Koronawirus

Jak wysprzątać dom po przejściu COVID-19? "Przestrzeń, w której mieszka osoba chora, jest skażona wirusem"

Koronawirus

Aktualizacja:

Koronawirus może zostać łatwo przeniesiony na powierzchnie użytkowe, jeśli osoba zakażona je dotknie bądź będą miały styczność z jej wydzielinami. Jak zatem pozbyć się drobinek COVID-19 z domu? W Dzień Dobry TVN wyjaśniał to ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19, dr Paweł Grzesiowski.

Utrzymywanie się koronawirusa na powierzchniach

W związku z tym, że COVID-19 może przenosić się zarówno drogą kropelkową, jak i powietrzną, po kaszlnięciu lub kichnięciu pojawia się na przedmiotach. Światowa Organizacja Zdrowia przyznała, że czas utrzymywania się koronawirusa COVID-19 na powierzchni jest uzależniony od jej wilgotności, a także temperatury. Niska wilgotność i duża suchość powietrza nie sprzyjają bowiem przeżywaniu wirusa na powierzchniach.

Jak wysprzątać dom po zakażeniu COVID-19?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można pozbyć się drobinek koronawirusa ze swoich rzeczy. Jeden z naszych widzów spytał, jak przygotować dom w czasie powrotu do zdrowia chorych członków rodziny.

Wiem, że trzeba wygotować rzeczy, ale czy wszystko należałoby przetrzeć płynem antywirusowym? Czy to pozwoli uchronić się przed kolejnym zachorowaniem?

- zastanawia się widz.

- Przestrzeń, w której mieszka osoba chora jest oczywiście w wielu sytuacjach skażona wirusem , który jest uwalniany do powietrza przez osobę chorą. Natomiast pamiętajmy, że ten wirus nie przeżywa na powierzchniach wielu dni, tylko raczej kilka godzin. Wystarczy zatem wysprzątać i wywietrzyć pomieszczenia, w których przebywał chory, a pościel, bieliznę czy ręczniki wyprać w temperaturze 60 stopni , aby przywrócić bezpieczne środowisko w warunkach domowych - tłumaczył w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Pozostałe wiadomości