Pielęgnacja twarzy i ciała

Dlaczego twój krem SPF nie jest skuteczny? Kosmetolog wymienia najczęstsze błędy

Pielęgnacja twarzy i ciała

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Krem do opalania

Krem ochronny to podstawa letniej pielęgnacji. Zastanawiasz się, dlaczego mimo używania SPF dalej odczuwasz negatywne skutki przebywania na słońcu? Upewnij się, czy aplikujesz i przechowujesz go poprawnie. O tym, jak to robić opowiedziała biolog i kosmetolog Paulina Błańska-Klajna.

Kremy SPF - dlaczego warto stosować je codziennie?

Krem SPF to niezbędny kosmetyk w letniej kosmetyczce, choć nie powinniśmy rozstawać się z nim przez cały rok. Ten produkt chroni naszą skórę przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego. Ma też profilaktyczne działanie przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe.

Jak dbać o skórę?

10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
wideo 2/5

- To realne i znaczne spowolnienie starzenia, zmniejszenie widoczności zmarszczek, bardziej równomierny koloryt skóry. W walce z przebarwieniami stosowanie kremów z filtrem to absolutna podstawa w drodze do sukcesu - tłumaczy biolog i kosmetolog Paulina Błańska-Klajna.

Używanie kremów SPF jest bardzo ważne w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Co może się stać, gdy nie stosujemy go regularnie lub robimy to niedokładnie? Niestety skutki mogą być naprawdę poważne. Najczęściej może prowadzić to do oparzeń skóry, a nawet sprzyja powstawaniu zmian przednowotworowych i nowotworów złośliwych, w tym czerniaka.

Ekspertka podkreśla, że osłabieniu ulega także układ odpornościowy skóry, co może przekładać się na wzrost skłonności do infekcji bakteryjnych, czy wirusowych.

Jaki krem z filtrem wybrać?

Kluczem do sukcesu jest wybór produktu, który będzie dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Wiele osób zastanawia się, jaki kosmetyk sprawdzi się najlepiej w ich przypadku - 20, 30, a może 50 SPF. Jak czytać oznaczenia na opakowaniu, by zapewnić sobie oczekiwany efekt?

Jednym ze znaków umieszczanych na kremach z filtrem jest wskaźnik ochrony przed UVB, czyli popularny SPF. Informuje nas o tym, ile razy dłużej możemy przebywać na słońcu, nim na skórze pojawi się u nas rumień. - Przykładowo, bez żadnej ochrony, moja skóra zaczerwieni się po 5 minutach. Gdy nałożę SPF 30, wydłużę ten czas do 150 minut - opowiada. 

Kolejnym ważnym wskaźnikiem jest UVA, które odpowiada za ochronę przed przedwczesnym starzeniem się skóry. Może być zapisany za pomocą różnych oznaczeń - gwiazdek, plusów, czy w postaci grafiki przedstawiającej UVA w kółku.

- W teorii niższe faktory zostały stworzone i są przeznaczone dla osób z wyższym fototypem (ciemniejszą karnacją). Ich skóra jest z natury mniej wrażliwa na promieniowanie - wyjaśnia specjalistka. - Osobiście jednak polecam wszystkim produkty z ochroną na poziomie SPF 30, 50, 50+, ze względu na powszechność aplikowania ilości mniejszych niż jest to zalecane, oraz problemy z sumiennością w ponownej aplikacji - dodaje.

Dodatkowo wybierając się nad jezioro czy nad morze pamiętajmy, aby sięgnąć po produkt oporny na wodę. Nie oznacza to jednak, że jednorazowe użycie w pełni ochroni nas przed słońcem. Po kontakcie z wodą nie można zapominać o konieczności ponownej aplikacji kosmetyku.

Jak poprawnie aplikować krem ochronny?

Zastanawiałaś/eś się kiedyś dlaczego, pomimo aplikacji kremu dalej odczuwasz negatywne skutki przebywania na słońcu? Być może robisz to niepoprawnie. Nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób powinno się to robić, a na opakowaniach kosmetyków brakuje wytycznych, bądź są one niedoprecyzowane. Oto lista najczęstszych błędów, które zauważa kosmetolog:

  • Stosowanie kosmetyków, dla których termin ważności, bądź czas przydatności po otwarciu, minął. Musimy mieć świadomość, że data ważności lub PAO (symbol otwartego słoiczka), to wartości graniczne, do których należy się stosować, jeśli działanie produktu ma być skuteczne.
  • Aplikowanie zbyt małych ilości kremu. By uzyskać zadeklarowaną ochronę potrzeba aż 2 mg kremu na każdy cm kwadratowy skóry. Na samą twarz to aż ~ 1 g, na całe ciało ~ 30 g.
  • Mieszanie produktów SPF z innymi kosmetykami. Ważne jest również, aby bezpośrednio do kremu SPF nic nie dodawać. Nie powinno się mieszać go z serum, podkładem, czy jakimkolwiek innym produktem.
  • Pomijanie niektórych obszarów ciała np. stóp, uszu, skóry głowy i ust.

Krem przeciwsłoneczny - gdzie go trzymać?

Skuteczność produktu zależy również od sposobu jego przechowywania. - Kosmetyki generalnie należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w miejscu suchym i zacienionym. Absolutnie nie należy ich więc przegrzewać, zostawiać w pełnym słońcu - zaznacza kosmetolog. 

- Wysoka temperatura ma bardzo niekorzystny wpływ na skuteczność oraz stabilność produktów z filtrami - podsumowuje Paulina Błańska-Klajna.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: DjordjeDjurdjevic/Getty Images

Pozostałe wiadomości