Olejek arganowy – pochodzenie
Produkowany jest z owoców drzewa arganowego, zwanego arganią żelazną. Rosnące w słońcu Maroka ziarna, od wieków z powodzeniem stosowane są w kuchni, medycynie i kosmetyce. Arabskie kobiety już dawno doceniły jego wartość, dlatego nazwały go eliksirem młodości. W porównaniu z innymi olejkami, olejek arganowy jest kosmetykiem z wyższej półki. Na jego prestiż składa się nie tylko proces produkcji (na wyprodukowanie 1 litra olejku potrzeba aż 35 kilogramów owoców), ale przede wszystkim jego złożony skład.
Olej arganowy, jakie ma właściwości?
Odpowiednio rozłożone proporcje i niezbędne kwasy tłuszczowe (omega 3, omega 6 i omega 9) sprawiają, iż olejek arganowy jest idealnym źródłem życia komórek skóry i całego organizmu. Olej arganowy, słusznie nazywany eliksirem młodości, skrywa w sobie prawdziwe bogactwo składników odżywczych. Poza wspomnianymi kwasami jest bogatym źródłem witaminy E, steroli, polifenoli, karotenoidów, a nawet rzadko występującego węglowodoru – skwalenu, który wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Ponadto jest antyalergiczny, dlatego z powodzeniem może być stosowany na podrażnienia powstałe w wyniku alergii. Wykazuje silne działanie ujędrniające i „wiążące”, co czyni go idealną bronią na wszelakie rozstępy i blizny, nawet te utrwalone.
Olejek arganowy do twarzy
Dzięki swojej nietłustej konsystencji może być stosowany bezpośrednio na skórę, nie obciążając jej przy tym. Zawarta w nim witamina E ma silne działanie przeciwzmarszczkowe. Włączony do codziennej pielęgnacji poradzi sobie z głębokimi zmarszczkami i ochroni cerę przed powstawaniem nowych. Opóźni rozkład komórek i tym samym zahamuje zanikanie w skórze kolagenu. Dzięki temu cera stanie się sprężysta, jędrna, dobrze ukrwiona i nawilżona. Po olejek arganowy powinny sięgnąć również osoby, borykające się z powracającymi wypryskami i trądzikiem . Olejek zadziała antybakteryjnie, wyciszająco i regenerująco. Regulując wydzielanie sebum, przywróci skórze odpowiedni cykl, niwelując problem stanów zapalnych. Jak stosować olejek arganowy? Aby w pełni wykorzystać jego właściwości należy nakładać go na zwilżoną skórę ruchami okrężnymi, na koniec lekko wklepując w newralgiczne miejsca (linie obok ust, skronie, czoło). Może być również dodawany do kremów, masek i serum.
Olejek arganowy pod oczy
Skóra pod oczami jest cienka niczym papirus. Praktycznie w ogóle nie posiada wyściółki tłuszczowej, dlatego bardzo szybko się wysusza i pokrywa siecią zmarszczek. Dodatkowo u bardzo wielu osób odkrywa naczynka, dając nieestetyczne wrażenie sińców. Przez to bardzo wiele pań w różnym wieku skarży się na zły stan skóry pod oczami. Często problem ten dotyka kobiet młodych, w efekcie czego dwudziestoparoletnie dziewczyny borykają się ze zmarszczkami i wiotką skórą na powiekach. Istotne jest więc dogłębne nawilżenie i zregenerowanie delikatnej skóry wokół oczu. Dzięki swojej delikatnej formule olejek arganowy pod oczy będzie doskonałym zamiennikiem kremu. Bogactwo witamin i kwasów pozytywnie wpłynie na powieki i skórę pod oczami. Powstałe zmarszczki zostaną spłycone, skóra stanie się elastyczna i jędrna. Cienie pod oczami znacznie się rozjaśnią. Olejek dodatkowo pozytywnie wpłynie na kondycję rzęs i brwi, czyniąc je mocniejszymi i pobudzając ich wzrost.
Olejek arganowy do włosów
Jest absolutnie niezastąpiony w pielęgnacji włosów. Dzięki lekkiej formule sprawdzi się nawet u osób z cienkimi i delikatnymi włosami. Zaleca się wcierać go w skalp głowy, a następnie przeciągać po długości włosów. Pozostawiony na 2 godziny i dodatkowo ogrzany ręcznikiem, wniknie w cebulki, odżywiając je i pobudzając cyrkulację krwi w skórze. Olejek arganowy do włosów nawilży, zregeneruje i uodporni skórę głowy przed czynnikami zewnętrznymi. Jego pozytywne działanie szczególnie odczują włosy osłabione, zniszczone stylizacją bądź stałym farbowaniem. Olejek, co warto podkreślić, nie wpłynie na kolor, więc obawy przed utratą intensywności upragnionego koloru są bezzasadne. Regularnie stosowany na włosy przyniesie efekt sprężystości, jedwabistości i gładkości.
Na co zwrócić uwagę kupując olejek arganowy?
Wyznacznikiem jakości i pochodzenia olejku jest jego cena. Dobry, czyli ten, który nie ma w składzie domieszek konserwantów, barwników i substancji zapachowych, nie należy do najtańszych. Zwracaj uwagę przede wszystkim na skład. W olejku arganowym powinno być wyłącznie 100% olejku, a jego cena winna zaczynać się od ok. 50 zł za 100 ml. Warto pamiętać, iż sięgając po wysokogatunkowy olej, inwestujemy przede wszystkim w siebie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN