Kto powinien otrzymać 500+?
Przyznawanie świadczenia 500+ jest oczywiste w sytuacji osób, które wychowują dziecko wspólnie z małżonkiem lub samotnie. Jeżeli rodzice żyją w separacji, ale potrafią dogadać się, kto otrzymuje pieniądze, prawo także nie stoi na przeszkodzie. Gdy jednak opiekunowie sprawują opiekę naprzemiennie, sytuacja staje się bardziej skomplikowana.
Sądy, które mają orzekać o przyznaniu świadczenia, zazwyczaj przekazują je w całości jednemu z rodziców. Zdarza się jednak, że 500+ zostaje rozdzielone po pół - np. w sytuacji, gdy zarówno matka, jak i ojciec opiekują się dzieckiem po 15 dni. Sądy w różny sposób podchodzą jednak do rozumienia opieki naprzemiennej.
Zobacz także: Sposoby na kreatywne zabawy z dziećmi w domu
W jakim wypadku 500+ może zostać rozdzielone?
W przeszłości pojawiały się sytuacje, w których sąd do uznania sprawowania opieki naprzemiennej potrzebował orzeczenia, a także takie, gdy nie było ono potrzebne - wystarczał dowód, że rodzice zajmują się dzieckiem po równo. I tak w 2018 roku zapadł wyrok uznający, iż świadczenie 500+ może zostać rozdzielone nawet bez sądowego nakazu o sprawowaniu opieki naprzemiennej, z kolei rok później - że nakaz jest konieczny.
Narodowy Sąd Administracyjny chce jednak uporządkować tę sytuację i zająć stanowisko w sprawie. Posiedzenie podczas którego sędziowie zdecydują, w jakich sytuacjach podział świadczenia 500+ może być rozdzielone, odbędzie się 8 października 2021 roku. Wtedy też poznamy decyzję sądu w sprawie.
Zobacz także:
- Czy rozwody zostaną zakazane? "W takiej sytuacji większość ludzi decydowałaby się na związki nieformalne"
- Małżeństwo z ukochanym z czasów szkoły, a potem szybki rozwód. 30-latki opowiadają, jak to zmieniło ich życie
- Rodzice po rozwodzie. Jak rozwiązać kwestię opieki nad dziećmi w czasach pandemii?
Autor: Sylwia Wołoch
Źródło: gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: MoMo Productions/Getty Images