strajk kobiet

  Gosia Andrzejewicz, Mandaryna i Ina nagrały piosenkę. "Nie będziesz szła sama" to protest song, który wspiera Strajk Kobiet. Jest coverem utworu rosyjskiego zespołu t.A.T.u. Do sieci właśnie trafił teledysk.

  Marcin Biały to hokeista z Sanoka i obecnie jeden z najbardziej znanych ojców w Polsce. Wszystko to za sprawą symbolicznego zdjęcia ze Strajku Kobiet, na którym mężczyzna obejmuje swoją córkę Lili i trzyma w ręku transparent z napisem: "Nigdy nie będziesz szła sama". Jakim jest tatą?

  Nie milkną echa opublikowania przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia wyroku w sprawie aborcji. W październiku sędziowie uznali, że prawo do usunięcia ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Środowa publikacja uzasadnienia spowodowała, że protestujący po raz kolejny wyszli na ulice polskich miast. Swojego oburzenia nie kryje także prowadząca Dzień Dobry TVN Dorota Wellman.

  Uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji zostało opublikowane. 22 października 2020 r. sędziowie uznali, że prawo do usunięcia ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Publikacja uzasadnienia po blisko stu dniach od ogłoszenia decyzji TK wywołała kolejne uliczne protesty. Głos w tej sprawie zabrało także wiele gwiazd.

  - Będę mówić grzecznie, będę mówić miło, gdy w moim kraju, moje zdanie będzie się liczyło – śpiewa w swoim protest songu, który szybko stał się hitem. Kim jest Justyna Biedrawa, autorka internetowego virala?

  To wyjątkowy duet. Anita Lipnicka nagrała piosenkę z Moriah Woods - amerykańską artystką, która osiadła w Puławach. "Our Voice/Nasz głos" to protest song, który odnosi się do obecnej sytuacji kobiet w naszym kraju. W towarzyszącym utworowi klipie wystąpiła plejada polskich gwiazd.

  Jurek Owsiak nie pozostał bierny na to, co działo się na warszawskich ulicach podczas ostatniego Strajku Kobiet. Zachowanie policji wyjątkowo go zbulwersowało. - 4 barczystych, ogromnych, okutych w niesamowitą ilość sprzętu, 4 mocarzy wypisywało mandat dwóm nastoletnim dziewczynom. W Polsce, w 2020 r. – czytamy we wpisie szefa WOŚP na Facebooku.

  Użycie przymusu bezpośredniego musi być uzasadnione i proporcjonalne, jest ostatecznością. Użycie go w środę wobec protestujących w stolicy nie miało podstaw – uważa prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Protesty związane były z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Zatrzymano kilka osób.

  Marta Frej to malarka, ilustratorka, animatorka kultury i feministka, która walczy o prawa kobiet. To właśnie ona stoi za memami, które w mediach społecznościowych udostępniają tysiące Polek i Polaków. Szczególnie teraz, w obliczu protestów. Skąd czerpie inspiracje? O tym artystka opowiadała w naszym programie.

  Fabian Puchalski po wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego prawa aborcyjnego w Polsce udostępnił w mediach społecznościowych poruszający post. Podkreślił w nim, że to nie od państwa otrzymał realną pomoc, a od kobiet, które stanęły na jego drodze. W naszym programie opowiedział, która z nich odegrała największą rolę.

  Podczas kampanii prezydenckiej męża dała się poznać jako kobieta stanowcza, silna, ale też wrażliwa na innych ludzi. Małgorzata Trzaskowska nie przestaje działać. Dorocie Wellman opowiedziała o planach na przyszłość, swoim spojrzeniu na obecną sytuację i rodzinie, w której jest siła.

  Mariusz Szczygieł nie krył radości, kiedy na półce jednej ze swoich ulubionych piekarni zobaczył wypieki ozdobione symbolem Strajku Kobiet. Co więcej, do akcji przyłączyły się cukiernie i piekarnie z całej Polski. "Wspieramy kobiety" - pisze dziennikarz w mediach społecznościowych.

  Od kilkunastu dni na ulicach oraz w oknach domów króluje czerwona błyskawica. Ten symbol Strajku Kobiet u niektórych jednak wywołuje oburzenie - m.in. marszałek Sejmu Ryszard Terlecki podczas posiedzenia porównał go do znaku SS. Czy miał rację?

  Weronika Rosati podzieliła się z fanami emocjonalnym wpisem, w którym wyraża niepokój w związku z przyszłością swojej córki. 3 listopada w Stanach Zjednoczonych odbędą się wybory prezydenckie. W Polsce za to ciągle trwają protesty przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji.

  Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska przekazała komunikat, z którego wynika, że niektórzy nauczyciele namawiali uczniów do udziału w proteście lub sami strajkowali. "Nie ma naszej zgody na zachęcanie dzieci oraz młodzieży do chuligańskich i wulgarnych zachowań" – poinformowała.

  Krzysztof Gonciarz umieścił na swoim kanale na Youtube cover hitu Tomasza Lipińskiego, zatytułowanego "Jeszcze będzie przepięknie". Klip do utworu powstał ze zdjęć i filmów dokumentujących Strajk Kobiet.

  Choć zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej uderza głównie w dorosłe kobiety, w protest przeciwko działaniom rządu włączyli się również uczniowie podstawówek czy liceów, którzy boją się o swoją przyszłość. Wielu z nich prezentuje poglądy w Internecie. Jak reagują na to nauczyciele?

  Przez Polskę przetacza się fala protestów wywołanych wyrokiem TK. W tworzenie transparentów z hasłami zaczerpniętymi z literatury czy pop kultury zaangażowali się nie tylko dorośli, ale także dzieci. Co mówią one o naszym społeczeństwie? O tym opowiedział nam socjolog dr Tomasz Sobierajski oraz Matylda i Marcin Jellinek, twórcy znanego hasła "Nawet dziecko o tym wie, wkurzysz mamę, będzie źle".

  W piątek 30 października ulice Warszawy zalał tłum ludzi. Na "Marsz na Warszawę" organizowany przez Strajk Kobiet przyjeżdżali ludzie z całej Polski, ale nie mogło też zabraknąć gwiazd, które od kilku dni aktywnie angażują się w walkę o prawa kobiet.

  Taco Hemingway to jeden z najpopularniejszych raperów w Polsce. 30-letni Filip Szcześniak muzyką zajmuje się już od 17. roku życia, a każda nowa płyta artysty zyskuje zawrotną wręcz popularność. O Taco zresztą mówi się nie tylko w Polsce. I choć raper bardzo rzadko udziela wywiadów i jest praktycznie nieobecny w mediach społecznościowych, wyjątek zrobił ostatnio dla jednego z najważniejszych periodyków na świecie - dla The New York Times.

  Od kilku dni nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie trwają protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Coraz więcej osób, także tych znanych z pierwszych stron gazet, pokazuje swój sprzeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Do protestujących przyłączają się polskie i zagraniczne gwiazdy, a nawet branża mody. Polski projektant Jackob Buczyński od kilku dni za darmo produkuje symbole Strajku Kobiet dla wszystkich chętnych.

  Prokurator Krajowy, Bogdan Święczkowski, przygotował wytyczne dla śledczych wobec organizatorów strajku i osób, które do nich nakłaniają oraz atakują kościoły i policjantów. Co to oznacza dla protestujących?

  Aleksandra Hamkało opublikowała na Instagramie nagie zdjęcie w ciąży. Aktorka poruszyła temat trwającego Strajku Kobiet i opowiedziała o strachu, jaki towarzyszył jej przed badaniem USG.

  W poniedziałek na skrzyżowaniu ulic Puławskiej i Goworka w Warszawie mężczyzna wjechał w protestujące kobiety. Policja zatrzymała go we wtorek, około godziny pierwszej w nocy. Tvn24.pl donosi, że domniemany sprawca jest funkcjonariuszem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

  Strajki trwają. Kobiety wyszły nie tylko na ulice polskich miast, ale także manifestowały w światowych stolicach. O sytuacji w Londynie opowiedziała nam Ania Senkara. Zaś w naszym studiu gościł Szymon Hołownia, dziennikarz i działacz polityczny, który w tym roku kandydował na urząd prezydenta RP.

  Zarządzenie premiera Mateusza Morawieckiego o skierowaniu Żandarmerii Wojskowej do pomocy policji zostało opublikowane. Od środy, 28 października żołnierze będą pomagać policjantom w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. W sprawie protestów związanych z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego szef rządu zapowiedział: "będziemy stanowczo przeciwdziałać aktom agresji".

  Protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego nie ustają. I nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić - szczególnie w najbliższym czasie. Na środę zaplanowany jest ogólnopolski strajk - Polki w akcie protestu nie pójdą do pracy.

  W całej Polsce odbywają się protesty. Atmosfera na ulicach jest naprawdę gorąca. Kobiety zapowiedziały, że nie odpuszczą i będą walczyły do końca. Do protestujących dołączyły m.in. Joanna Koroniewska z rodziną, Beata Kozidrak i Anna Mucha. One nie walczą dla siebie, a o młodsze pokolenia.

  Czarny Wtorek odbył się w pierwszą rocznicę Czarnego Protestu. Dlaczego kobiety ponownie wyszły na ulice? Czy organizatorzy akcji zawiedzeni byli frekwencją? Jak sytuacja kobiet zmieniła się w ciągu ostatniego roku? I kto wspierał kobiety, które postanowiły bronić swoich praw? O tym w Dzień Dobry TVN organizatorka protestu Marta Puczyńska.

  8 marca polskie kobiety po raz kolejny wyszły na ulice, aby walczyć o swoje prawa. Wśród protestujących znaleźli się: Martyna Wojciechowska, Anja Rubik, Małgorzata Szumowska, Maja Ostaszewska i Michał Piróg. Dlaczego postanowili przyłączyć się do manifestacji? Na warszawskim Placu Konstytucji była dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.