Kuchnia włoska – czym się charakteryzuje?
Bogata kuchnia Włoch charakteryzuje się korzystaniem z dużej ilości przypraw, zwłaszcza ziół, częstym sięganiem po parmezan, mozzarellę, oliwę, pomidory, cebulę, czosnek czy oliwki. Włosi wyspecjalizowali się przede wszystkim w potrawach mącznych, sosach, daniach rybnych i owocach morza. Włoscy kucharze i kucharki, zarówno w gastronomii, jak i w domach, zwykle sięgają po świeże, sezonowe produkty. Im bliżej mogą je dostać, tym lepiej.
Pielęgnowanie kulinarnych tradycji jest we Włoszech niezwykle silne. W kuchni włoskiej właściwie nie dopuszcza się ustępstw, jeśli chodzi o jakość składników czy modyfikowanie tradycyjnych receptur. Nie bez powodu żartuje się z rozgrzanych do czerwoności Włochów, gdy widzą keczup na pizzy czy śmietanę dodaną do carbonary. Podobnie jest z porą zasiadania do stołu – w całych Włoszech są te same i niemal wszyscy trzymają się tej niepisanej zasady.
Różnorodność kuchni włoskiej
Kuchnia włoska, choć większość bez problemu wymieni kilka jej sztandarowych dań i najważniejszych cech, tak naprawdę jest bardzo różnorodna i można długo ją odkrywać. W północnych regionach jest sporo ryżu i polenty i częściej stosuje się masło. Z kolei im bardziej na południe, tym więcej oliwy i gatunków makaronów. Każdy z 20 regionów oraz wiele miast i miasteczek może poszczycić się swoimi, regionalnymi specjałami. I tak w regionie Emilia-Romania królują faszerowane pierożki, w Turynie kurczak, w Bolonii sos mięsno-pomidorowy, na Sycylii i w Sienie pyszne, włoskie desery, w rejonie Doliny Aosty fondue, we Florencji befsztyk, a w Neapolu uznawana za najlepszą na świecie - pizza.
To oczywiście tylko niewielka część olbrzymiego zbioru dań kuchni włoskiej. Co ważne, należą do niej nie tylko różne dania wytrawne i desery. Włoska sztuka kulinarna to także mające wielu fanów na całym świecie wina oraz.. woda. Tak, Włosi nie dość, że posiadają na terenie swojego kraju źródła wyjątkowych w smaku wód, to uczynili z niej istotny element całego posiłku. Istnieją nawet specjaliści, zwani hydrosommelierami, posiadający fachową wiedzę na temat wody i potrafiący profesjonalnie w tej kwestii doradzić. Jeśli chodzi o same źródła i konkretne gatunki wody mineralnej pochodzącej z Włoch, to za najlepsze uznawane są Acqua Panna i S.Pellegrino. Pierwsza jest delikatna, druga bardziej wyrazista i musująca. Wydaje się, że to tylko butelkowane wody, a jednak ich wyjątkowy smak spowodował, że stały się wręcz ikoniczne. S.Pellegrino uchodzi niemal za symbol włoskiego stylu życia w ponad 120 krajach. Nadzwyczajne walory smakowe włoskich wód doceniane są przez szefów kuchni i hydrosommelierów na całym świecie. Podobnie jak cała, pyszna, bogata w smaki, kolory i aromaty kuchnia włoska.
Zobacz także:
- Kuchnia włoska i jej charakterystyka – ponadczasowe dania włoskie, których warto spróbować
- Dania kuchni włoskiej na lato. Poznaj sprawdzone przepisy Cristiny Catese
- Kuchnia włoska dla wegan. Alicja Rokicka zdradza, jak przygotować pantescę, caponatę i foccacię
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images