Skóra na piersiach jest delikatna i cienka . Znikoma wyściółka tłuszczowa sprawia, że jest podatna na zmianę temperatur. W utrzymaniu jej w dobrym stanie nie pomagają również wahania wagi. Skóra piersi rozciąga się też w okresie ciąży i karmienia piersią . Istotna jest również aktywność fizyczna . Kobiety, które regularnie ćwiczą , a więc stymulują skórę do pracy, mogą liczyć na bardziej łaskawy los piersi po okresie karmienia . Na wygląd piersi ma również wpływ ich rozmiar. Kobietom z małym biustem zdecydowanie łatwiej jest pielęgnować skórę i dbać o jej jędrność. Małe biusty nie są również aż tak bardzo podatne na rozciąganie w okresie ciąży i karmienia. Kobiety obdarzone bujnym biustem niestety muszą przykładać większą wagę do kwestii pielęgnacji. Ciężkie i duże piersi zdecydowanie szybciej poddają się sile grawitacji , a skóra łatwiej się rozciąga.
Skóra na piersiach - proces starzenia
Skóra na piersiach jest cienka i delikatna , dlatego szybko się starzeje. Podobnie jak skóra całego ciała, z biegiem lat traci jędrność, elastyczność i gładkość . Nie pomaga jej nienoszenie biustonosza i długie gorące kąpiele. Wiek 25 lat to moment, kiedy w skórze dochodzi do spowolnienia procesu produkcji kolagenu i elastyny . Skóra wolniej się regeneruje i potrzebuje wsparcia z zewnątrz. Na jej wygląd i kondycję wpływ mają również tryb życia, ilość wypijanej wody, odżywianie się i pielęgnacja. Skóra systematycznie nawilżana i odżywiana od wewnątrz i zewnątrz będzie się starzeć zdecydowanie wolniej.
Kremy - technika nakładania
Podstawą jest nawilżanie - zarówno od wewnątrz, jak i od wewnątrz. Wypijanie 3 litrów wody dziennie, wspomagane silnie nawilżającymi kosmetykami zagęści jej strukturę i napnie ją . Młode kobiety do nawilżania mogą z powodzeniem używać oliwki bądź kremu nawilżającego . Natomiast panie po 30. roku - życia kremów i serum o działaniu przeciwzmarszczkowym. Kosmetyk powinien być nakładany w formie masażu okrężnymi ruchami. Nie należy ciągnąć delikatnej skóry do góry, dołu i na boki.
Jak domowymi sposobami dbać o skórę biustu?
Skóra biustu potrzebuje również peelingu. Oczyszczona z brudu i martwego naskórka lepiej wchłonie kosmetyki o ukierowanym działaniu. Do wykonania dobrego peelingu z powodzeniem można wykorzystać produkty spożywcze. Cukier, fusy po kawie, płatki górskie - to produkty, które pięknie wypeelingują skórę, oczyszczą i przygotują na przyjęcie kosmetyków, a co najważniejsze, są całkowicie naturalne.
Technika zimnego prysznica to metoda polegająca na naprzemiennym smaganiu skóry raz ciepłym, raz zimnym prysznicem. Działa obkurczająco na skórę i mięsień, dodatkowo wspomagając jego pracę. Zbyt ciepła woda rozluźnia i rozleniwia, dlatego zaleca się, by każdą kąpiel kończyć zimnym strumieniem. Skóra piersi lubi masaż . Mechaniczna stymulacja powoduje zwiększenie przepływu krwi w jej strukturze, a co najważniejsze - pobudza do działania produkcji kolagenu.
Istotna jest również dieta . Delikatna skóra potrzebuje witamin E, A, B, kwasów omega 3 i 6 . Znaleźć je można w rybach, cytrusach, herbacie zielonej. Proces starzenia przyspiesza picie alkoholu, a głównie czerwonego wina, zbyt duże ilości wypijanej kawy i palenie papierosów.
Domowy sposób pielęgnacji skóry biustu to przede wszystkim zdrowy i aktywny tryb życia, wspomagany masażami i kosmetykami pielęgnacyjnymi. Najważniejsza jednak w tym wszystkim jest profilaktyka , a więc regularne badanie piersi przed lustrem w domu . Nie należy zapominać też o mammografii lub USG.
Zabiegi ujędrniające biust
Medycyna estetyczna wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pań i oferuje wachlarz zabiegów, które bez użycia skalpela wyraźnie napną i ujędrnią skórę, opóźniając proces starzenia. Pacjentki chętnie sięgają po zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego , który wprowadzony pod skórę, nawilża ją, odżywia i w naturalny sposób pobudza produkcję kolagenu w wiotkiej skórze piersi. Jednym z najbardziej popularnych zabiegów jest mezoterapia igłowa, która polega na wstrzykiwaniu w głębokie warstwy skóry skoncentrowanych składników aktywnych . Podany koktajl witaminowy odżywia skórę i dodatkowo pobudza ją do produkcji kolagenu i elastyny . Zabieg przynosi wyraźne nawilżenie, napięcie i uelastycznienie skóry piersi. Polecany jest paniom o każdym rozmiarze biustu, ale szczególnie zadowolone będa panie z dużym biustem. Docenią go też młode mamy, które chcą ujędrnić i podnieść biust po karmieniu. Obok mezoterapii panie coraz częściej decydują się na nici PDO . Podskórnie wprowadzane nici, zakończone haczykami, tworzą rusztowanie i wyraźnie podnoszą całą pierś . Dodatkowo pobudzają skórę do produkcji kolagenu i elastyny. Nici PDO są produktem całkowicie bezpiecznym, który rozpuszcza się w ciele. Efekt podniesienia piersi może utrzymać się nawet do dwóch lat. Z zabiegu szczególnie będą zadowolone panie o małym biuście - właścicielki rozmiaru A i B. Zabieg karboksyterpaii , stosunkowo nowy, zdobywa coraz więcej rzesze wielbicielek. Terapia nakierowana jest głównie na zmuszenie skóry do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny, wykorzystując przy tym dwutlenek węgla . Podawany podskórnie - precyzyjnie w miejsca, gdzie skóra jest wiotka, stymuluje ją. Dodatkowo zabieg karboksyterapii polecany jest do walki z rozstępami powstałymi po ciąży lub w przypadku wahań wagi.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN