Jubileusz Malta Festival Poznań. "Tu się odbywały nieprawdopodobne rzeczy"

W Poznaniu rozpoczął się Malta Festival, który potrwa do 29 czerwca. To jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych Europy Środkowo-Wschodniej, które prezentuje międzynarodowy program teatralny, muzyczny, taneczny oraz filmowy. O tegorocznych atrakcjach w Dzień Dobry Wakacje opowiedzieli Grażyna Torbicka i dyrektor festiwalu, Michał Merczyński.

Historia Malta Festival Poznań

Malta Festival Poznań (kiedyś Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta) odbywa się na przełomie czerwca i lipca już od 1991 roku. Powstał w celu stworzenia w Polsce okazji do zaprezentowania teatrów plenerowych, offowych i eksperymentalnych, a z czasem objął także inne sfery sztuki.
- Historia Malty jest 30-letnia - to jest piękny jubileusz. Trzeba powiedzieć, że tu się odbywały nieprawdopodobne rzeczy . Tu był jeden z pierwszych koncertów Gorana Bregovicia. Koncerty muzyki filmowej były tradycją wpisaną w program festiwalu Marta. Tych wydarzeń, niezwykłych ulicznych teatrów przyjeżdżających z całego świata było mnóstwo. (...) Cirque du Soleil był stałym gościem festiwalu maltańskiego - wspominała Grażyna Torbicka w Dzień Dobry Wakacje.

Atrakcje na Malta Festival Poznań 2021

Podczas tegorocznej edycji festiwalu zaplanowano mnóstwo atrakcji w przestrzeni miejskiej, w plenerze, a także w teatrach. W parku im. Henryka Wieniawskiego zagra m.in. Jazz Band Młynarski-Masecki, na Dziedzińcu Różanym z kolei odbędzie się pokaz da Teatr Usta Usta Republika. Cały czas trwa również performance znanej aktorki.
- Kamila Baar rozpoczęła taki performance w specjalnej klatce ze szkła. O 6 rano się zaczął i potrwa 24 godziny. O 23 wygłosi rodzaj monologu, według tekstu Elfriede Jelinek o wolności kobiety . (...) To nie jest oczywiście jedyna rzecz, która jest do zobaczenia na Malcie. Nasz koncert finałowy dzisiaj, jutro Mela Koteluk i Kwadrofonik. Wielki artysta teatru w nowym naszym cyklu - Milo Rau, jeden z najciekawszych, najważniejszych, ale też ostrych twórców teatru europejskiego - opowiadał w naszym programie Michał Merczyński.
Poza tym, w parku Wieniawskiego działa punkt odbioru roślin uratowanych z miejskich terenów zielonych, zagrożonych inwestycjami. Wiadomo także, że podczas koncertu finałowego zostaną rozdane nagrody Malty, które są wręczane co 5 lat.
- Będzie 6 nagród - to są maski Malty, pięknie wykonane z neonu, dla twórców, twórczyń, artystów, ale też dla ludzi, którzy wspierają festiwal. Kto to będzie? Nie mogę powiedzieć. Zapraszamy o 21 - dodał dyrektor festiwalu.
Zobacz:
Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba
Pozostałe wiadomości