Oszuści podszywają się pod ING i rozsyłają maile z niebezpieczną aplikacją. Jak nie dać się oszukać?

Cyberbezpieczeństwo
Oszuści podszywają się pod ING i rozsyłają maile z niebezpieczną aplikacją. Jak nie dać się oszukać?
Źródło: Oscar Wong/Getty Images
Cyberprzestępcy nie próżnują. Po raz kolejny rozsyłają fałszywa maile, tym razem podszywając się pod bank ING i wyłudzają dane wrażliwe. W wiadomości wysyłają link do fałszywej aplikacji. Co warto wiedzieć? Jak nie dać się oszukać?

Oszuści podszywają się pod ING

Oszuści rozsyłają maile podszywając się pod ING Bank Śląski. W wiadomości można przeczytać, że "system odkrył, że nie zainstalowałeś jeszcze naszej aplikacji bezpieczeństwa na smartfonie. Z tego powodu jej konto zostało zablokowane. Aby go odblokować, rozpocznij proces odblokowywania. Po zakończeniu wszystkie bloki zostaną ponownie zniesione". Dalej znajduje się link do aplikacji, która służy do wyłudzania danych wrażliwych.

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci

Nie jest to jednak jedyna metoda, oszuści rozsyłają w tym samym czasie również drugi komunikat, który brzmi: "aby nadal zapewnić bezpieczną sieć płatności, opracowaliśmy nową aplikację bezpieczeństwa urządzeń mobilnych. Dlatego musieliśmy zablokować twoje konto bankowe dla niektórych funkcji. Abyś mógł ponownie użyć wszystkich funkcji, zbieraj wszystkie niezbędne kroki w celu odzyskania". Pod wiadomością znajduje się link pod słowami "Rozpocznij proces". Druga wiadomość może być łatwiejsza do wychwycenia jako oszustwo, gdyż zawiera błędy językowe, jednak warto ostrzec swoich bliskich.

Jak nie dać się oszukać

Przede wszystkim nie powinno się klikać w niezaufane linki. Jeśli mamy wątpliwości, czy dany mail jest prawdziwy, to zawsze warto skonsultować się na infolinii danej firmy lub banku, z którego rzekomo dostaliśmy wiadomość. Poniżej znajduje się nagranie, w jaki sposób działa fałszywa aplikacja.

Nie powinno się także podawać swoich danych do konta bankowości elektronicznej - loginu i hasła, a także wszystkich danych wrażliwych. W razie wątpliwości - skontaktuj się ze swoim bankiem.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: Niebezpiecznik

Źródło zdjęcia głównego: Oscar Wong/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana