Wielki sennik babiloński stara się objaśnić i zinterpretować nasze sny. Źródło powstania sennika babilońskiego znajduje się oczywiście w Starożytnej Babilonii. Babilończycy byli animistami, czyli wierzyli, że wszystko, co znajduje się w świecie, zarówno przedmioty, jak i rośliny czy zwierzęta - ma duszę.
Wierzyli także, że część tych duchów to bogowie, a część demony. Uważali, że skuteczną ochroną przed demonami jest oswajanie ich. Wykorzystywali do tego amulety, zaklęcia, wróżby, a także sennik babiloński.
Nie tylko starożytni Babilończycy wierzyli w magiczną moc snów. Odnajdujemy sporo śladów podobnych wierzeń już w kulturach szamańskich - wtedy sny pełniły rolę swoistego nośnika informacji między światem duchowym a realnym. Ze Starego Testamentu również możemy wywnioskować, że wiara w znaczenie snów była silna zarówno u Narodu Wybranego, jak i Egipcjan. Grecy i Rzymianie także wierzyli w magiczną moc snów. Germanie i Celtowie wierzyli natomiast, że sny są przepowiednią przyszłości. Nic więc dziwnego, że sny i ich znaczenie interesują nas także dzisiaj.
Sennik babiloński. W co wierzyli Babilończycy?
Nasze sny przesycone są symbolami, dlatego zanim przystąpimy do interpretacji, powinniśmy dokładnie przypomnieć sobie, co i w jaki sposób widzieliśmy we śnie. Niektóre symbole mają charakter indywidualny, ale większość z nich jest oparta na wspólnocie kulturowej.
Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że Babilończycy wykorzystywali swoje sny w celach terapeutycznych. Interpretacja sennej mary miała bowiem dać wskazówkę, co do postępowania w przyszłości. Sny miały także pomóc znaleźć rozwiązanie bieżących problemów. Nic więc dziwnego, że z czasem Babilończycy większą wagę przywiązywali do świata snu niż jawy.
Wielki sennik babiloński doczekał się nawet swego współczesnego wydania. Jest oparty na najstarszych zapisach w historii ludzkości, które zostały odczytane przez specjalistów, archeologów i językoznawców w minionych dekadach. Odczytanie tych starożytnych napisów stało się możliwe dzięki najnowszym technologiom komputerowym i laserowym (są one znane dopiero od lat 60-tych minionego stulecia). Jest to niezwykle pomocne narzędzie w odczytywaniu symboliki snów. Wielki sennik babiloński został po raz pierwszy wydany w 1990 roku.
Wielki smoczy sennik babiloński. Jak interpretować sny?
Do interpretacji snów należy podejść kompleksowo i szczegółowo. Szczegółowo dlatego, że najpierw należy wyróżnić wszystkie elementy naszego snu, które zdołaliśmy zapamiętać, później należy sprawdzić znaczenie każdego spośród tych elementów. Następnie powinno rozpocząć się odczytywanie kompleksowe - interpretacje niektórych symboli przenikają się i nakładają na siebie. Bardzo ważne dla interpretacji snu jest to, by połączyć wszystkie elementy układanki w jedną, spójną całość. Odczytywanie znaczenia snu najlepiej rozpocząć tuż po przebudzeniu, wtedy przekonanie, że o niczym nie zapomnieliśmy będzie najsilniejsze.
Wielki sennik smoczy babiloński. Przykładowe hasła
Aksamit - sennik smoczy babiloński mówi, że gdy we śnie pojawi się ten materiał, oznajmia Ci to nadchodzące miłe przeżycia. Jeśli jednak go dotykasz, można oznaczać rychłe nieporozumienie.
Aktor - gdy Ci się przyśni, powinieneś unikać swoich nieprzyjaciół. Jeśli we śnie z nim rozmawiałeś - czekają Cię niepowodzenia. Jeśli sam nim byłeś - możesz spodziewać się, że trafisz na dwulicowe towarzystwo.
Basen - zapowiada miłe przeżycie.
Całować - tu znaczenie nie jest już takie oczywiste. Wszystko zależy od tego, jak dokładnie wyglądał pocałunek oraz kogo całowaliśmy we śnie. Jeśli całujesz kogoś w rękę, to zapowiada to, że będziesz miał dobre widoki. Jeśli całujesz mężczyznę, to czeka was pożegnanie. Jeśli całujesz chłopców, symbolizuje to zdrowie. Natomiast jeśli całujesz dziewczęta lub kobiety, to przed Tobą wielka radość. Jeśli we śnie ktoś całuje Ciebie, to jest to przestroga przed fałszywym przyjacielem.
Ciąża - jeśli pojawi się we śnie, możemy spodziewać się nadejścia niespodziewanych wiadomości.
Karawan - smoczy sennik babiloński podpowiada, że jeśli jest napotkany przez Ciebie, może symbolizować twoją drogę na cmentarz.
Krew - jeśli cieknie, oznacza powodzenie. Plucie krwią symbolizuje troski. Czarna krew zapowiada chorobę, a picie krwi - spełnienie pokładanych w czymś nadziei.
Sędzia - jeśli Ci się przyśni, jest to znak, że nie powinieneś się spieszyć.
Termometr - zapowiada nietrwałą przyjaźń.
Tchórz - gdy we śnie spotkasz taką osobę, jest to przestroga przed zdradą i przestępstwem. Jeżeli to Ty okażesz się tchórzem, możesz przegrać proces.
Wampir - jest przestrogą przed przelotnymi znajomościami.
Zobacz także:
Co oznacza sen z synem? Ukryte znaczenie snu
Przesądy związane ze swędzeniem nosa – co one oznaczają?
Astrologia. W 2020 roku na nałogi powinien uważać szczególnie jeden znak zodiaku
Zobacz wideo: Jakie znaczenie mają nasze sny?
Autor: Adrian Adamczyk