Szpital w Wodzisławiu Śląskim podjął decyzję o zawieszeniu działalności oddziału chirurgicznego do końca roku. Powodem są braki kadrowe. Wcześniej ze względu na brak personelu zawieszono działalność oddziałów pediatrycznego w Świętochłowicach, neurologicznego i udarowego w Rudzie Śląskiej , oddziału onkologii i hematologii w Szpitalu Miejskim w Chorzowie, a ostatnio także porodówki w Zakopanem. Sytuację w służbie zdrowia komentowali w studiu Dzień DObry TVN Bartosz Fiałek, lekarz rezydent, przewodniczący Zarządu Regionu Kujawsko-Pomorskiego OZZL i dziennikarka Klara Klinger.
Dyrektor placówki w Wodzisławiu Śląskim Krzysztof Kowalik przed kilkoma dniami poinformował, że od 30 września została wstrzymana praca na oddziale chirurgicznym. Zawieszenie działalności oddziału potrwa do 31 grudnia i jest związane z "brakiem możliwości zabezpieczenia obsady kadrowej w zakresie ordynacji podstawowej jak i dyżurów lekarskich".
Katarzyna Olubińska, dziennikarka Dzień Dobry TVN rozmawiała z dyrektorem szpitala w Wodzisławiu Śląskim, Krzysztofem Kowalikiem.
To była niełatwa decyzja, bo pacjenci powinni mieć możliwość leczenia się. Ten szpital i ten oddział jest dla nich.
- mówił dyrektor szpitala w Wodzisławiu Śląskim.
Nieczynna porodówka w Zakopanem
Od 1 października porodówka w Zakopanem nie będzie działać. Jak czytamy w komunikacie szpitala zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej przez Oddział Ginekologiczno - Położniczy i Oddział Neonatologiczny planowany jest przez okres jednego miesiąca tj. od 1.10.2019 r. do 31.10.2019 r. z uwagi na brak możliwości zabezpieczenia niezbędnej obsady kadrowej.
Wobec zaistniałej sytuacji pacjentki przyjmowane będą przez: Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu i ZOZ Sucha Beskidzka.
Powodem zawieszenia pracy jest rezygnacja z pracy wszystkich lekarzy z wyjątkiem ordynatora. Ci zdecydowali się przenieść do Podhalańskiego Specjalistycznego Szpitala w Nowym Targu.
Szpital w Świętochłowicach do końca roku zawiesza działalność oddziału pediatrii
Zarząd Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach podjął decyzję o zawieszeniu działalności oddziału pediatrii. Powodem jest brak lekarzy. Zawieszenie działalności potrwa od 1 października do 31 grudnia 2019 r.
Szpital poinformował, że choć oddział zawiesza działalność, młodzi pacjenci nie będą przenoszeni. Pediatria przynosi placówce straty - około 9 tysięcy złotych miesięcznie. W ciągu doby na oddziale hospitalizowanych jest średnio 3-5 małych pacjentów.
Gorzowski szpital na nowo otworzył oddział nefrologii
Działalność oddziału zawieszono na początku maja tego roku z powodu braku lekarzy tej specjalności. Pacjenci cierpiący na choroby nerek i układu moczowego trafiali na inne oddziały, m.in. chorób wewnętrznych, nadciśnienia tętniczego, endokrynologii czy gastroenterologii.
Na początku września zarząd lecznicy podjął współpracę z dr. Krzysztofem Pabisiakiem, specjalistą z 20-letnim stażem, który pracował w Klinice Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Tam zajmował się pacjentami z chorobami nerek w różnym stadium choroby. Uczestniczył też w pracach zespołu transplantacyjnego Akademii Medycznej w Szczecinie.
"W mojej praktyce medycznej wielokrotnie spotykałem i leczyłem chorych z Gorzowa i okolic. Moje przyjście do Gorzowa oznacza, że pacjenci z tej części województwa lubuskiego nie będą musieli wyjeżdżać do Szczecina, Poznania czy Wrocławia, lecz uzyskają pełne leczenie tu na miejscu" – powiedział Pabisiak.
Dodał, że na oddziale będzie możliwość przygotowania pacjentów do leczenia nerkozastępczego i pomagania im w dostaniu się na listę czekających na transplantację. Ambicją nowego kierownika oddziału jest też stworzenie zespołu specjalistów, którzy zajmą się m.in. osobami z cukrzycą – najczęstszą przyczyną chorób nerek. Niebawem do zespołu ma dołączyć radiolog, chirurg naczyniowy, radiolog interwencyjny, angiolog i nefrolog.
W reaktywowanym we wrześniu samodzielnym Oddziale Nefrologii i Transplantologii Klinicznej do dyspozycji pacjentów jest osiem łóżek. Pacjentami opiekują się trzej lekarze, pięć pielęgniarek i jedna położna. Hospitalizacja odbywa się w pokojach dwuosobowych. Dla pacjentów jest też przygotowany aneks kuchenny i miejsce, w którym mogą swobodnie spotkać się np. z rodziną.
Autor: Bernadetta Jeleń
Źródło: PAP, DDTVN