Taco Hemingway udzielił wywiadu The New York Times. "Wplątałem się w politykę"

Taco Hemingway okładka płyty "Jarmark"
mat. prasowe

Taco Hemingway to jeden z najpopularniejszych raperów w Polsce. 30-letni Filip Szcześniak muzyką zajmuje się już od 17. roku życia, a każda nowa płyta artysty zyskuje zawrotną wręcz popularność. O Taco zresztą mówi się nie tylko w Polsce. I choć raper bardzo rzadko udziela wywiadów i jest praktycznie nieobecny w mediach społecznościowych, wyjątek zrobił ostatnio dla jednego z najważniejszych periodyków na świecie - dla The New York Times.

Taco Hemingway w The New York Times

Taco Hemingway z dziennikarzami New York Times'a spotkał się w Londynie. Z materiału wynika, że był speszony i unikał kontaktu wzrokowego, co może dziwić tych, którzy byli choć na jednym z jego koncertów - nie dość, że występy te wyprzedają się w kilka minut, to jeszcze publika wypełnia największe hale koncertowe w Polsce.

Taco nigdy nie był medialną osobą. Raper nie udzielił żadnego wywiadu w prasie drukowanej od 2015 roku. NYT to pierwsza rozmowa z anglojęzycznym periodykiem. Czemu Szcześniak nie rozmawia z mediami? Jak wyznaje, nie chce, by każde jego słowo było poddawane wnikliwej analizie przez polskie tytuły prasowe i internetowe. Dlaczego zrobił wyjątek dla amerykańskiego magazynu?

Moi rodzice nie wybaczyliby mi, gdybym powiedział "nie"

- czytamy na jego łamach.

Polskie tango

Singiel "Polskie tango", który premierę miał w te wakacje, w ramach albumu "Jarmark" nie jest jedynie popisem raperskiego kunsztu. Dla wielu stanowi on krytykę polskiego rządu i kultury strachu.

Piosenki Taco stały się więc hymnami tych, którzy w Polsce czują się uciemiężeni. Mało kto jednak zwrócił uwagę na drugą stronę medalu, o której Filip opowiedział w The New York Times. W mediach społecznościowych, mimo że tak rzadko z nich korzysta, stał się obiektem ataków ze strony wyborców obecnego rządu. Bardziej konserwatywni dziennikarze również nie pozostawiali na nim suchej nitki.

Wplątałem się w politykę

- powiedział. I dodał:

To nie było przyjemne

I jak zapewnił raper, wywiad w NYT na pewno znów przyczyni się do przyklejania mu łatki "antypolskości". Szczególnie, że nastroje w Polsce od lat są napięte, a apogeum obserwujemy od kilku dni, a konkretnie od 22 października 2020, kiedy to Trybunał Konstytucyjny zawyrokował, że aborcja ze względu na przesłankę embriopatologiczną jest niekonstytucyjna. Taco wywiadu udzielił dzień później.

Zapytany o tę sytuację, wyraźnie się zdenerwował.

To okropne. To kolejny krok w złą stronę dla Polski

- odpowiedział amerykańskiemu pismu.

I mimo że, jak opowiedział w obszerny sposób na łamach magazynu, ataki, a nawet groźby go zmęczyły, istnieje szansa, że nie zrezygnuje z politycznych kontekstów w swoich utworach.

W poniedziałek Filip wsparł Strajk Kobiet na swoim Instagramie.

Duma mnie rozpiera, gdy widzę, co się dzieje w Polsce. Mowa nie o rządzących, rzecz jasna, ale o reakcji społeczeństwa na ostatnie wydarzenia. Głęboko wierzę, że za jakiś czas będziemy to wszystko wspominać jak jakiś bardzo długi, bardzo zły sen

- napisał, udowadniając tym samym, że nie zrezygnował z zaangażowania politycznego i kulturowego, nawet jeśli nie zawsze konsekwencje szczerości były dla niego przyjemne.

Cały wywiad przeczytasz na stronie magazynu The New York Times.

Zobacz także:

Ojcowie córek wspierają protesty. "Siła kobiet jest wszechmogąca"

Maffashion po raz pierwszy na zdjęciu z synem. "Kiedy jak nie teraz"

14-latka zatrzymana za organizację protestu w Olsztynie. Zobacz nagranie

Autor: Anna Mierzejewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie