Dzień Solidarności i Wolności, czyli 44. rocznica podpisania porozumień sierpniowych

Stocznia Gdańska
Dzień Solidarności i Wolności, czyli 43. rocznica podpisania porozumień sierpniowych
Źródło: NurPhoto / Contributor/Getty Images
W rocznicę podpisania porozumień sierpniowych obchodzony jest Dzień Solidarności i Wolności. W tym roku jest to już 44. rocznica tego wydarzenia. W jaki sposób celebruje się to szczególne święto? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20220406_PRL_REP
Jak PRL namieszał nam w garach
Źródło: Dzień Dobry TVN

Dzień Solidarności i Wolności

Dzień Solidarności i Wolności jest polskim świętem państwowym obchodzonym co roku 31 sierpnia w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych między Lechem Wałęsą i wicepremierem Mieczysławem Jagielskim. Ustanowione zostało w celu upamiętnienia historycznego zrywu o wolność i niepodległość z 1980. To właśnie ten zryw zapoczątkował upadek komunizmu, a także wyzwolenie narodów Europy Wschodniej i Środkowej.

Dzień ten ustanowiony został świętem państwowym 27 lipca 2005 roku. Po raz pierwszy obchodzony był w 25. rocznicę porozumień sierpniowych, a główne uroczystości odbyły się w Gdańsku. 

Dzień Solidarności i Wolności - czy to dzień wolny od pracy?

Chociaż jest to święto państwowe, to Dzień Solidarności i Wolności nie jest dniem wolnym od pracy. W tym roku wypada jednak w sobotę, zatem wiele osób nie będzie pracować.

44. rocznica podpisania porozumień sierpniowych

Podpisanie porozumienia sierpniowego między Lechem Wałęsą i wicepremierem Mieczysławem Jagielskim było kulimacyjnym punktem zrywu Polaków w 1980 przeciwko komunizmowi, do wolności i niepodległości. Było to zwieńczeniem także tzw. Sierpnia 1980, jednego z miesięcy, w tracie którego odbywały się liczne strajki zwieńczone własnie zawarciem porozumień sierpniowych.

31 sierpnia o godzinie 16 podpisano dokument końcowy porozumień, a strajk dobiegł końca. Tym samym rozpoczął się 15-miesięczny okres względnej wolności, powstały ruch robotniczy i ruch społeczny przekształciły się w NSZZ Solidarność. Sierpień 1980 roku był impulsem do przemian systemowych, nie tylko w Polsce.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!