" na pierwsze dziecko. Rafalska: "To znakomita informacja dla nas"

500 plus
fot.KangeStudio/Getty Images
Senat poparł w czwartek bez poprawek rządową nowelizację ustawy, zgodnie z którą prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 lat. Ustawa trafi teraz do podpisania jej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Za nowelizacją głosowało 82 senatorów, nikt nie był przeciw, dwóch senatorów wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do podpisania jej przez prezydenta.

Program "Rodzina 500 plus" w nowej odsłonie jest uniwersalny, całkowicie powszechny, nie socjalny – aczkolwiek istotnie poprawiający sytuację rodzin, których sytuacja materialna jest trudniejsza.

– powiedziała w czwartek PAP szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

To znakomita informacja dla nas – resortu odpowiedzialnego za wprowadzenie programu "Rodzina 500 plus", ale też świetna dla polskich rodzin. Dziękuje Senatowi za tak szybkie prace nad zmianami w tej ustawi.

 – powiedziała w rozmowie z PAP minister Rafalska.

"Czekamy teraz na podpis pana prezydenta. Potem nic nie będzie stało na przeszkodzie, by termin zaproponowany w ustawie wszedł w życie" – dodała.

500 plus - nowe zasady

Minister rodziny przypomniała, że świadczenie na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego, będzie można składać w dwóch formach: w wersji papierowej – od 1 sierpnia 2019 r., a w wersji elektronicznej – od 1 lipca 2019 r.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień 2019 r. świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019 r. Złożenie wniosku po 30 września 2019 r. oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, tj. lipiec i sierpień.

Szefowa MRPiPS podkreśliła, że program w nowej odsłonie obejmie 6,8 mln dzieci.

Rozszerzenie programu "Rodzina 500 plus" także na pierwsze i jedyne dziecko to jeden z projektów wchodzących w skład tzw. nowej piątki PiS.

Zmiany w 500 plus

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Po rozszerzeniu programu 500 plus będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 lat. Prawo do świadczenia będą miały również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18 lat).

Znowelizowana ustawa wprowadza trzymiesięczny termin – liczony od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym terminie będzie skutkowało przyznaniem tego świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Obecnie świadczenie 500 plus przysługuje – co do zasady – od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Nowela umożliwi także przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu rodzicowi dziecka w razie śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres, lub który zmarł przed rozpatrzeniem wniosku. Obecnie w takiej sytuacji drugi rodzic musi złożyć "swój" wniosek o świadczenie.

Z danych Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że od 1 kwietnia 2016 r., czyli od momentu uruchomienia programu, przeznaczono na niego ok. 70 mld zł (stan na marzec 2019 r.). Obecnie z programu korzysta ponad 3,6 mln dzieci, czyli 52 proc. wszystkich dzieci do 18. roku życia. Szacuje się, że po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci. Po zmianach w 2019 r. na program trzeba będzie przeznaczyć ok. 31 mld zł, a w 2020 r. – ok. 41 mld zł.

(PAP)

Czytaj też:

Magda Mołek: "Bycie mamą mnie odmłodziło, ale nie wierzę w macierzyństwo glamour" 

Szokujące dane! 40 proc. Polek nie widzi potrzeby chodzenia do ginekologa

Autor: Bernadetta Jeleń

podziel się:

Pozostałe wiadomości