Za sprawą zjawiska La Niña, które aktualnie rozwija się nad Oceanem Spokojnym, tegoroczna zima ma być mroźniejsza. Synoptycy przewidują też intensywniejsze opady śniegu. Kiedy spadnie po raz pierwszy? Ile stopni poniżej zera wskażą termometry?
Prognoza pogody na grudzień. Jaka będzie zima 2021?
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił długoterminową prognozę pogody. Pierwsze oznaki zimy zobaczymy już na przełomie listopada i grudnia. Wówczas znacznie się ochłodzi i spadnie pierwszy śnieg. Grudzień ma być mroźniejszy. Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą białe. Należy jednak wziąć pod uwagę, że prognoza może ulec zmianie. Skąd to nagłe ochłodzenie w Polsce?
Jak podaje portal "Fani pogody", odpowiada za to La Niña. "Czekają nas okresy z silnym mrozem i spływem arktycznych mas powietrza do naszego regionu. Jednak niecała zima będzie mroźna. Pojawią się okresy z dodatnią anomalią temperatury" - podają synoptycy.
La Niña – co to jest?
To anomalia pogodowa, która polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie niskiej temperatury na powierzchni wody. Występuje we wschodniej części tropikalnego Pacyfiku. Jej pośrednim skutkiem jest zmniejszone parowanie wód oceanicznych, a ostatecznym efektem spadek średniej globalnej temperatury powietrza.
Z uwagi, że Europa oddalona jest znacząco od Oceanu Spokojnego, trudno do końca przewidzieć skutki, jakie dla tej części świata będzie niosła.
Prognoza pogody na styczeń 2022
Choć La Niña zdaje się zapewnić nam chłodniejszy okres zimowy, to synoptycy zauważają, że styczeń ma być cieplejszy. Jak zauważył portal fanipogody.pl, w większości regionów Europy ma być o 1 st. C cieplej niż zwykle. Na wschodzie Polski będzie nawet o 2 stopnie cieplej niż w ostatnich latach.
Zobacz też:
- Pogoda na środę: chłodna noc i słoneczny dzień
- Warzywa i owoce podrożeją przez deszczową pogodę. Sprawdź, które najbardziej
- Szczepienia na koronawirusa w Polsce – najnowsze dane z 7 września
Zobacz wideo: Prognoza pogody
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: fanipogody.pl/twojapogoda.pl
Źródło zdjęcia głównego: ewg3D/Getty Images