Włosy rosną u różnych osób w różnym tempie - co wpływa na to, jak szybko rosną włosy?

trzy kobiety z roznymi fryzurami obok siebie usmiechniete twarze
Smith Collection/Getty Images
Cykl życia włosa składa się z trzech faz, jednak rośnie on tylko w czasie pierwszej z nich. Dowiedz się, jak szybko rosną włosy - u kobiet, mężczyzn czy wtedy, gdy jesteś w ciąży.

Każdy włos na ciele człowieka wyrasta z mieszka włosowego i każdy przechodzi przez ten sam cykl. W zależności od różnych czynników, takich jak - płeć, wiek czy usytuowanie włosa, długość poszczególnych faz może się jednak znacząco od siebie różnić.

Jak rosną włosy - cykl życia włosa

Życie włosa zaczyna się od fazy wzrostu , czyli anagenu. Nowy włos zaczyna jako tzw. baby hair, czyli cienki, krótki i delikatny włosek, który łatwo uszkodzić. Faza anagenu dla włosów na głowie jest różna w zależności od płci i rasy - u kobiet jest ona dłuższa niż u mężczyzn, tak samo dłuższa jest u Azjatów niż u Europejczyków. Włosy przedstawicieli rasy czarnej rosną najwolniej i najkrócej.

Kolejną fazą, po wzroście włosa, jest katagen, czyli faza przejściowa . Następuje odłączenie się trzonu włosa od macierzy w mieszku włosowym, przez co włos już nie rośnie. Katagen trwa od 2 do 3 tygodni i nie notuje się w tej fazie dużych różnic pomiędzy płciami. Przy stosowaniu nieodpowiedniej diety, niedożywieniu czy przebytej chorobie katagen może zostać skrócony nawet do kilku dni.

Ostatnią fazą jest faza spoczynku , czyli telogen. Może trwać kilka miesięcy. W jej trakcie martwy włos zostaje zastąpiony przez nowy, wyrastający z tego samego mieszka włosowego. Szacunkowo około 10-20% włosów na głowie znajduje się w fazie spoczynku.

Jak szybko rosną włosy u mężczyzny, kobiety, dziecka?

Włosy na głowie rosną około jednego centymetra miesięcznie u dorosłego człowieka. Włosy mężczyzn statystycznie rosną szybciej niż kobiet , jednak ze względu na krótszą fazę anagenu zazwyczaj nie osiągają przed wypadnięciem takiej długości, jak kobiece. Włosy dzieci rosną najwolniej - przyrastają w tempie 0,5 cm na miesiąc , gdy dziecko ma od dwóch do sześciu lat. Włosy na głowie niemowląt mają zdecydowanie najkrótszy cykl życia - do drugiego roku życia są one zazwyczaj rzadkie, chociaż istnieją dzieci, które urodziły się z bujnymi fryzurami.

Jak szybko rosną włosy na nogach, włosy łonowe, włosy kobiet w ciąży

U młodych osób włosy na nogach, pod pachami i włosy łonowe rosną niemalże tak szybko, jak te na głowie , chociaż oczywiście nie aż tak długo. Proces jednak zwalnia wraz z wiekiem u obu płci.

Kobiety w ciąży często obserwują także, że zmienia się gęstość i faktura ich włosów. Rosną one także szybciej w porównaniu do tempa sprzed ciąży. Pojawia się również tendencja do przedłużenia fazy spoczynku włosa, przez co nie tylko zwiększa się ich zagęszczenie, ale także można zaobserwować wzmożone ich wypadanie po urodzeniu dziecka.

Wzrost włosów - dieta, geny, cechy indywidualne

Warto podkreślić, że to, jak szybko rosną włosy, zależy od wielu różnych czynników. Dużą rolę odgrywa genetyka : szybkość wzrostu włosów, tak samo jak skłonność do łysienia, dziedziczymy po rodzicach.

Tempo rośnięcia włosów skorelowane jest także z odpowiednią dietą i stosowaniem pobudzających porost wcierek, np. z kozieradki. Dietą bogatą w aminokwasy potrzebne do budowy włosa, cynk, żelazo i witaminy z grupy B można znacząco przyspieszyć fazę anagenu naszych włosów. Wadą dla osób depilujących się może być jednak to, że w ten sposób przyspieszamy wzrost owłosienia wszędzie, nie tylko na głowie.

Bardziej punktowo działają wcierki i maski zawierające keratynę. Pomaga także masaż skóry głowy - w ten sposób można łatwo poprawić ukrwienie znajdujących się tam mieszków włosowych.

Prędkość wzrostu włosów, podobnie jak ich gęstość, struktura i porowatość, są w dużym stopniu kwestią indywidualną i podlega znacznym odchyłom. Należy pamiętać, że podane powyżej wartości to średnia, a więc nie musi odpowiadać prędkości wzrostu włosów u konkretnej osoby. Jeśli jednak twoje włosy rosną bardzo wolno - wolniej niż 0,5 cm na miesiąc - warto przyjrzeć się zróżnicowaniu diety bądź zasięgnąć rady lekarza. Powolny wzrost włosów, jeśli nie wiąże się z innymi objawami alarmującymi (wypadanie ich, bladość, utrata wagi), nie jest powodem do obaw.

Zobacz film: Faceci vs. długie włosy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!