Profilaktyka zdrowia

Kim jest "przyjaciółka na telefon"? "Moja praca nabrała rozpędu podczas pierwszego lockdownu"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Zawód: przyjaciółka na telefon

Nasze zdrowie psychiczne powoli przestaje być tematem tabu. Coraz więcej osób mówi o swoich problemach i decyduje się poszukać specjalistycznej pomocy. Ci, którzy nie dojrzeli lub nie chcą chodzić na terapię, mogą skorzystać z pomocy "przyjaciółki na telefon". Kim jest i czym rozmowa z nią różni się od spotkania z psychoterapeutą? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Zuzanną Mogielnicką, "przyjaciółką na telefon" i Martą Żysko-Pałubą, psycholożką i psychoterapeutką.

Kim jest "przyjaciółka na telefon"?

Zuzanna Mogielnicka z wykształcenia jest psychologiem prowadzącym konsultacje przez telefon i Internet. Każdy, kto ma jakiś problem lub po prostu chce się wygadać, może się z nią skontaktować. - Jest bardzo duże zapotrzebowanie na takie rozmowy. Moja praca nabrała rozpędu podczas pierwszego lockdownu. To był ten czas, kiedy było w nas dużo lęku i bardzo potrzebowaliśmy wsparcia - mówiła w Dzień Dobry TVN Zuzanna Mogielnicka.

Taka rozmowa trwa zazwyczaj godzinę, ale jeśli ktoś czuje taką potrzebę, to można ją przedłużyć. Jak szybko ludzie się przed nią otwierają? - Bardzo różnie. Niektóre z moich dziewczyn, bo dzwonią do mnie tylko kobiety, zaprzyjaźniają się ze mną już po pierwszej rozmowie. Zdarzyło mi się nawet zaproszenie na kawę. Kontaktują się ze mną również osoby bardziej introwertyczne, które potrzebują znacznie więcej czasu - mówiła.

Jakie korzyści daje nam rozmowa?

Dlaczego wolimy zwierzyć się obcej osobie niż porozmawiać z kimś, kto dobrze nas zna i mamy do niego zaufanie? - To obniża lęk, zabezpiecza nas przed tym, że ta druga strona zacznie nam narzucać swój punkt widzenia. Ktoś, kogo nie znamy, jest otwarty i skoncentrowany na tym, aby nas słuchać - mówiła w Dzień Dobry TVN Marta Żysko-Pałuba, psycholożka i psychoterapeutka.

W ocenie specjalistki warto, aby osoby, które chodzą na terapię, korzystały również ze wsparcia "przyjaciółki na telefon". - Badania pokazują, że kontakt z osobą obcą pozwala nam przełamać strach i otworzyć się na drugą osobę. To pokazuje, że w niczym nam nie zagraża i możemy jej zaufać - mówiła Marta Żysko-Pałuba. Co ciekawe, kiedy rozmawiamy z kimś obcym, łatwiej jest nam wyłączyć lęk przed oceną. - Dzięki temu łatwej kontaktujemy się sami ze sobą i łatwiej przychodzi nam mówienie o pewnych sprawach - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości