Michał Kubiak zawieszony przez PZPS za słowa o Irańczykach

Siatkarz Michał Kubiak
Fot. Tomasz Kudala/REPORTER / East News
Michał Kubiak, kapitan polskiej kadry siatkarzy został zawieszony w prawach zawodnika z powodu wypowiedzi na temat Irańczyków. Dodatkowo Polski Związek Piłki Siatkowej wymierzył sportowcowi karę nagany. Michał Kubiak ma prawo odwołania się od orzeczenia w ciągu siedmiu dni.

Michał Kubiak podczas wywiadu dla programu "Prawda Siatki", opowiadając o finale Klubowych Mistrzostw Azji, w którym jego zespół Panasonic Panthers przegrał 2:3 z irańskim Matin Varamin, dużo uwagi poświęcił niesportowym wydarzeniom podczas tego meczu. Polak mówił, że podczas spotkania jeden z siatkarzy irańskiego zespołu obrażał jego i jego rodzinę, a po meczu schował się za kolegami i nie chciała wyjaśnić sytuacji:

Zawsze grają takie niewiniątka, że są super i fajni, a my najgorsi. Moje zdanie jest takie, że to są fatalni, złośliwi i chamscy ludzie.

- przyznał siatkarz, a następnie dodał:

Dla mnie ten naród nie istnieje, choć z dumą nazywają siebie Persami, a nie Arabami. Czasem musimy z nimi zagrać, ale oni dla mnie nie istnieją.

Reakcja Irańczyków po słowach Michała Kubiaka

Po słowach Michała Kubiaka zawrzało. Irański związek wystosował do Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) list dotyczący wypowiedzi kapitana polskiej reprezentacji Polski siatkarzy, w którym domaga się kary dla Polaka, a trener kadry Iranu napisał w mediach społecznościowych post, w którym zwrócił się do polskiego siatkarza:

Drogi Michale Kubiaku, jesteś wielkim siatkarzem, ale masz prawo popełnić błąd. Proszę, przyjedź do Iranu, by zobaczyć jacy wspaniali ludzie tu żyją.

Niezadowolenie postawą Michała Kubiaka wyrazili też irańscy kibice. Na profilach kapitana polskiej reprezentacji, a także innych naszych kadrowiczów w mediach społecznościowych umieszczali niewybredne komentarze pod jego adresem.

Dwa dni po udzielonym wywiadzie Michał Kubiak wydał oświadczenie, że jego wypowiedź dotyczyła tylko ludzi, z którymi zetknął się podczas meczów:

Drodzy Kibice! W związku z niepotrzebnym szumem medialnym, który powstał wskutek udzielonego przeze mnie wywiadu Jerzemu Mielewskiemu w <<Prawdzie Siatki>>, oświadczam: Przede wszystkim – jak każdy – mam prawo do własnego zdania i własnej opinii. Po drugie, mam prawo, a wręcz obowiązek reagować, gdy moja rodzina, moi przyjaciele z boiska oraz ja sam jesteśmy obiektem gróźb i wyzwisk ze strony graczy drużyny przeciwnej i ich agresywnych kibiców. A takie sytuacje miały miejsce podczas meczów z reprezentacją Iranu. Stanowczo podkreślam że słowa, które padły z moich ust, były skierowane wyłącznie do osób, z którymi miałem osobiście do czynienia, tj. siatkarzy oraz ich szowinistycznych kibiców. Wyrażam ubolewanie, że moje słowa mogły zostać zrozumiane opacznie. Być może wypowiedziałem je w nieodpowiednim kontekście. W tym miejscu chciałbym zaznaczyć, że jestem jak najdalszy od poglądów ksenofobicznych, które przypisuje mi się od kilku dni. Rasizm, brak poszanowania dla barw narodowych oraz przeciwnika to postawy nieakceptowalne i niegodne sportowca. Jednocześnie jestem zmuszony podkreślić, że zdania o irańskich siatkarzach i kibicach, którzy obrażali moją rodzinę i moich przyjaciół, nie zmieniam. Z wyrazami szacunku, Michał Kubiak kapitan reprezentacji Polski mężczyzn w siatkówce

Kara dla Michała Kubiaka

Reakcja Polskiego Związku Piłki Siatkowej była szybka i decyzją Wydziału Dyscypliny zawiesił Kubiaka na sześć meczów w prawach zawodnika. PZPS tak argumentuje swoje postanowienie:

Wydział Dyscypliny PZPS uznał winnym Michała Kubiaka popełnienia wykroczenia dyscyplinarnego, polegającego na tym, że: podczas wywiadu udzielonego w dniu 26 maja 2019 r. w programie <<Prawda Siatki>>, opublikowanego w Internecie, użył określeń niezgodnych z dobrymi obyczajami i zasadami współżycia społecznego. Za powyższe wykroczenie zgodnie z paragrafem 33 ust. 1 i 3 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPS Wydział Dyscyplinarny PZPS wymierzył Michałowi Kubiakowi karę nagany oraz karę zawieszenia w prawach Zawodnika na okres 6 meczów reprezentacji Polski. Zawodnik ma prawo odwołania się od orzeczenia w ciągu siedmiu dni. Po tym czasie orzeczenie stanie się prawomocnym.

Autor: Anna Kobyłka

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla