Sny i ich znaczenie w życiu codziennym

Aktualizacja:
Śpiąca kobieta

Marzenia senne nawiedzają nas z różnorodną systematycznością, niektóre osoby śnią każdej nocy, inne zaś sporadycznie lub czasami wcale. Co oznaczają sny? To częste pytanie, które stawiamy sobie rano w trakcie przypominania nocnych fantazji. Co ciekawe, niektóre sny pamiętamy z najdrobniejszymi szczegółami, inne natomiast wydają się być odległym, rozmazanym, trudnym do przywołania wspomnieniem.

Kiedy tak naprawdę zaczynamy śnić? Teoretycznie początek fazy REM, inaczej zwanej alfa, przypada na mniej więcej pierwszą godzinę po północy. To właśnie wtedy nasz mózg zaczyna fantazjować o przeróżnych rzeczach. Bardziej dociekliwi powinni zaopatrzyć się w polski sennik, w którym szczegółowo opisano znaczenie poszczególnych snów. Co ciekawe, najbardziej interesujące sny przytrafiają się w noc poprzedzającą ważne wydarzenie w naszym życiu.

Znaczenie snów, czyli jak czytać sennik?

Ludzie od dawna starają się odpowiedzieć na pytanie: co oznaczają sny? Pomimo długoletnich badań, wiele aspektów dotyczących stanu fizjologicznego, jakim jest sen pozostaje zagadką. Jedno jest pewne, nasze ciało w nocy regeneruje siły, oczyszcza się z toksyn oraz naprawia wszystkie mikrouszkodzenia. Oprócz fizjologicznych aspektów podczas snu dzieje się coś jeszcze. Nasz mózg zalewany jest mniej lub bardziej zrozumiałymi obrazami, które łączą się w fantazję senną. Setki lat analizowania snów pozwoliły wyciągnąć pewne wnioski i stworzyć schematy opisujące ich znaczenie. Ciąża to jedna z najczęstszych fantazji nocnych, co ciekawe ma dwa odmienne znaczenia. Jeśli kobieta śni o stanie błogosławionym, oznacza to, że w jej głowie kiełkuje zupełnie nowy pomysł, plan lub idea, związana przykładowo z życiem zawodowym, czyli zmianą pracy, przekwalifikowaniem się lub otworzeniem własnej działalności. W drugim przypadku słowo, "ciąża" kojarzone jest z ciężarem. Może to być nierozwiązany problem lub na przykład przyszły egzamin. Aby odpowiedzieć na pytanie, co znaczą sny, należy przeanalizować swoją obecną sytuację życiową.
Nocne marzenia z udziałem zwierząt są również bardzo interesujące. Korzystając z sennika, z łatwością odczytamy znaczenie snu. Pies kojarzony jest z lojalnością oraz wiernością, to symbol ufności i przyjaźni. Sny z udziałem czworonogów mogą sugerować, abyśmy w podejmowaniu decyzji nie kierowali się wyłącznie logiką, lecz podążali za naszym instynktem.

Najczęstsze motywy i znaczenie poszczególnych snów

Tematyka snów jest tak różnorodna, że żadna książka nie jest w stanie opisać wszystkich przypadków. Są jednak pewne marzenia, które powtarzają się częściej niż inne. Jak w takiej sytuacji odczytać znaczenie snów? Dziecko to przede wszystkim tęsknota za beztroską, spontanicznością i łatwością życia. Dorośli ludzie uginają się pod ciężarem obowiązków oraz ilością zadań, z którymi muszą się zmierzyć każdego dnia, dlatego tęsknią za czasem, w którym nie liczyło się nic oprócz dobrej zabawy.
Jeśli przyśnią się nam zęby, znaczenie snu znowu nie jest jednoznaczne. Zdrowe i lśniące uzębienie to oznaka siły i radości, natomiast zepsute oznaczają możliwość choroby lub pogorszenie zdrowia. Co ciekawe, jeśli bohaterem naszej fantazji nocnej jest rosnący ząb, który przebija się przez dziąsła, to nasza podświadomość przesyła nam sygnał o potrzebie posiadania dziecka.
Znaczenie snu, w którym motywem przewodnim jest szczur niestety nie wróży nic dobrego. Gryzoń jest symbolem oszustwa. Zastanów się, czy ktoś w pracy nie knuje intrygi za Twoimi plecami. Dodatkowo, sen ze szczurem pojawia się często, gdy robimy coś wbrew sobie, a w szczególności wtedy, gdy dręczy nas z tego powodu głębokie poczucie winy. Jeśli podczas snu zostaniemy ugryzieni, oznacza to, że nasza nadgorliwość wpędzi nas w kłopoty.
Kolejny zwierzęciem, które nie zapowiada niczego dobrego jest pająk. Znaczenie snu, w którym widzimy to zwierzę mówi nam o braku nadziei, sytuacji bez wyjścia, splątaniu oraz uwięzieniu w związku bądź innej relacji. Warto zaznaczyć, że w świecie pajęczaków to najczęściej samice są większe, bardziej jadowite, a co za tym idzie groźniejsze niż samce tego samego gatunku. Sen o pająku może oznaczać władzę kobiety (na przykład żony) lub nadmierną troskę ze strony rodzicielki, która zbyt mocno angażuje się w Twoje życie.

Co oznaczają sny o kimś?

Sny o konkretnej osobie i ich znaczenie są bardzo trudne do interpretacji, ponieważ to głównie od śniącej osoby zależy kontekst. Jedno jest pewne, nie należy ich odczytywać dosłownie ani tworzyć schematu, który będzie identyczny dla wszystkich. Natomiast jeśli jesteśmy zauroczeni w pewnej pięknej damie lub przystojnym mężczyźnie, bardzo często myślimy o spotkaniu, nic więc dziwnego, że wybranka lub wybranek naszego serca często zagości w naszych fantazjach sennych. Jeżeli pozostajemy z kimś w permanentnym konflikcie, w ciągu dnia nierzadko przypominany sobie sprzeczki z tą osobą, co wywołuje negatywne emocje i wpędza nas w nieprzyjemny nastrój. Szansa, że taka osoba zagości w naszych snach jest bardzo duża, niemal pewna.
Sny i ich znaczenie od zawsze fascynowały ludzi. Zgłębianie zakamarków naszej podświadomości może okazać się zarówno ciekawą przygodą, jak i interesującym przeżyciem mentalnym. Odkrywanie fantazji nocnych pozwoli nam lepiej zrozumieć siebie i nasze zachowania w życiu codziennym.
Zobacz więcej:
Zobacz wideo: Jakie znaczenie mają nasze sny?
Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Lars Zahner/Getty Images

Pozostałe wiadomości