Moda i Uroda

Jak zapuścić brodę? Porady przydatne podczas zapuszczania brody

Moda i Uroda

Autor:
Adrian
Adamczyk
Męska broda

Co warto wiedzieć o zapuszczaniu brody? Czy da się zrobić to szybko? Jak wygląda zapuszczenie brody, gdy ma się słaby zarost? Ile trwa zapuszczanie brody? To pytania, które stawiają sobie mężczyźni chcący poeksperymentować nieco ze swoim wizerunkiem. Poniżej, z okazji Światowego Dnia Brody (i nie tylko), kilka przydatnych rad.

Zapuszczanie brody wiąże się z dość wyraźną zmianą w wizerunku i poniekąd kosztami, które trzeba będzie ponieść. Zapuszczanie brody to też pewne czynności, które należy powtarzać praktycznie dzień po dniu i to niezależnie od tego, czy ma się mocny, czy rzadki zarost.

Jak zapuścić brodę?

Pytanie o to, jak zapuścić brodę, może brzmieć dość trywialnie, bo odpowiedź wydaje się dość prosta – długo. Wystarczająco długo, to znaczy do długości, na jakiej nam zależy. Dawniej funkcjonował pogląd, że aby zapuścić brodę, po prostu trzeba dać jej urosnąć – i nie robić nic więcej. To prawdopodobnie przez takie podejście przez długie lata brody nie miały w Polsce wielu zwolenników. Kojarzyły się poniekąd z lenistwem, niechlujstwem i jako ozdoba twarzy, delikatnie mówiąc, nie były „przebojem na salonach”. Dziś broda to już nie symbol zaniedbania, a wyraźny wybór i element dopełniający wizerunku danego mężczyzny. W tym tekście skupimy się więc nie tylko na poradach, jak zapuścić brodę, lecz także na wyjaśnieniu kwestii, jak zapuszczać brodę zadbaną, będącą ozdobą męskiej twarzy. Zapuszczenie brody to także proces, który powinien uwzględniać pielęgnację skóry niewidocznej na pierwszy rzut oka, bo ukrytej właśnie pod zarostem.

Jak dbać o włosy?

Jak ukryć siwe włosy?
Jak ukryć siwe włosy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Zapuszczanie brody a rzadki zarost

Jak to mówią, „natury nie oszukasz”, więc jeśli na zapuszczanie brody decyduje się ktoś, kto ma rzadki zarost, to niewątpliwie będzie musiał uzbroić się w cierpliwość. Pocieszeniem może być fakt, że u niektórych mężczyzn zarost robi się gęstszy z wiekiem. Do tego czasu poza cierpliwością przyda się też specjalny szampon do mycia brody, dzięki któremu włosy aż tak nie skręcają się (wyglądają na dłuższe), a także nabierają objętości, więc broda „jest” gęstsza. Z innych akcesoriów polecanych panom o lekkim zaroście, wymienić należy szczotkę do brody i odżywki do brody.

Ile trwa zapuszczanie brody (i dlaczego tak długo)? 

Pytanie o to, ile trwa zapuszczanie brody, występuje często w parze z innym pytaniem - jak to zrobić szybko? Zapuszczanie solidnej brody potrwa średnio około 2,5 do trzech miesięcy. Po tym czasie na pewno widać już będzie, jak broda prezentuje się w pełnej okazałości. Za to w ciągu pierwszego miesiąca wielu mężczyzn jest w stanie ocenić, czy ich broda to trafiony pomysł. Pierwszy miesiąc jest decydujący, bo pojawia się wtedy swędzenie, które dla wielu jest sprawdzianem nie do przejścia. Nie bez znaczenia jest też wpływ innych osób: żony, partnerki, rodziny, znajomych. Na pytanie, jak zapuścić brodę szybko, odpowiedź nie będzie dla każdego zadowalająca. Potrzebna jest bowiem „tylko”, cierpliwość, asertywność, samozaparcie i olejek do brody, który pomoże znieść swędzenie. Tylko to ostatnie da się kupić.

Zapuszczanie brody dzień po dniu – do czego trzeba się przyzwyczaić?

Zapuszczanie brody ma swoje etapy. Za pierwszy z nich można przyjąć pierwsze 3–4 tygodnie, które są sprawdzianem wytrwałości i silnej woli. W następnych tygodniach broda rośnie do pożądanych rozmiarów i wymaga od jej właściciela przywyknięcie do codziennych czynności związanych z jej pielęgnacją. Owe czynności to odpowiedź na pytanie, jak zapuszczać brodę.

  • Codziennie rano wraz z porannym prysznicem porządnie namocz brodę. Następnie wytrzyj ręcznikiem.
  • Jeśli masz jeszcze krótki zarost (do centymetra), natrzyj brodę olejkiem. Dzięki niemu włosy na brodzie będą lśniące, pachnące oraz będą sprawiały wrażenie zadbanych. Olejek pielęgnuje też skórę pod brodą. Dzięki niemu można uniknąć sytuacji, gdy wyschnięty naskórek opada z brody na ubranie a na ciemnym kolorze wygląda to naprawdę niedobrze.
  • Jeśli minęło już kilka tygodni, broda jest odpowiednio dłuższa. Wówczas po codziennym umyciu wcieramy w nią specjalny balsam. To bardzo ważne, bo zapobiega on odstawaniu pojedynczych włosów i niejako układa brodę.
  • Po nasmarowaniu brody balsamem należy ją rozczesywać szczotką, najlepiej z włosia dzika, która jest odpowiednio twarda. Po wyczesaniu brodę można uformować dodatkowo dłońmi.
  • Podczas zapuszczania dłuższej brody wyczesujemy ją szczotką – nie grzebieniem. To istotne, bo szczotka do brody usuwa włosy, które wypadły, a dodatkowo oczyszcza też brodę z martwego naskórka.
  • Także wieczorem wskazane jest mycie brody specjalnym szamponem do brody lub mydłem do brody (nie należy do mycia brody stosować szamponów do włosów). Ponownie – stosujemy olejek do zarostu lub balsam do brody. Przy dłuższym stażu można używać też gęstszego oleju do brody, który także układa brodę.
  • Brodę długą przycinamy nożyczkami. Kontury strzyże się maszynką, tzw. konturówką. Brodę wycina się też głęboko na skórze pod brodą.
  • W każdej chwili, gdy czujemy, że samodzielne zapuszczanie brody i dbanie o nią przerasta już naszą wiedzę i możliwości, warto zainwestować w wizytę u profesjonalnego barbera. Skoryguje on kształt brody, a przy okazji podpowie, jak w naszym przypadku postępować z nią na co dzień.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: The Good Brigade/Getty Images

Pozostałe wiadomości