Hammam jest określeniem łaźni parowej. Rytuał i masaż zawdzięczający temu terminowi swoją nazwę to sposób pielęgnacji, który nawiązuje do tradycji bliskowschodniej.
Co ciekawe, takie orientalne spa, które zapewni coś dla ciała i ducha, można urządzić we własnym domu. Wystarczy tylko wiedzieć, jak się do tego odpowiednio zabrać. Oczyszczający rytuał hammam to bowiem zabieg, który polega na gruntownym oczyszczeniu skóry. Jak go wykonać?
Więcej:
- Polskie sanatoria. Nie tylko dla starszych!
- Sauna - gorąca terapia dla ducha i ciała
- Domowy peeling do twarzy
Co to jest hammam?
W języku arabskim „hammam” oznacza gorącą wodę. Tradycyjnie rytuały nazwane tym terminem odbywały się w miejscach zamkniętych, którymi były często bogato dekorowane sale. Uczęszczało się do nich nago lub półnago. Takich pomieszczeń parowych było kilka i różniły się wysokością temperatur. W krajach Bliskiego Wschodu jedną z najważniejszych form oczyszczania ciała był właśnie hammam. Turcja słynęła ze znanych na cały świat łaźni tureckich, które potem stały się inspiracją dla ośrodków spa w wielu krajach. Tego rodzaju formę relaksu dla ciała i ducha cenili sobie też starożytni Rzymianie i Grecy oraz Arabowie.
Rytuał hammam polega na oczyszczeniu ciała w kilku etapach. Pierwszy z nich to pobyt w łaźni, gdzie przygotowuje się skórę do kolejnych zabiegów. Wysoka temperatura panująca w tym „mokrym pomieszczeniu” powoduje, że pory się otwierają, a skóra staje się bardziej miękka. Kolejnym etapem jest oczyszczenie ciała przy użyciu specjalnego mydła pochodzenia roślinnego, składającego się z oleju i czarnych oliwek, zwanego savon noir (czarne mydło) . Ma ono postać pasty eksfoliującej. Ten znany od wieków kosmetyk nie tylko pobudza krążenie, ale także świetnie usuwa obumarłe komórki naskórka. W salonach spa bardzo często proces ten uzupełnia użycie ziarnistej rękawicy kessa, wykonanej z tradycyjnej krepy i przeznaczonej do masażu całego ciała. Dzięki niej można mechanicznie usunąć martwy naskórek. Przedostatnim etapem rytuału hammam jest wykorzystanie marokańskiej glinki ghassoul , która po zmieszaniu z wodą tworzy błotnistą piankę. Pozostawia się ją na skórze na 15 minut, a następnie zmywa wodą. Dzięki temu skóra jest dobrze odżywiona i poprawia się jej sprężystość. Do tego glinka absorbuje tłuszcz i stymuluje odnowę komórkową. Rytuał hammam kończy „namaszczenie”, czyli naniesienie na ciało olejku arganowego w połączeniu z masażem tureckim.
Zobacz także: Lewatywa w domu – czy to na pewno dobry pomysł?
Taka forma pielęgnacji ciała przynosi doskonałe efekty w postaci odżywionej, gładkiej i jędrnej skóry. Do tego redukuje cellulit oraz usuwa toksyny i oznaki zmęczenia. Po zabiegach pobudzających krążenie skóra jest także lepiej dotleniona, odzyskuje blask i jest delikatniejsza w dotyku.
Jak wygląda masaż hammam?
Pobudzenie krążenia jest bardzo istotne podczas zabiegu hammam. Masaż turecki należy zacząć od kończyn dolnych, stopniowo kierując się ku górze. Tylko w taki sposób pobudzane jest krążenie krwi. Należy to robić zarówno podczas oczyszczania skóry rękawicą kessa, jak i w trakcie aplikacji olejku arganowego. Ruchy mają być powolne i koliste. Podczas wykonywania zabiegu wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia, sprawiając, że taka forma pielęgnacji jest przyjemna nie tylko dla ciała, ale także dla ducha. Ten wyjątkowy masaż turecki usprawnia też przewodzenie bodźców nerwowych, skutecznie rozluźniając mięśnie i stawy .
Jak zrobić hammam w domu?
Hammam w Polsce to bardzo znana forma pielęgnacji ciała, którą oferuje wiele gabinetów spa. Nie tylko pozwala na gruntowne usunięcie zrogowaciałego naskórka i dogłębną pielęgnację ciała, ale także świetnie odpręża i koi zmysły oraz redukuje napięcie nerwowe. Przy odrobinie starań taki zabieg można jednak z powodzeniem przeprowadzić w domu. Etapy tego orientalnego rytuału piękności będą takie same, zmieni się jedynie jego forma. Wykonując zabieg w domu, łaźnię parową można zastąpić gorącym prysznicem. Jeśli ktoś jest w posiadaniu sauny, także może z niej skorzystać, bo efekt działania będzie podobny. Kolejnym etapem rytuału hammam jest peeling całego ciała przy użyciu rękawicy kessa lub innej szorstkiej rękawicy. Czarne mydło wykorzystywane na tym etapie pielęgnacji można z powodzeniem nabyć w internecie. Bardzo ważne jest, aby złuszczający peeling połączony z masażem wykonywać w kierunku od dołu ku górze. Do końcowego etapu, czyli namaszczenia, najlepiej użyć olejku arganowego, zwanego często płynnym złotem Maroka. Dzięki niemu zabieg stanie się przyjemniejszy, a skóra będzie nawilżona i ujędrniona. W zamian można jednak wykorzystać inny olejek zapachowy.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN