Wypadanie włosów w czasie ciąży i po porodzie – jak leczyć i zapobiegać?

Kobieta patrzy na włosy, która wyszły
Fot. GettyImages / AndreyPopov

Wypadanie włosów w ciąży i po urodzeniu dziecka nie jest rzadkim problemem. Aby mu zapobiec, należy pomyśleć o profilaktyce już na wczesnych etapach ciąży. Pomimo tego, że większość epizodów przerzedzania się włosów ma w tym przypadku podłoże hormonalne, odpowiednia suplementacja witaminami może pomóc ograniczyć straty.

Stan błogosławiony zazwyczaj wpływa pozytywnie na kondycję włosów przyszłej mamy, zwłaszcza w późniejszych trymestrach. Wynika to z podwyższonego poziomu hormonów kobiecych – głównie estrogenów – które przedłużają żywotność włosów nawet dwukrotnie. Dłuższy cykl życia każdego włosa oznacza, że w trakcie ciąży mamy ich po prostu więcej – młode włosy nadal rosną, stare jeszcze nie wypadają.

Wypadanie włosów po ciąży – przyczyny

Wiele kobiet obserwuje wyraźne zagęszczenie się i silniejszy blask włosów w trakcie ciąży. Bardzo często jednak, około trzy miesiące po porodzie, włosy zaczynają nagle w znacznych ilościach wypadać. Najgorzej pod tym względem mają te młode mamy, które urodziły dziecko w okresie jesieni, gdyż "pociążowe" wypadanie włosów zazębia się u nich z naturalnym zmniejszeniem zagęszczenia fryzury, z jakim mamy do czynienia wczesną zimą. Przyczyną wypadania włosów po ciąży bywa spadek progesteronu (hormonu typowego dla kobiet w ciąży) połączony z karmieniem piersią – a więc “wypłukiwania” cennych minerałów z organizmu.

Jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży?

Trzeci miesiąc po przebytej ciąży to czas, w którym powoli zaczyna spadać stężenie estrogenów w organizmie. Wydzielanie właśnie tego hormonu pomaga przetrwać okres połogu, gdy jednak nie jest on już potrzebny, szybko zaczyna opadać do poziomu sprzed ciąży. Oznacza to, że mija większość pozytywnych aspektów związanych z działaniem estrogenów – bardziej jędrna, promienista skóra, dodatkowa energia oraz właśnie – gęściejsze włosy. W większości przypadków więc jest to po prostu powrót organizmu do właściwego sobie stanu, a że człowiek do dobrych zmian przyzwyczaja się szybciej, wiele kobiet ma nadzieję, że nowa, gęściejsza fryzura przetrwa dłużej. Często jednak okazuje się, że w wyniku osłabienia organizmu włosy zaczynają wypadać. U większość kobiet wypadanie włosów po porodzie trwa 6-9 miesięcy , może jednak trwać krócej lub dłużej, w zależności od tego, czy młoda mama karmi piersią, jaką dietę stosuje, ważny jest też poziomu stresu, jakiego doświadcza.

Zobacz także: Włosy rosną u różnych osób w różnym tempie - co wpływa na to, jak szybko rosną włosy?

Wypadanie włosów w ciąży i po ciąży – co stosować?

Aby wzmocnić osłabione włosy w ciąży lub po ciąży, można stosować suplementy diety, witaminy na wypadanie włosów i odżywki. Trzeba jednak wybierać preparaty dostosowane dla kobiet karmiących piersią. Polecane są też specjalne szampony i odżywki do włosów oraz preparaty do wcierania, które wzmacniają cebulki i mieszki włosowe oraz zwiększają ukrwienie skóry .

Co zatem stosować, aby ograniczyć straty? Nade wszystko ważne jest rozpoczęcie suplementacji już we wczesnych etapach ciąży, gdy włosy gęstnieją. Utrzymanie ich w dobrej kondycji sprawi, że będą mniej skłonne do późniejszego wypadania. Pomagają w tym odżywki i szampony, które odżywiają włos, a nie tylko poprawiają jego wygląd z zewnątrz – nie mogą więc zawierać popularnych SLS-ów, powinny za to być bogate w naturalne substancje i olejki. Także olejowanie włosów w trakcie trwania ciąży wzmacnia je u podstawy.

Jeśli chodzi o witaminy na wypadanie włosów po ciąży , najważniejsze jest utrzymanie zróżnicowanej i bogatej diety, zwłaszcza w trakcie karmienia piersią. Na włosy pozytywnie wpłyną witaminy z grupy B, nie należy także zapominać o suplementacji wapnia, cynku oraz żelaza. Nie każdy jednak preparat mogą przyjmować kobiety karmiące, zaleca się więc ograniczenie przyjmowania suplementów do niezbędnego minimum, za to zatroszczenie się o włączenie do jadłospisu owoców morza, kaszy jaglanej i gryczanej czy tłustych ryb morskich.

Dobra wiadomość jest taka, że w ciągu kolejnego roku włosy powinny wrócić do pierwotnego stanu, zgodnie z naturalnym rytmem odbudowy organizmu. Często pozostaje więc tylko podcięcie włosów na czas niekorzystnych zmian i pogodzenie się z tym, że włosy najwyraźniej potrzebują kilku miesięcy, aby wrócić do stanu swojej świetności.

Intensywne wypadanie włosów po ciąży – czy warto skonsultować się z lekarzem?

Jeśli jednak wypadanie włosów postępuje lub nie zmniejsza swojej intensywności z czasem, warto wybrać się do lekarza. Może to bowiem oznaczać jakiś problem zdrowotny. Najlepiej wówczas zwrócić się do dermatologa lub internisty. W większości przypadków lekarz uzna tego typu dolegliwość za naturalne następstwo przebytej ciąży, ale lepiej upewnić się, czy nie ma innej przyczyny zdrowotnej.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości