Meteorologia i zjawiska pogodowe
Będzie chłodniej - prognoza pogody na początek nowego tygodnia
Polska znajduje się obecnie w obszarze obniżonego ciśnienia związanego z niżami Aleksandra i Beatrix. Ich centra znajdują się nad Niemcami i zachodnim Bałtykiem oraz Wyspami Brytyjskimi. W związku z ich działaniem południowe i zachodnie regiony naszego kraju dostają się pod wpływ frontu atmosferycznego z niewielkimi opadami deszczu. Z południowego wschodu wciąż płynie natomiast ciepłe powietrze, więc temperatura w Polsce przekracza teraz miejscami 15 stopni Celsjusza.
W najbliższych dniach sytuacja ulegnie jednak zmianie. Już w niedzielę, 3 marca układy niżowe znad południowej i zachodniej Europy będą kierować się w stronę Polski i przyniosą łagodne masy powietrza.
- We wtorek natomiast zacznie się przebudowa pola barycznego nad kontynentem. Do głosu dojdą wyże znad Skandynawii i Rosji. I choć niż znad Morza Czarnego wciąż tłoczyć ma ciepło z południa, to masy z północy zaczną je wypierać, tym samym temperatura spadnie. Kropla chłodu, która ma zsunąć się nad Europę Środkową, zamieni występujące okresami opady deszczu w deszcz ze śniegiem - twierdzi synoptyk tvnmeteo.pl, Arleta Unton-Pyziołek.
W związku z tym starcia ciepła z chłodem będą coraz częstsze, co oznacza, że w marcu zapanuje przedwiośnie.
- Miesiąc może okazać się chłodniejszy niż luty - dodała Arleta Unton-Pyziołek.
Kiedy i gdzie spadnie śnieg?
Poniedziałek i wtorek upłyną pod znakiem chmur i opadów deszczu. Temperatura będzie w tych dniach spadać - termometry wskażą około 5-9 stopni Celsjusza
Środa również zapowiada się pochmurno, możliwe są jedynie lokalne przejaśnienia. Na zachodzie kraju pojawią się opady deszczu ze śniegiem (5 litrów na metr kwadratowy) oraz mokrego śniegu (3-5 cm).
Na termometrach zobaczymy od 4 st. C na Podlasiu, przez 6 st. C w centrum kraju, do 8 st. C na Dolnym Śląsku.
Alerty IMGW na poniedziałek, wtorek i środę
Synoptycy z IMGW planują w najbliższych dniach wydać ostrzeżenia przed niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi.
We wtorek prognozowane jest wydanie alertów pierwszego stopnia przed oblodzeniami, mogą pojawić się w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim (w powiatach: wysokomazowieckim, białostockim, Białystok, łomżyńskim, Łomża, kolneńskim, monieckim, sokólskim, grajewskim, augustowskim, sejneńskim, suwalskim, Suwałki) oraz mazowieckim (w powiatach: przasnyskim, makowskim, ostrołęckim, Ostrołęka, ostrowskim) mogą obowiązywać alerty pierwszego stopnia przed oblodzeniem.
Ponadto, w województwie podlaskim i mazowieckim mogą pojawić się ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami.
W środę natomiast żółte alerty przed przymrozkami mogą pojawić się wszędzie w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim, mazowieckim, podlaskim, warmińsko-mazurskim.
W czwartek wciąż mogą pojawiać się przymrozki. Alerty pierwszego stopnia mogą obowiązywać w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim, mazowieckim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i małopolskim.
Więcej na temat pogody w najbliższych dniach przeczytasz na tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co barwi śnieg na żółto? Odpowiedź nie jest taka oczywista
- Prognoza pogody na wiosnę 2024 roku. "To ewenement"
- Zmiana czasu w tym roku jest wyjątkowa. To pierwszy taki przypadek w historii
Autor: Regina Łukasiewicz, dd, Teofila Siewko
Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: James Osmond/GettyImages