Czasem samo wytuszowanie nie wystarczy, by rzęsy były doskonale podkreślone. Co w takiej sytuacji? Ratują nas tzw. kępki rzęs, które należy jedynie w odpowiedni sposób przykleić do swoich własnych. Kępki rzęs może nabyć każda kobieta zainteresowana posiadaniem zalotnego spojrzenia.
Jednym z ważniejszych pytań przy okazji kupowania kępek rzęs jest kwestia ich mocowania oraz trwałości. Jak należy dokleić kępki rzęs i jak długo będą się trzymały? Czy przyklejanie rzęs wymaga specjalnych umiejętności lub przebycia kursów? Czy nie stracimy “włosków” w najbardziej emocjonującej chwili? Tłumaczymy, czym są kępki rzęs i jak się nimi zająć.
Po co nam kępki rzęs?
Nie każda kobieta może poszczycić się długimi, gęstymi rzęsami, których urok wystarczy podkreślić maskarą czy zalotką. Czasem podstawowe makijażowe triki zawodzą, a efekt niestety znacznie odbiega od oczekiwań. Istnieją jednak metody, które w dość prosty i szybki sposób pomogą panią przygotować się do wielkiego wydarzenia czy wyjścia. Mowa o kępkach rzęs, które muszą zostać naniesione i przyklejone do własnych włosków. Dzięki nim uzyskamy efekt zagęszczenia i wydłużenia rzęs. W tym miejscu warto uświadomić sobie, że takie “sztuczne” rzęsy występują w formie całych długich pasków i kępek właśnie. To jednak te drugie, odpowiednio przyklejone, będą wyglądać naturalnie i nie obciążą zbyt oka. Dodatkową zaletą kępek jest możliwość ich wielokrotnego użycia. Warunkiem jest jednak ich prawidłowe zdejmowanie. Najbardziej popularne są obecnie jedwabne kępki rzęs.
Kępki kępkom nierówne
Kępki rzęs różnych marek mogą nieznacznie różnić się między sobą. Jedne z nich posiadają tzw. supełek, czyli wyraźnie zaznaczony punkt, który przyklejamy do powieki. Inne tego węzełka nie mają. Te pierwsze sprawdzą się lepiej przy bardziej intensywnym makijażu, gdzie stawiamy na mocne wytuszowanie i grubą czarną kreskę. Mocny makijaż ukryje “supełki”, czyli miejsce, gdzie kępki przyklejone zostały do naturalnych rzęs. Jeśli jednak lubimy delikatny make-up, chcemy wyglądać jak najbardziej naturalnie, dobrze jest sięgnąć po kępki rzęs bez węzełków. Sztuczne kępki rzęs musimy przykleić bardzo dokładnie i precyzyjnie, tak aby nie przekrzywiły się, nie odkleiły i wyglądały jak nasze własne. Jednocześnie odpowiednio doklejone kępki mogą skorygować niedoskonałości oka, jak np. opadającą powiekę, sprawić, że oko się “otworzy” i będzie wyglądało naprawdę zjawiskowo. Kępki rzęs występują w różnych długościach, a wybór jest kwestią indywidualną i powinien zostać dopasowany do kształtu i wielkości oka. Gdy przyklejamy kępki po raz pierwszy, warto zrezygnować z tych najdłuższych i zacząć przygodę z krótkimi i średnimi kępkami.
Jak przykleić kępki rzęs? Krok po kroku
Zdarza się, że przez pewien czas uczmy się, jak przykleić kępki rzęs . Ta wiedza nie jest przecież dana wszystkim kobietom i jednak wymaga nieco czasu i ćwiczeń. Aby doczepiane kępki rzęs wyglądały naturalnie, nie odkleiły się i nie sprawiły nam kłopotu, wcześniej dobrze jest potrenować. Przede wszystkim należy bardzo ostrożnie wyjmować poszczególne kępki z opakowania. Już na tym etapie można je uszkodzić, dlatego czynność ta wymaga od nas maksymalnego skupienia. Profesjonalistki zalecają łapanie kępek przy samej główce za pomocą pęsety. Kiedy opanujemy tę sztukę, możemy zacząć doklejanie kępek. Zanim przystąpimy do przyklejania, warto jednak wykonać delikatny makijaż oka, przede wszystkim kreskę, która pozwoli nam ukryć miejsce doczepiania sztucznych rzęs. O czym należy jeszcze pamiętać? Kępki rzęs są podkręcone , jesli więc nasze rzęsy są proste, przed rozpoczęciem klejenia należy podkręcić naturalne rzęsy zalotką. W przeciwnym razie efekt może nie być naturalny, część rzęs będzie podkręcona, część prosta. Jak dokleić kępki rzęs? Zaczynamy od zewnętrznego kącika oka. Kępkę rzęs należy zanurzyć w kleju, odczekać chwilę, po czym przykleić jak najbliżej własnej linii rzęs. To etap, który może sprawić najwięcej trudności. Trzeba uważać, aby nie dokleić zbyt dużej ilości kępek, co może spowodować efekt opadania powieki, czyli zbytnio ją obciążać. Warto też pomieszać dwie długości rzęs, aby oko wyglądało jak najbardziej naturalnie. Nie należy także przyklejać zbyt dużej ilości kępek w wewnętrznym kąciku oka. Na koniec rzęsy warto wytuszować, aby prawdziwe rzęsy połączyły się z kępkami, a uzyskany efekt był naturalny.
Usuwanie kępek rzęs
Kiedy już nauczymy się, jak doczepić kępki rzęs i jak dobrze je przyklejać, musimy opanować sztukę ich ściągania. Należy uważać na preparaty do demakijażu, ponieważ niektóre mogą uszkadzać sztuczne rzęsy. Doczepiane kępki rzęs bardzo dobrze usuwa się stosując np. płyn dwufazowy. Wacik nasączony płynem przykładamy do oka, czekając aż klej się rozpuści. Pod żadnym pozorem nie należy oka trzeć! Kępki powinny odkleić się bez problemu. Niektóre firmy oferują również specjalne preparaty rozpuszczające klej.
Kępki rzęs - jak długo się trzymają i jaki efekt zapewniają?
Jak długo trzymają się kępki w dużej mierze zależy od tego, jak dobrze je przykleimy. Pamiętajmy też, że są one wielokrotnego użytku i mogą posłużyć nam na kilka wyjść, pod warunkiem, że będziemy o nie odpowiednio dbać. Alergicy powinni uważać, ponieważ zarówno klej, jak i same rzęsy mogą podrażniać oko i powodować uczulenie. Oczekiwanego efektu nie uzyskają też panie o bardzo słabych i skłonnych do wypadania rzęsach. Jednak zazwyczaj prawidłowo doklejone rzęsy sprawią, że oko nabierze pięknego kształtu i zostanie uwydatnione. Pamiętajmy jednak, że każde oko wymaga innego sposobu doklejania kępek:
- Małe oko - duże ilości kępek, mniej w zewnętrznym kąciku
- Okrągłe oko - kępki stopniowane
- Wąskie oko - kępki o jednej długości
- Głęboko osadzone oko - kępki w dwóch rzędach, dokładne wytuszowanie dolnych rzęs
- Opadająca powieki - uważamy z przyklejaniem kępek w kącikach oczu