Newsy

Startuje 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Kto powalczy o Złote Lwy?

Newsy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
festiwalgdynia.pl
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rozpoczyna się 12 września. W tym roku o Złote Lwy powalczy aż 20 tytułów. Jakie produkcje znalazły się na liście Konkursu Głównego? Który film otworzy święto kina?

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

W dniach 12-17 września w Gdyni będziemy obchodzili wielkie święto polskiego kina. To największe wydarzenie artystyczne wpisane w kalendarz miasta. Festiwal otworzy pokaz filmu "Orzeł. Ostatni patrol" Jacka Bławuta. W obsadzie znaleźli się tacy aktorzy jak Tomasz Ziętęk, Antoni Pawlicki, Tomasz Schuchardt, Mateusz Kościukiewicz, Rafał Zawierucha, Adam Woronowicz czy Filip Pławiak.

Zobacz wideo: Święto miłośników kina

Święto miłośników kina

Znamy laureatów Festiwalu Filmowego w Gdyni
Znamy laureatów Festiwalu Filmowego w GdyniDzień Dobry TVN
wideo 2/3

47. FPFF w Gdyni: 20 filmów walczy o Złote Lwy

W tym roku w Konkursie Głównym znalazło się aż 20 produkcji. Wśród nich 6 to pełnometrażowe debiuty reżyserskie. Które filmy powalczą o Wielką Nagrodę FPFF "Złote Lwy"?

"Apokawixa" Xawerego Żuławskiego, "Broad Peak" Leszka Dawida, "Chleb i sól" Damiana Kocura, "Filip" Michała Kwiecińskiego, "Głupcy" Tomasza Wasilewskiego, "Iluzja" Marty Minorowicz, "Infinite Storm" Małgorzaty Szumowskiej, "IO" Jerzego Skolimowskiego, "Kobieta na dachu" Anny Jadowskiej, "Orlęta. Grodno'39" Krzysztofa Łukaszewicza, "Orzeł. Ostatni patrol" Jacka Bławuta, "The Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej, "Strzępy" Beaty Dzianowicz, "Tato" Anny Maliszewskiej, "Śubuk" Jacka Lusińskiego, "Wesele" Wojciecha Smarzowskiego, "Brigitte Bardot cudowna" Lecha Majewskiego, "Cicha ziemia" Agi Woszczyńskiej, "Zadra" Grzegorza Mołdy i "Johnny" Daniela Jaroszka. Produkcje oceni jury, którego przewodniczącym jest reżyser i scenarzysta Jerzy Domaradzki.

47. FPFF w Gdyni. Konkurs Filmów Krótkometrażowych i Konkurs Filmów Mikrobudżetowych

Obok Konkursu Głównego odbędą się Konkurs Filmów Krótkometrażowych, do którego w tym roku zakwalifikowało się 30 produkcji oraz Konkurs Filmów Mikrobudżetowych. W tej sekcji znalazło się 7 tytułów.

Nagroda specjalna dla Filipa Bajona

Nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za całokształt twórczości otrzyma Filip Bajon. Reżyser i scenarzysta odbierze statuetkę Platynowych Lwów podczas finałowej gali 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

W czasie festiwalu nie zabraknie wydarzeń towarzyszących, wśród nich między innymi wystawa prac malarskich i grafik Krzysztofa Globisza. Zaplanowano także specjalne pokazy w ramach sekcji "Czysta Klasyka" i "Polonica" oraz pokazy filmów dla dzieci, czyli Gdynia dzieciom. 

Laureatów 47. FPFF w Gdyni poznamy 17 września podczas gali zamknięcia.

Zobacz wideo: Gadżety dla kinomaniaków

Gadżety dla kinomaniaków
Gadżety dla kinomaniaków Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: festiwalgdynia.pl

Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości