Jak pielęgnować cerę wrażliwą? Charakterystyka, kosmetyki, pielęgnacja

kobieta z kremem
Fot. CoffeeAndMilk / Getty Images

Cera wrażliwa to bardzo wymagający typ skóry. Jak twierdzą dermatolodzy, ma skłonność do reakcji alergicznych: szczypania, swędzenia, różowienia, ściągania się. Jeśli zauważyłaś u siebie tego typu objawy, prawdopodobnie posiadasz skórę wrażliwą. Dowiedz się, na czym polega jej pielęgnacja oraz jakie kosmetyki będą najlepsze dla twojej cery.

Posiadanie cery wrażliwej jest uwarunkowane genetycznie, może być jednak związane z pewnymi schorzeniami , takimi jak np. atopowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty. Zdarza się, że osoby, które wcześniej nie miały problemu z nadwrażliwością skóry, nagle zaczynają go mieć – wpływają na to głównie niewłaściwa pielęgnacja oraz zmiany hormonalne. Należy pamiętać, że reakcja skóry na dany czynnik jest kwestią bardzo indywidualną.

Zobacz także: Rodzaje peelingów do twarzy

Cera wrażliwa – charakterystyka trudnego typu skóry

Cera wrażliwa w ekspresowym tempie reaguje na zmiany temperatury. Na jej wygląd wpływają zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne, na przykład stres. Istnieją pewne objawy, które świadczą o wrażliwości cery:

  • objawy obiektywne – widoczne są na pierwszy rzut oka, np. łuszczenie się skóry, suchość, obrzęki, zaczerwienienie,
  • objawy subiektywne – nie są widoczne, ale są odczuwalne, np. pieczenie, swędzenie, mrowienie.

Osoby posiadające cerę wrażliwą mogą w różnym stopniu odczuwać konkretny rodzaj objawów – zależy to od ilości znajdujących się w skórze receptorów. Silniejsze objawy pojawiają się u osób, u których przyczyną cery wrażliwej jest choroba.

Zobacz także: Jak wydłużyć rzęsy?

Można wyróżnić trzy rodzaje skóry wrażliwej:

  • cera wrażliwa naczynkowa – występuje najczęściej,
  • cera wrażliwa sucha – pojawia się często,
  • cera wrażliwa tłusta – występuje najrzadziej.

Jakie czynniki powodują, że skóra reaguje nadreaktywnością? Należą do nich przede wszystkim: stres, hormony, zła dieta (kawa, alkohol, ostre i gorące posiłki), niewłaściwa pielęgnacja, pocieranie skóry, twarda woda. Cera wrażliwa źle reaguje również na: promienie UV, detergenty w kosmetykach, zanieczyszczenia powietrza, zimno i ciepło oraz silny wiatr.

Zobacz także:

Najlepsze kosmetyki do cery wrażliwej

Osoby z cerą wrażliwą powinny stosować kremy mocno odżywcze, nawilżające oraz bezzapachowe . Dobrze, jeśli w ich składzie znajdą się: alantoina, mocznik oraz woda termalna.

Jakich kosmetyków należy zatem unikać? Zdecydowanie niekorzystnie oddziałują kosmetyki zapachowe oraz niektóre kolorowe. Warto zrezygnować z preparatów zawierających alkohol, kwasy owocowe oraz retinol. Najlepiej zamienić kosmetyki drogeryjne na naturalne lub apteczne, które są hipoalergiczne i nie mają zapachu oraz sztucznych barwników. Często są również dedykowane skórze atopowej lub nadreaktywnej. Warto zwracać uwagę na preparaty z krótszą listą składników.

Jaki podkład wybrać do cery wrażliwej? Najlepiej taki, który kryje naczynka i zaczerwienienia, jednocześnie nie podrażniając skóry:

1) Avene Couvrance – nie zawiera substancji zapachowych, nie przyczynia się do powstawania zaskórników, umiarkowanie kryje niedoskonałości skóry.

2) La Roche-Posay Toleriane Teint – idealny dla skóry wrażliwej tłustej, zabezpiecza przed mrozem, zapobiega podrażnieniom.

3) Clinique Even Better Makeup SPF 15 – zapewnia średnie krycie, nadaje się do każdego rodzaju skóry.

4) Vichy Dermablend – podkład, który idealnie zakrywa naczynka i blizny.

Zobacz film: Jak gwiazdy dbają o swoją urodę? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zasady pielęgnacji cery wrażliwej

Istnieje kilka zasad, o których warto pamiętać przy codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej .

  • Na co dzień, do mycia, warto używać płynów micelarnych.

Zobacz także: Jak nakładać korektor pod oczy?

  • W codziennej pielęgnacji warto korzystać z kremów, które chronią skórę przed rozmaitymi czynnikami zewnętrznymi, najlepiej, gdyby zawierały one również filtr fizyczny (przynajmniej SPF15), który pozostaje na skórze – lepiej, aby osoby o skórze wrażliwej zrezygnowały z filtra chemicznego, ponieważ gorzej go tolerują.
  • Do demakijażu warto wykorzystać tłuste mleko oraz jogurt naturalny. Można stosować również mleczko hipoalergiczne lub delikatny płyn micelarny. Warto zrezygnować z żeli oraz mydła, chyba że są to mydła dermatologiczne.
  • Okolice oczu należy przemywać bardzo delikatnie, przy pomocy nasączonego wcześniej płatka kosmetycznego. Najlepiej przyłożyć go na jakiś czas do oka i poczekać, aż preparat rozpuści nałożone wcześniej kosmetyki.
  • Na noc warto smarować skórę kremem regenerującym, łagodzącym podrażnienia.
  • Raz w tygodniu dobrze jest zrobić peeling enzymatyczny.
  • Należy unikać gorących kąpieli – zwiększają one nadwrażliwość skóry.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie