Z jakich materiałów szukać ubrań na ferie? "W pakiecie możemy dostać problemy skórne i nieprzyjemny zapach"

Z jakich materiałów szukać ubrań na ferie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Z jakich materiałów szukać ubrań na ferie?
Z jakich materiałów szukać ubrań na ferie?
Ada Fijał o swoim stylu w cyklu "Moda na spacer"
Ada Fijał o swoim stylu w cyklu "Moda na spacer"
Karolina Pisarek w cyklu "Moda na spacer"
Karolina Pisarek w cyklu "Moda na spacer"
Joanna Przetakiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Joanna Przetakiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Znajomość Joanny Przetakiewicz i Karla Lagerfelda. Jak się poznali?
Znajomość Joanny Przetakiewicz i Karla Lagerfelda. Jak się poznali?
Maja Bohosiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Maja Bohosiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Łukasz Jemioł w cyklu "Moda na spacer"
Łukasz Jemioł w cyklu "Moda na spacer"
Viva a Viva w cyklu "Moda na spacer"
Viva a Viva w cyklu "Moda na spacer"
Sandra Kubicka w cyklu "Moda na spacer"
Sandra Kubicka w cyklu "Moda na spacer"

Zima nie odpuszcza, a część turystów już wyjechała na ferie lub w najbliższym czasie planuje urlop z białym szaleństwem w roli głównej. To dobry moment, żeby sprawdzić, które materiały ogrzeją nasze zziębnięte ciała. Z pomocą w Dzień Dobry TVN przychodzi ekoedukatorka Katarzyna Zajączkowska.

Jakie materiały wybrać na zimę? Naturalne lepsze niż syntetyki

Nie od dziś wiadomo, że nasze ciała odczuwają większy komfort, gdy są otulone materiałami naturalnymi. Tezę tę potwierdziła w Dzień Dobry TVN Katarzyna Zajączkowska - ekoedukatorka i autorka podcastu "Odpowiedzialna moda". Ekspertka, porównując właściwości różnych tkanin, wyjaśniła, dlaczego syntetyki są złym wyborem, szczególnie w okresie zimowym.

- Lepiej będzie działać odzież termiczna z wełny merino niż np. z poliestru. Lepiej ogrzeje nas kaszmirowy sweter niż akrylowy. (...) Naturalne materiały, zwłaszcza wełna, mają takie właściwości, że po pierwsze nie absorbują wody, czyli np. wełniana czapka przemoknie nam podczas mżawki czy śniegu dużo później niż czapka akrylowa. Ponadto w wełnie ciało oddycha. W akrylowych swetrach będziemy się pocić, gdy zrobi się za ciepło, będzie nam zimno, gdy temperatura spadnie, w pakiecie możemy dostać problemy skórne i nieprzyjemny zapach, natomiast wełna ma właściwości samoczyszczące. Jej nie trzeba prać po każdym założeniu - tłumaczy gościni.

"Gryząca" wełna - od czego zależy miękkość przędzy?

Katarzyna Zajączkowska zaznacza, że producenci ubrań bardzo rzadko podają informację, która byłaby przydatna w ocenie, czy dany materiał będzie przyjemny dla skóry, czy może wywoła efekt "gryzienia".

- To, czy przędza nas gryzie, czy nie, zależy od grubości włosa, czyli od mikronów. To jest najdroższa wełna na świecie - pokazuje w naszym studiu ekspertka. - Wbrew pozorom nie jest to kaszmir, tylko wikunia andyjska - rodzaj alpaki. Szalik potrafi kosztować 1500 euro - uświadamia ekoedukatorka. Gościni Dzień Dobry TVN dodaje, że alternatywą dla osób, które nie lubią wełny, może być np. bawełna.

Jak wygląda włókno pozyskiwane z bananów, które przypadnie do gustu weganom? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości