Newsy

"Dobry Start" 300+ - zmiany w programie. Kiedy wchodzą w życie?

Newsy

Zmiany w programie 300+

Prezydent podpisał nowelizację ustawy dotyczącą programu 300+. To oznacza, że zapowiadane przez rząd zmiany wkrótce wejdą w życie. Na czym one polegają? Na co muszą przygotować się rodzice korzystający ze wsparcia państwa? Kiedy ruszy nabór wniosków?

Zmiany w programie 300+

Wnioski o "Dobry start" będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną, a realizacją programu zajmie się ZUS, a nie – jak obecnie – samorządy. Tak przewiduje nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Do tej pory o świadczenie można było występować w tych samych instytucjach, w których składano wniosek o 500+: urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie.

Nowe przepisy mają na celu zapewnienie większej efektywności w realizacji programów skierowanych do rodzin z dziećmi.

Nowelizacja przewiduje, że Rada Ministrów będzie mogła wydać rozporządzenie, zgodnie z którym wnioski o świadczenie "Dobry start", czyli tzw. wyprawkę szkolną, będą składane wyłącznie przez internet. Dotychczas było to możliwe także bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Dobry Start - kiedy można składać wnioski?

Wiceminister rodziny Barbara Socha w połowie maja przekazała PAP, że resort chce, aby wnioski o "Dobry start" były składane tylko online już od tego roku. Nabór wniosków ruszy 1 lipca.

Ustawa zakłada ponadto, że tego programu nie będą już realizowały samorządy, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie będzie wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy. Rząd przekonuje, że dzięki takiemu rozwiązaniu w latach 2021-2031 koszty obsługi programu "Dobry start" będą niższe o blisko 488 mln zł.

Dobry Start - dla kogo

Świadczenie "Dobry start" jest wypłacane raz w roku w kwocie 300 zł na każde dziecko, bez względu na dochód rodziny. Wsparcie przysługuje uczącym się dzieciom, które nie przekroczyły 20 roku życia. Niepełnosprawni uczniowie mogą z niego korzystać o 4 lata dłużej. Programem nie są objęci studenci, przedszkolaki oraz dzieci uczęszczające do tzw. zerówek. Obecnie beneficjentami Dobrego Startu jest ok. 4,45 mln dzieci.

Zobacz wideo: O czym marzyłeś jako dziecko?

Zobacz też:

Ciężka praca pielęgniarki z oddziału covidowego uwieczniona na zdjęciu. "Wraca z nocki, od razu idzie do dziecka"

Anna Lewandowska po premierze filmu swojej mamy: "Jestem z Ciebie dumna". O czym jest "Położna"?

Porwał i zamordował 11-latka. Ojciec Tomasza M.: "Nie wiem, czy powinienem nazywać go swoim synem"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Adam Barabasz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości