Newsy

Nie żyje pisarka Maria Nurowska. Miała 77 lat

Newsy

Autor:
Sabina
Zięba
Źródło:
culture.pl

Pisarka Maria Nurowska zmarła 3 lutego 2022 roku. O odejściu poinformowali bliscy poczytnej pisarki, a także Stowarzyszenie Pisarzy Polskich za pośrednictwem mediów społecznościowych. Przyczyną śmierci była ciężka choroba.

Twórczość Marii Nurowskiej

Maria Nurowska była bez wątpienia jedną z najpłodniejszych i najpopularniejszych polskich pisarek na świecie. Jej dzieła były tłumaczone na blisko 20 języków, a szczególną popularnością cieszyły się w Niemczech. W jej dorobku znajdziemy utwory, takie jak: "Tango dla trojga", "Moje życie z Marlonem Brando", "Hiszpańskie oczy", "Listy miłości", "Gry małżeńskie", "Sprawa Niny S.", "Dom na krawędzi" czy "Wariatka z Komańczy". Inspiracje czerpała z własnego życia - była wnuczką arystokraty, właściciela pałacu w Homlu oraz córką legionisty i żołnierki AK (późniejszej żarliwej komunistki). Jej twórczość była utrzymana w konwencji romansu i melodramatu połączonego z elementami powieści obyczajowej oraz historycznej. Bohaterki jej publikacji były nieprzeciętne i namiętne, a ich partnerzy nie byli w stanie dotrzymać im kroku - byli uwikłani w politykę, w ideę i złamani ciśnieniem historii.

- W naszym kraju jestem persona non grata, głównie z powodu mojego charakteru. Np. Olgę Tokarczuk wszyscy lubią, bo jest miła, z nikim się nie awanturuje. Ja natomiast bez przerwy się z kimś kłócę, bo kiedy czuję, że coś jest niesprawiedliwe, to nie zwracam uwagi, jakie mogę ponieść konsekwencje, tylko idę o tę sprawiedliwość się wykłócać. Wielu ludzi zazdrości mi sukcesu. To, co mam, zawdzięczam własnej pracy. Nikt mi niczego nie podarował - mówiła Maria Nurowska w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Maria Nurowska nie żyje

Informację o śmierci Marii Nurowskiej ujawnił jej zięć, Ryszard Żelazny. W swoim poście na Facebooku napisał: "Wczoraj po długiej chorobie odeszła wielka polska pisarka, a dla nas Mama i Teściowa Maria Nurowska. Wielcy ludzie jednak tak naprawdę nigdy nie odchodzą. Maria zmieniła tylko postać swojej energii i ta energia na zawsze dla nas pozostanie w sercach a dla wielu z Was w tysiącach stron jej książek. Prosimy o dobre myśli".

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich z kolei opublikowało krótki wpis o treści: "Maria Nurowska, pisarka. Odeszła wczoraj". Wiadomo, że Maria Nurowska od kilku lat zmagała się z ciężką chorobą

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Sabina Zięba

Źródło: culture.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sebastian Condrea/Getty Images

Pozostałe wiadomości