Keratynowe prostowanie włosów to niezwykle popularny zabieg. Nic dziwnego, bo można wykonywać go na każdym rodzaju włosów, a efekty zadowolą nawet najbardziej wymagające osoby. Jak działa keratyna na włosy? Jak przeprowadzany jest zabieg z jej użyciem? Czy keratyna do włosów jest całkowicie bezpieczna i co warto o niej wiedzieć?
Keratyna na włosy jest stosowana w celu ujarzmienia puszących się i kręconych włosów, których stylizacja nie przynosi oczekiwanego efektu lub jest zbyt czasochłonna. Keratyna to białko i naturalny budulec włosów, skóry oraz paznokci. Dzięki temu daje też niezastąpione rezultaty w pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych, które po zabiegu stają się zdrowe, gładkie i błyszczące.
Keratyna na włosy – dla kogo?
Keratynowe prostowanie przeprowadzane w salonach fryzjerskich cieszy się dużym zainteresowaniem kobiet ze względu na możliwość regeneracji każdego rodzaju włosów. Efekt uzyska się nawet na włosach kręconych typu afro. Podczas zabiegu keratyna do włosów wnika w głąb pojedynczych pasm i wypełnia ubytki oraz inne mechaniczne uszkodzenia. Oprócz tego, tworzy wokół włosa niewidzialną barierę ochronną, co z kolei prowadzi do poprawienia jego wyglądu i nadaniu całej fryzurze blasku. W taki sposób przesuszone, puszące się włosy i rozdwojone końcówki zostają wygładzone i przestają wyglądać na zniszczone. Keratyna do prostowania włosów jest polecana szczególnie kobietom, które często eksperymentują z kolorem i używają chemicznych środków do farbowania. Dzięki działaniu keratyny włosy poddawane częstej koloryzacji zyskują naturalny zdrowy połysk.
Jak większość zabiegów fryzjerskich, także zabieg keratynowy na włosy nie jest dla wszystkich. Wśród przeciwwskazań do skorzystania z usługi keratynowego prostowania włosów można wyróżnić:
· okres ciąży i laktacji,
· choroby skóry głowy,
· występowanie reakcji alergicznych (w tym uczulenie na keratynę),
· nadmierne wypadanie włosów,
· astma,
· zaburzenia hormonalne.
Keratyna do włosów – jak wygląda zabieg keratynowego prostowania?
Zabieg keratynowego prostowania najczęściej wykonuje się w profesjonalnych salonach fryzjerskich, gdzie trwa co najmniej 2 godziny. Wszystko zależy tak naprawdę od długości włosów, gęstości oraz ich struktury – w przypadku włosów bardzo kręconych znacznie wydłuża się sam czas trzymania na włosach preparatu. Keratyna na włosy w domu zajmuje znacznie więcej czasu (ok. 4-5 godzin) i lepiej nie wykonywać takiego zabiegu samodzielnie. Warto mieć do pomocy kogoś, kto upewni się, że produkt został nałożony na włosy równomiernie i będzie gotowy na poprawienie ewentualnych niedociągnięć. Pierwszym etapem zabiegu jest dokładne oczyszczenie skóry głowy oraz włosów. Tylko na idealnie czyste włosy keratyna będzie w stanie dobrze się „przykleić”, dlatego też w niektórych przypadkach może być wymagane nawet czterokrotne użycie szamponu. W ten sposób uzyskuje się pewność, że na włosach nie pozostają żadne kosmetyki stylizujące ani zanieczyszczenia. Kolejnym krokiem jest nałożenie na całą długość włosów (pozostawiając ok. 1 cm włosów u nasady) płynnej keratyny. Keratyna do prostowania włosów w domu powinna być kupowana w specjalnych hurtowniach lub w sklepach z asortymentem fryzjerskim. Produkty nieznanego pochodzenia mogą wyrządzić nieodwracalne zniszczenia na włosach i dać efekt przeciwny od zamierzonego. Trzecim etapem zabiegu jest dokładne wysuszenie włosów przy użyciu suszarki. Następnie przechodzi się do prostowania włosów prostownicą rozgrzaną do 180-230 stopni C. W zależności od tego, jaki efekt końcowy chce się uzyskać, każde pasmo prostuje się od 8 do nawet 25 razy. Etapem końcowym jest usunięcie pozostałości keratyny, odczekanie, aż włosy ostygną oraz ponowne umycie i wysuszenie włosów.
Najlepsza keratyna do prostowania włosów utrzymuje się aż do 6 miesięcy, ale wiele zależy też od początkowego stanu pojedynczych pasm. Przy regularnym powtarzaniu zabiegu czas ten może się wydłużyć nawet do 8 miesięcy.
Zabieg keratynowy na włosy – pielęgnacja po zabiegu
O czym należy pamiętać po wykonaniu keratynowego prostowania ? Jak pielęgnować włosy, aby efekt utrzymywał się jak najdłużej?
· W ciągu trzech dni od zabiegu nie wolno myć włosów, spinać ich ani związywać, a także unikać przebywania w wilgotnych miejscach. Wszystko po to, by keratyna mogła się dokładnie wchłonąć.
· Keratynowy zabieg na włosy nie będzie trwały, jeśli do mycia włosów (zarówno pierwszego, jak i wszystkich następnych) oraz stylizowania fryzury użyte zostaną produkty zawierające w składzie silikony, SLSy, alkohol oraz sól (Sodium Chloride). Stosowanie takich kosmetyków doprowadza do wypłukiwania się keratyny z włosów.
· Niezastąpione w pielęgnacji włosów po zabiegu keratynowego prostowania są produkty zawierające w składzie oleje, np. olej kokosowy lub arganowy.
· Nawet po zabiegu warto dostarczać włosom keratyny. Płynna keratyna do włosów może być stosowana jako półprodukt i dodawana do masek i odżywek, które stosujemy na co dzień. Zarówno czysta keratyna, jak i kosmetyki z jej dodatkiem, są dostępne w internecie i w wielu sklepach stacjonarnych.
· Keratyna na włosach nie oznacza rezygnacji z farbowania lub rozjaśniania włosów. Należy jednak odczekać przed powtórną zmianą koloru oraz stosować produkty koloryzujące bez amoniaku.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN