Naukowcy z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej stworzyli materiał, który działa jak ładowarka indukcyjna i pozwala zasilać mobilne urządzenia elektroniczne. Wynalazek nazywany jest ładowarką tekstylną. O jej działaniu mówiły w Dzień Dobry TVN: prof. Katarzyna Grabowska i dr Monika Malinowska-Olszowy.
Zespół pod kierownictwem prof. Katarzyny Grabowskiej stworzył tkaninę hybrydową, którą nie tylko będzie można wszyć w ubranie, ale także dzięki niej naładować mobilne urządzenia elektroniczne.
>>> Zobacz także:
- Polski muzyk skonstruował instrument według projektu Leonarda da Vinci
- Wynalazki 22-latka ulepszają świat niepełnosprawnych
- Wynalazki prof. Sieronia ratują przed amputacją
Działanie tekstylnej ładowarki
Jest to możliwe dzięki nitce z hybrydowej przędzy z rdzeniem ferromagnetycznym do indukcji elektromagnetycznej, która tworzy zamknięty obwód elektryczny. Do wzbudzenia w nim przepływu prądu zmiennego niezbędny jest jedynie magnes stały, umieszczony w jakiejś części ubrania. Podczas aktywności fizycznej, oba elementy przemieszczają się względem siebie, co powoduje indukowanie prądu elektrycznego, który przez przetwornik zasila podłączone mobilne urządzenie elektroniczne.
Póki co naukowcom udało się uzyskać prąd o natężeniu 10 miliamperów, ale są pewni, że przy lepszych przewodnikach można otrzymać go więcej.
Zalety i zastosowanie tekstylnej ładowarki
Innowacyjna tekstylna ładowarka jest lekka i stanowi część ubrania. Do jej zalet można zaliczyć również to, że jest odporna na uderzenia i wpływ czynników atmosferycznych.
Wynalazek polskich naukowców może znaleźć zastosowanie do ładowania urządzeń mobilnych, takich jak na przykład: tablety, telefony komórkowe, smartfony, kamery i aparaty fotograficzne.
Warto dodać, że tekstylna ładowarka została już opatentowana i na rynku nie ma obecnie produktów, które byłyby bezpośrednią dla niej konkurencją.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN