Newsy

Huragan Ciara. Silny wiatr nad całą Polską. Ostrzeżenia w wielu regionach

Newsy

Aktualizacja:

Polska doświadcza skutków porywistego wiatru związanego z niżem Sabina. Strażacy interweniowali ponad 1000 razy. Bez prądu jest ponad 55 tysięcy gospodarstw. Najtrudniejsza sytuacja panuje na zachodzie kraju.

Huragan Ciara nad Europą

Przez Europę Zachodnią przetacza się gwałtowny huragan Ciara . W wielu krajach obowiązują alerty przed silnym wiatrem. Poza tym pada ulewny deszcz, powodujący lokalne powodzie. W Wielkiej Brytanii ponad 100 tysięcy odbiorców nie ma prądu. Linie lotnicze odwołują loty. Mieszkańcy kilku miejscowości na wybrzeżu Walii zostali ewakuowani.

Niemcy przygotowują się na uderzenie sztormu Sabina, który dotarł już do Hamburga. Porywisty wiatr spowodował liczne opóźnienia na kolei.

Powalone drzewa, zerwane dachy, odwołane loty

Wieje także w całej Polsce. Porywy wiatru przekraczają miejscami 100 kilometrów na godzinę . Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega prawie całą Polskę przed niebezpieczną pogodą. W dużej części kraju obowiązują alarmy drugiego, a miejscami - trzeciego - najwyższego stopnia.

W związku z silnym wiatrem, w nocy z niedzieli na poniedziałek straż pożarna interweniowała kilkaset razy, w tym na Pomorzu Zachodnim - 300 razy. Strażacy wyjeżdżali przede wszystkim od powalonych drzew. Interweniowali też w związku z zerwanymi dachami z zabudowań gospodarczych.

W województwie zachodniopomorskim nieprzejezdnych jest 5 szlaków kolejowych. Odwołano wyjście promu Copernicus z portu w Świnoujściu

- informuje wicedyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.

Na lotniskach w Warszawie, Gdańsku i Krakowie odwołano część rejsów do miast zachodniej Europy.

Na terenie prawie całego kraju obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Miejscami na południu kraju są to ostrzeżenia - trzeciego - najwyższego stopnia. GOPR odradza wyprawy w góry.

Zachowajmy ostrożność - alert RCB

Strażacy zalecają usunąć z parapetów i podwórek rzeczy, które może porwać wiatr. Należy też unikać miejsc zadrzewionych.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w niedzielę alert do osób przebywających na południu Polski. SMS-y otrzymały osoby przebywające na terenie woj. dolnośląskiego, opolskiego i podkarpackiego, a także w części woj. śląskiego i małopolskiego.

Jeśli możesz, zostań w domu

- czytamy w komunikacie opublikowanym na Twitterze.

Pogoda na dziś: kumulacja niebezpiecznych zjawisk

Pogoda w poniedziałek w całym kraju będzie niebezpieczna. Wszędzie będzie silnie wiało, prognozowane są opady deszczu, śniegu, możliwe są też burze. Temperatura wzrośnie aż do 12 stopni Celsjusza.

źródło: tvnmeteo.pl

Autor: Luiza Bebłot

Źródło zdjęcia głównego: WOJCIECH ZATWARNICKI/REPORTER

Pozostałe wiadomości