Filtry przeciwsłoneczne naturalne i chemiczne. Jakie stosować?

Filtry przeciwsłoneczne naturalne, czy filtry przeciwsłoneczne chemiczne? Warto już teraz zadać sobie to pytanie, ponieważ słońce świeci coraz mocniej. O radę poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: ekspertkę naturalnych terapii anty-aging Agnieszkę Wyszyńską-Paluch i dermatologa dra Łukasza Preibisza.

Filtry naturalne

Olejki z filtrami naturalnymi polecane są osobom, które chcą się w jakimś zakresie chronić przed promieniami słońca, ale nie przeszkadza im opalenizna. Innymi słowy sprawdzają się na co dzień - gdy przebywamy w mieście, pracujemy, czyli w sytuacjach, gdy nie jesteśmy narażeni na ostrą ekspozycję na światło.

20 proc. potencjał ochrony przeciwko promieniom UVA i UVB mają tłoczone na zimno i nierafinowane:

  • olej kokosowy,
  • oliwa z oliwek,
  • olej z pestek bawełny.

Natomiast 30 proc. potencjał ochronny wykazują:

  • olejek z korzenia dzikiej marchwi,
  • olej z pestek maliny właściwej,
  • olejek kurkumowy.

Wszystkie trzy można kupić w sklepach z produktami naturalnymi.

Składnikiem, który działa jak filtr ochronny jest berberyna – znajduje się w wielu naturalnych kremach.

Naturalny olej marchewkowy bogaty jest w kwasy tłuszczowe, beta karoten oraz witaminy A, B i E. Ma właściwości ujędrniające, regenerujące skórę i stymulujące odnowę komórkową. Powinny sięgać po niego panie ze skórą suchą i dojrzałą. Naturalny olej marchewkowy ma jeszcze jedną bardzo przydatną właściwość - chroni skórę przed promieniowaniem UV, a przy tym przyspiesza opalanie i nadaje piękny koloryt skórze.

Olej z pestek malin właściwej można stosować na skórę lub na włosy. Swoje właściwości olej z pestek malin zawdzięcza takim składnikom, jak: nienasycone kwasy tłuszczowe - kwas linolowy (omega-6) i alfa-linolenowy (omega-3) – kwasy te stanowią ponad 80 proc. składu oleju z pestek malin, witamina E w postaci aktywnego alfa- i gamma-tokoferolu, witamina A, flawonoidy (kwas elagowy).

Mieszanka takich składników wykazuje szerokie działanie względem skóry. Olej z pestek malin stosuje się jako: preparat na przebarwienia naskórka, silny antyoksydant spowalniający procesy starzenia się skóry, preparat bakteriobójczy, środek przeciwzapalny stosowany w przypadku wystąpienia rumienia słonecznego, substancja lipidowa wykazująca właściwości ochronne względem naskórka, filtr przeciwsłoneczny pochłaniający szkodliwe promieniowanie UV – przy czym olej z pestek malin jako filtr nie powinien stanowić jedynej ochrony przez promieniowaniem ultrafioletowym.

Olejek kurkumowy – dzięki zawartości kurkumy jest skutecznym środkiem do walki z wolnymi rodnikami, będącymi przyczyną starzenia się skóry. Maseczki i domowe zabiegi z kurkumy oczyszczają i rozświetlają cerę. Pomagają pozbyć się przebarwień i poprawiają koloryt skóry.

Filtry chemiczne szkodliwe?

A co z filtrami chemicznymi? Pojawiły się badania, że nie są one dobre dla zdrowia, ponieważ wykazują właściwości kancerogenne.

Co roku słyszę to samo. Nie ma jednoznacznych dużych badań, które potwierdziłyby, że filtry mają negatywne działanie na nasz organizm. Nawet jeśli ten wpływ jest, to korzyści ze stosowania filtrów i fakt, że zabezpieczają nas przed nowotworami skóry, jest większy, niż ewentualne ryzyka.

- powiedział dermatolog Łukasz Preibisz.

Promieniowanie UV

Promieniowanie UV na wpływ na wygląd oraz zdrowie skóry i całego organizmu, niestety może również powodować poparzenia, przebarwienia, a nawet zmiany nowotworowe.

95 proc. promieniowania słonecznego UV, które dociera na ziemię stanowi promieniowanie UVA. Promienie UVA wnikają w głębokie warstwy naskórka, docierają aż do komórek skóry właściwej i niestety wykazują negatywny wpływ na jej kondycję.

Pozostałe 5 proc. promieniowania UV to promieniowanie UVB, które odpowiedzialne jest za opalanie skóry, a także za poparzenia oraz zmiany nowotworowe.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!