ALFA-CRP - wprowadzony został 1 stopień alarmowy. Co to oznacza?

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
gov.pl
Osoba sprawdzająca zabezpieczenie na telefonie

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP, czyli alarm o zagrożeniu terrorystycznym w cyberprzestrzeni. Ma on trwać przez tydzień. Co to oznacza? Dlaczego został wprowadzony?

ALFA-CRP - co to?

Stopień alarmowy ALFA-CRP jest wprowadzany wtedy, kiedy pojawia się sytuacja zagrożenia o charakterze terrorystycznym, dotycząca systemów teleinformacyjnych organów administracji publicznej, a także systemów wchodzących w skład tzw. infrastruktury krytycznej. Alarm wprowadzono we wtorek, 18 stycznia i potrwa do końca tygodnia - do 23 stycznia, do godziny 23:59.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Wprowadzony stopień, pierwszy, oznacza, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Alarm został ogłoszony na terenie całej Polski, jednak w życiu zwykłych obywateli nic się w związku z tym nie zmieni, dotyczy on jedynie administracji publicznej.

Dlaczego wprowadzono 1 stopień alarmowy ALFA-CRP?

Alarm został wprowadzony w związku z sytuacją na Ukrainie, która w ostatnich dniach padła ofiarą cyberprzestępców. Jak podaje rządowa strona, był to największy incydent tego typu od kilku lat, a dotknął niemal 70 serwisów rządowych. W tym samym czasie wykorzystano także złośliwe oprogramowanie, które doprowadza do zniszczenia danych znajdujących się na zainfekowanych urządzeniach. 

W wyniku przeprowadzonych działań hakerskich, ukraiński odpowiednik aplikacji mObywatel - Diia, przestał działać. Wprowadzone działania mają na celu podniesienie bezpieczeństwa w Polsce. W wyniku posiedzenia Zespołu Incydentów Krytycznych i w oparciu o opinię ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: NicoElNino/Getty Images