Moda i Uroda

Od dekoratora witryn sklepowych do właściciela imperium modowego. Jak Giorgio Armani osiągnął sukces?

Moda i Uroda

pokaz mody, cesarz mody

Giorgio Armani to po śmierci Karla Lagerfelda ostatni "cesarz mody". Znany projektant i twórca wielkiej marki nadal tworzy nowe kolekcje. Choć jest w branży już kilkadziesiąt lat, nie zamierza przechodzić na emeryturę. Ma świadomość upływającego czasu, jednak chce jak najdłużej zachować kontrolę. 11 lipca 2021 roku obchodzi swoje 87. urodziny. Jak doszedł na szczyt? Wyjaśnia redaktorka mody serwisu dziendobry.tvn.pl, Sabina Zięba.

Początek kariery Armaniego

Giorgio Armani urodził się 11 lipca 1934 roku we włoskiej Piacenzy jako syn Ugo, księgowego w firmie transportowej oraz Marii, która zajmowała się domem i trójką dzieci. Chciał wyprowadzić rodzinę z niedostatku i postanowił zostać lekarzem. Ukończył dwa lata studiów medycznych w Mediolanie, jednak, kiedy jego ojciec trafił do więzienia za działalność w partii faszystowskiej, a mama została sama z jego rodzeństwem, wstąpił do wojska. Skierowano go na służbę w szpitalu wojskowym, gdzie asystował przy najcięższych operacjach. Wówczas odkrył swoją wrażliwość i doszedł do wniosku, że nie nadaje się do tego zawodu. Po zakończeniu służby nie wrócił na uczelnię, tylko zaczął naukę fotografii. Następnie zatrudnił się jako dekorator wnętrz w mediolańskim domu towarowym Rinascente.

Aby stworzyć coś wyjątkowego, twój sposób myślenia musi być nieustannie skoncentrowany na najdrobniejszych szczegółach

Po pewnym czasie jego zainteresowanie modą dostrzegł pracodawca, który polecił go do pracy w atelier Nino Cerruti. Tam Armani rozwijał swój talent i przez dekadę projektował męskie linie ubrań. Poznał wówczas swojego wieloletniego partnera - architekta i rysownika, Sergia Galeottiego. To właśnie on zachęcał przyszłego projektanta do porzucenia pracy u Nino i uwierzenia we własne możliwości. Giorgio posłuchał go i przez jakiś czas projektował dla innych domów mody, aż w końcu 24 lipca 1975 roku odważył się i założył własną markę.

Potęga Giorgio Armani

Giorgio i Sergio stworzyli udany duet, w którym pierwszy mógł projektować, a drugi zajmował się sprawami organizacyjnymi. Pierwszą kolekcję zaprezentowali w 1976 roku, a męskie, doskonale układające się garnitury sprawiały, że każdy pragnął mieć je w swojej szafie. Potem wprowadzili także linię damską. W latach 80. projektant zdecydował się na poszerzenie asortymentu i zaczął tworzyć bieliznę oraz akcesoria (które dzisiaj są najchętniej kupowanym produktem z metką Armani). Podpisał także porozumienie z koncernem L'Oreal i zacząć sprzedawać perfumy.

Elegancja nie przyciąga wzroku, ale zostaje w czyjejś pamięci

Cały świat poznał Giorgio, gdy ten miał ponad 40 lat. Wówczas bowiem nawiązał współpracę z twórcami filmu "Amerykański żigolak". Richard Gere, który grał w tej produkcji główną rolę, brylował wszędzie w projektach od Armaniego. W aktorze kochały się miliony kobiet, a mężczyźni pragnęli wyglądać jak on. Sprzedaż garniturów rosła, a wielka kariera włoskiego kreatora rozpoczęła się na dobre .

Wierzę, że moje ubrania mogą dać ludziom lepszy obraz samych siebie – że mogą zwiększyć ich poczucie pewności siebie oraz szczęścia

W 1982 roku Giorgio jako drugi projektant w historii (pierwszy był Christian Dior) pojawił się na okładce magazynu "Time". Już rok później jako pierwszy włoski designer otworzył swój butik w Hollywood. Jego kreacje zaczęły nosić największe gwiazdy. W kolejnych latach pokochały go Naomi Campbell, Sophia Loren, Madonna, Cate Blanchett, Julia Roberts czy Leonardo DiCaprio. Kariery Armaniego nie przekreśliło nawet smutne wydarzenie, jakim była śmierć jego ukochanego Sergia Galeottiego, który zmarł na AIDS.

Ostatni cesarz mody

Giorgio Armani unikał skandali jak ognia, przez co cieszy się nieposzlakowaną opinią. Podobno nigdy nie zapalił papierosa i od lat jest wegetarianinem. Jako pierwszy wprowadził też castingowe obostrzenia odnośnie wagi modelek - nie chciał, by te się głodziły. W 2001 udzielił wywiadu, w którym zapytany, co było jego największą porażką w życiu, odpowiedział, że "niemoc zatrzymania śmierci swojego partnera" .

Pozostań wierny sobie i swojej filozofii. Zmiana w obliczu przeciwności w rzeczywistości zmniejszy Twoją wiarygodność w oczach klientów

Choć niektórzy wieszczyli mu przejście na emeryturę, on niestrudzenie tkwi na swoim stanowisku. Włosi niebezpodstawnie nazywają go królem mody. Do dziś jego kreacje dominują na najważniejszych czerwonych dywanach, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Armani jest też jednym z najchętniej kopiowanych projektantów, co pokazuje jego popularność, która dawno wyszła już poza włoskie granice. Kilka dni temu najnowsza kolekcja Giorgio Armaniego zaprezentowana podczas Fashion Week w Paryżu udowodniła, że to designer, który potrafi iść z duchem czasu i dostosowywać swoje projekty do oczekiwań klienta . Pastelowe kobiece kreacje zachwyciły bowiem każdego znawcę mody na świecie.

Pokaz kolekcji Armaniego na paryskim Fashion Weeku w 2013 roku. Mimo upływu lat, te projekty nadal robią wrażenie. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: x-news

Pozostałe wiadomości