Jak smakują Włochy?

"Pokazujemy, że ten oczywisty i dostępny produkt nie jest jednorodny". Kim jest water-sommelier?

Jak smakują Włochy?

 O kulisach pracy opowiedział nam Michał Kostrzewa, Brands Ambasador w Nestlé Polska S.A., Oddział Nestlé Waters 

Na lekcji chemii nie raz słyszeliśmy, że woda jest bezwonną cieczą pozbawioną koloru i smaku. I choć trudno się z twierdzeniami nauki nie zgodzić, trzeba wprowadzić tu małą klauzulę. Woda mineralna, po którą tak często sięgamy, kiedy dopada nas pragnienie, nie tylko ma smak, ale różni się on w zależności od stopnia zmineralizowania, źródła pochodzenia. 

Smakosze na całym świecie odkrywają wyjątkowe nuty smakowe i starają się je komponować z posiłkami wykorzystując zasady water-pairingu. Ci, którzy zajmują się tym zawodowo nazywają się water-sommelierami. O kulisach pracy opowiedział nam Michał Kostrzewa, Brands Ambassador w Nestlé Waters Polska.

Hydrosommelier: konser wody?

Dzień Dobry TVN Online: Kim jest water-sommelier? Na czym polega praca na tym stanowisku?

Michał Kostrzewa: Jak sama nazwa wskazuje, jest to sommelier od wody. Tak jak sommelier dobiera wina do potraw, tak water-sommelier łączy wodę zarówno z winem, jak i potrawami. Taka czynność nazywana jest pairingiem. Hydrosommelier degustuje i opisuje smak oraz strukturę wody.

DDTVN Online: Jak wyglądała Twoja droga do wykonywania tego zawodu? Skąd ten pomysł?

MK: Nie nazwałbym tego wykonywanym zawodem. Jest to raczej specjalizacja, profesja, poszerzenie wiedzy i umiejętności dotyczących wody pitnej. Pomysł na wyspecjalizowanie się w tym temacie zrodził się we mnie naturalnie, podczas gdy zajmowałem się sprzedażą wody do punktów gastronomicznych. Chcąc jeszcze lepiej wykonywać swoje zadania i osiągać wyniki, postanowiłem bliżej poznać wodny świat oraz edukować pracowników restauracji i hoteli. To od personelu i ich rekomendacji zależny jest często wybór klientów.

DDTVN Online: Co trzeba zrobić, by zostać water-sommelierem?

MK: Tak naprawdę, jest podobnie, jak w każdej innej specjalizacji. Przede wszystkim trzeba chcieć poszerzać wiedzę, zdobywać nowe umiejętności. Tytuł water-sommeliera można uzyskać poprzez ukończenie kursu zakończonego egzaminem z wiedzy teoretycznej i praktycznej.

DDTVN Online: Czy hydrosommelier to to samo co water-sommelier?

MK: Tak. Są to określenia tego samego, stosowane zamiennie. Pierwszy z nich jest częściej używany w Polsce, zaś już poza naszymi granicami, napotykamy zwykle określenie water-sommelier.

DDTVN Online: W czym jeszcze mogą pomóc hydrosommelierzy?

MK: Hydrosommelier pomaga w doborze i sprzedaży wody w sektorze gastronomii. Między innymi poprzez przeprowadzanie szkoleń personelu, aby poszerzać ich wiedzę w tym zakresie. Poza tym ważna jest szersza wiedza o wodzie - o tym, że nie jest ona jednorodnym produktem, że ma skład mineralny odpowiedzialny za smak, zapach, wygląd i właściwości zdrowotne.

Kto korzysta z porad hydrosomelierów?

DDTVN Online: Gdzie można spotkać hydrosommeliera?

MK: W Polsce raczej nie spotkamy w restauracji karty wód w menu i hydrosommeliera na etacie, który dobiera wodę do zamówionych potraw lub wina. Są na świecie miejsca, gdzie ta profesja zyskała popularność i można je znaleźć w USA, Niemczech, Francji czy Włoszech, gdzie możemy spotkać zarówno hydrosommeliera, jak i wspomnianą kartę wód. Skoro mamy już karty win, a w nich całą masę pozycji i fachowe doradztwo w postaci sommeliera, to nie powinniśmy traktować wody po macoszemu i spłaszczać jej do popularnego pytania „gaz czy niegaz?”. Woda znacząco wpływa na smak chociażby wina i rolą hydrosommeliera jest dobranie jej tak, aby pozwoliła osiągnąć optymalne, możliwe najlepsze wrażenia smakowe. Ma ona podkreślać smak, a nie go unicestwiać.

DDTVN Online: Z jaką reakcją klientów/gości zwykle spotyka się pojawienie się hydrosommeliera? Czy chętnie korzystają z fachowej pomocy?

MK: Tak jak wyżej wspomniałem, specjalizacja hydrosommeliera nie cieszy się jeszcze w Polsce dużą popularnością. Za granicą pojawienie się hydrosommeliera spotyka się zwykle z dwoma reakcjami. Pierwsza z nich jest pozytywna i oznacza podniesienie poziomu obsługi, a co za tym idzie, rangi danej restauracji. Druga reakcja dla odmiany jest negatywna, uznawana za snobizm i zwykłe naciąganie na droższą wodę.

DDTVN Online: Dlaczego rola hydrosommeliera jest ważna, a jego praca potrzebna?

MK: Woda jest najważniejszym zasobem na naszej planecie. Jako hydrosommelier mogę powiedzieć, że naszą rolą jest przede wszystkim edukacja społeczeństwa. Chcemy pokazać, że ten oczywisty i dostępny produkt nie jest jednorodny. Ma smak, ma zapach, ma strukturę oraz skład i każde ujęcie wody jest unikatowe i niepowtarzalne. Przeprowadzając szkolenia i degustacje, zawsze spotykam się z pozytywnym zaskoczeniem, gdy uczestnicy naprawdę odczuwają różnice smakowe między wodami. Nawet woda butelkowana, z którą każdy z nas ma kontakt, różni się smakiem i jedna nam bardziej odpowiada, a inna mniej lub wcale.

DDTVN Online: Ilu hydrosommelierów jest obecnie w Polsce? Jak wygląda ta branża?

MK: Hydrosommelierów w Polsce jest dosłownie garstka. W większości są to sommelierzy, którzy wiedzą jak ważną rolą odgrywa woda w kontekście wina i postanowili rozszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. Uważam, że ta specjalizacja musi zdobyć większą popularność na Zachodzie, by być bardziej widoczna również w Polsce.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/arch. prywatne

Pozostałe wiadomości