Odkryto nowy gatunek pająka. "Duży, kudłaty i przedziwny"

Pająk
Odkryto nowy gatunek zwierzęcia. "Duży, kudłaty i przedziwny"
Źródło: Pawel Wewiorski/Getty Images
Chociaż mogłoby się wydawać, że odkryliśmy już wszystkie zwierzęta, jakie chodzą po ziemi, to nic bardziej mylnego. Te, które nie lubią towarzystwa człowieka, potrafią skrywać się latami. W efekcie po dziś dzień odnajdywane są nowe gatunki, jak ten pająk z zachodniej Kuby - trichoplema grande.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Ciekawostki o zwierzętach

DD_20231222_Zwierzeta_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Zwierzęce amory
Zwierzęce amory
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Gdzie są TE wróble?
Gdzie są TE wróble?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Przyjaźń w świecie zwierząt
Przyjaźń w świecie zwierząt

Nowy gatunek pająka odkryty na Kubie

David Ortiz z Uniwersytetu Masaryka w Czechach oraz Elier Fonseca z Kubańskiego Towarzystwa Zoologicznego opisali nowy gatunek ptasznika - trichoplema grande. Ich badania zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym Journal of Natural History. Odkrycie to podkreśla unikalną różnorodność biologiczną Wielkich Antyli, w skład których wchodzą takie wyspy jak Kuba, Hispaniola, Jamajka i Portoryko.

Wyspy te, choć kiedyś były połączone i stanowiły jeden ląd, od milionów lat są od siebie oddzielone wodą. Taka izolacja stworzyła idealne warunki dla ewolucji gatunków endemicznych (charakterystycznych dla niewielkiego obszaru, nie występujących w innych miejscach świata), w tym również pająków, na przykład ptaszników.

Nowy gatunek ptasznika jest oszałamiający. Jak mówi badacz tych zwierząt David Ortiz: "duży, kudłaty i przedziwny. Ma cechy pozwalające mu na chodzenie po drzewach, ale na Kubie nie ma nadrzewnych ptaszników". 

Nowy gatunek ptasznika - trichoplema grand

Naukowcy przeprowadzili badania DNA pająka, aby potwierdzić jego przynależność do rodzaju Trichopelma. Badania wykazały, że ma on bliskie pokrewieństwo genetyczne z Trichopelma laselva, gatunkiem występującym w Kostaryce, oddalonej o około 1,5 tysiąca kilometrów.

Trichopelma grande, jak został nazwany, posiada szereg unikalnych cech. Dorosłe samce charakteryzują się wyjątkowo długimi i gęstymi włosami na nogach, które przypominają "miotełkę do kurzu". Taka cecha jest typowa dla gatunków nadrzewnych, jednak pająk ten prowadzi jedynie częściowo nadrzewny tryb życia, co czyni go nietypowym. Często kopie nory-pułapki w ziemi, co jest bardziej charakterystyczne dla gatunków naziemnych.

Trichopelma grande wyróżnia się także swoimi wzorami na odwłoku - plamkami i sześcioma poprzecznymi liniami oddzielonymi jasnym, podłużnym pasem. Ciało pająka jest pokryte kasztanowobrązowymi włoskami, które tworzą gładką, ciemną powierzchnię grzbietu. Jest również charakterystyczny ze względu na swoją znacznie większą głowę w porównaniu z innymi gatunkami z tego rodzaju.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości