Żołnierze, lekarze czy biznesmeni okazali się internetowymi oszustami. "Tak pięknie się do mnie zwracał"

Źródło: x-news
Podają się za żołnierzy na misji ONZ lub zamożnych biznesmenów. Używają kradzionych zdjęć. Wcześniej czy później pojawia się prośba o pieniądze. W ten sposób bezwzględni oszuści wykorzystują kobiety, które w Internecie szukają miłości. Przez kilka miesięcy ze scammerami korespondowały dziennikarki programu "Uwaga! TVN". Sprawdziły, jak działają wyłudzacze w sieci.

Jak działają scammerzy

Scammerzy zdają sobie sprawę, że wykorzystują kobiety, które długo czekają na miłość.

- Nie brałam pod uwagę tego, że to może być nieprawdziwy człowiek. Dlatego, że tak pięknie się do mnie zwracał. Te słowa, które gdzieś tam on do mnie wypowiadał… ja nigdy ich nie słyszałam od najbliższej osoby – opowiada jedna z ofiar scammera.

- To było takie wciągające. Gdy się budziłam, zawsze była jakaś wiadomość. Pisał, że mnie kocha, że za mną tęskni. Wysyłał mi filmik, jak gra na gitarze, jak śpiewa. Mam córkę z zespołem Downa i po prostu chciałam, założyć jej normalną, prawdziwą rodzinę – dodaje inna kobieta.

- Będąc w związku, mając szczęśliwą rodzinę, łatwo jest oceniać kogoś, kto jest przez wiele lat sam. [A te kobiety – red.] nagle dostają komplement, po wielu latach. I ten komplement nie jest jeden, a jest ich dziesięć. Oszuści wiedzą, że kiedy osoba z niskim poczuciem wartości nagle dostaje zastrzyk energetyczny, to trochę jest jak na haju – tłumaczy Katarzyna Kucewicz, psycholog i terapeutka.

Jednak za czułymi słowami w sieci czai się bezwzględność scammera. Oszuści zwykle nie polują na zamożne panie, nawet, jeśli wiedzą, że ich ofiara jest w życiowych tarapatach, to nie skłania ich to od odstąpienia od ich zamiarów.

Wspólne życie i pomoc

Mąż pani Alicji, jednej z ofiar scammera, miał ciężki udar, a po nim komplikacje. Scammer obiecywał wspólne życie i wybudowanie domu opieki, w którym mógłby mieszkać także chory mąż kobiety.

- Moja mama też była chora, mieszkaliśmy wszyscy razem. I było tak, że nie spałam nocami, dlatego weszłam w Facebooka. Pisałam, a on mówił, że będzie nam pomagał – opowiada.

Zawsze, wcześniej czy później, pojawia się prośba o pieniądze.

- Przysłał mi weksel, że był w ministerstwie. Ma do odebrania dwa miliony dolarów i musi ponieść opłaty. No i zaczęło się. Były to opłaty za uaktywnienie konta bankowego. To wyglądało, tak jakby z banku pisali do mnie, że już konto jest aktywne, „tylko musi pani jeszcze wpłacić to i to, do końca uaktywnienia tego konta” – przywołuje ofiara scammera.

Kobieta, żeby zdobyć pieniądze, zapożyczała się. - Jak mój mąż był jeszcze sprawny, zapytał: „A jak oni nas oszukają”. A ja mówię: „My nie oszukujemy, to oni nas nie oszukają” – przywołuje kobieta. Oszust szedł w zaparte.

- Powiedział: „Pożycz, zaraz oddamy, zaraz wszystko oddamy, to tylko parę dni”. Te parę dni ciągle się przesuwało. Straciłam pół miliona plus resztę, dużo, które jeszcze pożyczyłam od ludzi. Teraz zostaję bez mieszkania, bo zostaje mi zabrane. Jeszcze umarł mój mąż, straciłam wszystko – przyznaje kobieta.

Żołnierz

Nasze reporterki, co pokazaliśmy także w pierwszej części reportażu, wcieliły się w role pań szukających drugiej połówki, by dokładnie prześledzić, w jaki sposób scammerzy manipulują kobietami.

W pewnym momencie scammer przestał pisać do jednej z dziennikarek, wcześniej zapowiadając, że wybiera się do niebezpiecznej bazy. Po dobie milczenia wysyłał dramatyczne zdjęcia i informację, że na bazę ONZ, w której rzekomo przebywa, napadli talibowie. Sprawdziliśmy fotografie. Okazało się, że są ściągnięte z sieci. Przedstawiają działania wojenne w Syrii, Iraku, a nawet ofiary zeszłorocznej eksplozji saletry w Bejrucie.

- W końcu napisał mi tak: „Kochanie, naprawdę nie wiem, co teraz zrobić, bo jestem zdezorientowany i przestraszony. Nie chcę tu umrzeć”. A dalej: „Kochanie błagam o pomoc, skontaktuj się z moim generałem w sprawie zastępstwa za mnie tutaj” – przytacza reporterka Joanna Bukowska.

Scammer napisał też dziennikarce, co ma wysłać rzekomemu generałowi.

- W tym wypadku jest taka sekwencja, która bardzo wzmaga uległość i doskonale działa. Chodzi o ułożenie komunikatów w taki sposób, że najpierw mamy zagrożenie, on mówi, że wyjeżdża do niebezpiecznej bazy, nie odzywa się, a później mamy przyczynę i wtedy wysyła zdjęcia, na których są ranni, urwane nogi, a on ledwo uszedł z życiem. A na końcu mamy rozwiązanie. I taka kolejność, czyli najpierw zagrożenie, a potem jak uniknąć takiej sytuacji, bardzo wpływa na uległość ofiar – tłumaczy Ada Maksim, psycholog społeczny.

Reporterka dostała też cennik od rzekomego generała: doktor w Wielkiej Brytanii - 8 200 euro, lekarz z USA - 10 000 euro, lekarz z Hiszpanii 5 120 euro, niemiecki lekarz: 3 900 euro.

Mężczyzna napisał, że trzeba wybrać jednego z powyższych lekarzy, wówczas poinformuje, jak przelać pieniądze. Maile napisane były naiwnie, w dziwny sposób.

- Te ataki projektowane są tak, żeby trafić na osoby, które są łatwowierne, które mają niskie kompetencje techniczne. Chodzi o to, żeby na etapie czytania tej wiadomości odsiać osoby, które na pewno się na to nie nabiorą – tłumaczy Maciej Broniarz z Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Oszust po ujawnieniu się dziennikarki, dalej szedł w zaparte, że jest osobą, za którą się podawał.

Pieniądze w misiu

Druga z naszych reporterek przekonała oszusta, że nie ma konta w banku, zatem nie może przelać pieniędzy na rzekome konto ONZ. Scammer znajduje oryginalne rozwiązanie. Napisał, żeby pieniądze wysłać w pluszowym misiu. Wysłał adres w Szwecji.

Adres oraz nazwisko, które nasza dziennikarka dostała od oszusta zaprowadziły nas do 57-letniej kobiety z okolic Sztokholmu. Udało się nam z nią skontaktować. Okazuje się, że kobieta nieświadomie koresponduje z kilkoma scammerami, w tym z jednym, który używa zdjęć niemieckiego publicysty, Dirka Kreutera. Nie chciała uwierzyć, kiedy pisaliśmy, że na zdjęciu jest publicysta.

- Rozmawiam z kobietami, które do mnie piszą i ostrzegam, że rozmawiają z oszustem, a one są w stanie mi powiedzieć, że zazdroszczę i nie chcą mnie słuchać – opowiada pani Hanna, która po przygodzie z oszustem założyła stronę ostrzegającą przed internetowymi naciągaczami.

- Spotkałam się z tym, że kobiety same znajdowały dowody na oszustwo, a mimo to próbowały sobie to wytłumaczyć na swoją korzyść. W obawie przed rozpadem psychicznym, na zasadzie, że innych oszukiwał, a we mnie zakochał się naprawdę. Znam historię, że kiedy ofiara scammingu zdała sobie sprawę, co się wydarzyło, to popełniła samobójstwo – mówi Katarzyna Kucewicz.

Polska policja nie prowadzi statystyk oszustw na żołnierza, traktując je na równi z innymi wyłudzeniami. Niewykluczone, że niektóre oszukane w ten sposób kobiety wstydzą się zgłosić przestępstwo.

Uwaga! TVN: Podają się za żołnierzy, lekarzy lub biznesmenów. Uwaga! na scammerów w sieci [CZĘŚĆ 2]
Źródło: x-news

Cały reportaż można obejrzeć na stronie Uwaga! TVN

Zobacz także:

Autor: Luiza Bebłot

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
Materiał promocyjny

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Rafał Collins o ostatnich chwilach Tomka Komendy. "Trudna sytuacja ciągnęła się już od grudnia"

Rafał Collins o ostatnich chwilach Tomka Komendy. "Trudna sytuacja ciągnęła się już od grudnia"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Kiełek czeka na adopcję

Kiełek czeka na adopcję

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas