Mimo prawidłowej ciąży, Łucja urodziła się w ciężkiej zamartwicy. Rodzice szukają winnych

ORIGINAL
Łucja Kornak miała urodzić się zdrowa, ale po przyjściu na świat otrzymała zero punktów w skali Apgar. Minęły cztery lata, a dziewczynka nie chodzi, nie mówi, a nawet samodzielnie nie je. Rodzice chcieli, aby sprawie przyjrzała się prokuratura. Niestety śledztwo zostało umorzone, ponieważ uznano, że za stan dziecka nikt nie ponosi odpowiedzialności.

Historię Łucji pokazaliśmy w Uwadze w 2017 roku. Zgłosiliście ją nam, oznaczając jako #tematdlauwagi. Przypominamy reportaż.

Uwaga! TVN. Łucja Kornak urodziła się w ciężkiej zamartwicy

Ciąża pani Magdaleny przebiegała prawidłowo. Kobieta w 40. tygodniu ciąży, kiedy poczuła pierwsze skurcze pojechała do szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. - Badałam się całą ciążę. Od 35. tygodnia, miałam co drugi dzień KTG w szpitalu, badanie było wykonywane także dzień przed porodem. Lekarz stwierdził, że wszystko jest dobrze. Łucja była zdrowa. Nagle w dzień porodu okazało się, że jest chora – mówi Magdalena Wiśniewska.

Zdaniem rodziców, cesarskie cięcie zostało przeprowadzone zbyt późno. Łucja urodziła się w ciężkiej zamartwicy.

- Jest obecnie w stanie wegetatywnym. Nie siada sama, nie je, nie mówi. Nie wiemy, czy nas słyszy, czy nas poznaje. Płacze, ale nie słychać tego płaczu. Lecą jej czasem łzy, ale inaczej tego nie okazuje – opowiada pani Magdalena. I dodaje: - To wielki ból, nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Nie wiemy, co przyniesie jutro, czy nie zadzwonią ze szpitala ze złymi wiadomościami. Zdarzało się, że dostawaliśmy telefony w środku nocy, że Łucja poczuła się gorzej, że trafiła na OIOM. To niewyobrażalne, co czuje człowiek w takim momencie.

- Nie mogę patrzeć na to, jak moja córka cierpi. Nie ma w medycynie takich możliwości, żeby cokolwiek jej pomóc. Nie ma przyszłości, jej życie będzie pełne bólu i smutku – dodaje Mateusz Kornak, tata Łucji.

Kędzierzyn-Koźle. Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie narodzin Łucji

Dziewczynka przebywa w całodobowym ośrodku, gdzie ma zapewnioną specjalistyczną opiekę, której będzie wymagała do końca życia. Jej rodzice liczyli na to, że wkrótce dowiedzą się, kto odpowiada za to, że ich córka urodziła się niedotleniona. Prokuratura wszczęła śledztwo, które po ponad trzech latach umorzyła.

- Byliśmy w szoku, że Łucja i my tak długo musimy czekać na sprawiedliwość. Śledztwo zostało umorzone, tak jakby nic się nie stało. A stało się bardzo dużo, nasze dziecko cierpi. Dlaczego nie wykonywali rzetelnie swoich obowiązków? Dlaczego tamtej nocy nie zainteresowali się nami? Może lekarz miał gorszy dzień, ale tu w grze było ludzkie życie – denerwuje się Magdalena Wiśniewska.

- Nie zawsze taki stan dziecka jest konsekwencją błędu. W oparciu o całość materiału dowodowego, a w szczególności opinię zespołu biegłych stwierdzono, że decyzja o podjęciu cesarskiego cięcia zapadła we właściwym momencie. Dodatkowo biegli nie zauważyli połączenia między cesarskim cięciem, a pourodzeniowym stanem dziecka – tłumaczy Stanisław Bar z Prokuratury Okręgowej w Opolu.

Swoją decyzję o umorzeniu śledztwa prokurator oparł wyłącznie na jednej opinii biegłych, mimo że istnieją jeszcze dwie inne opinie, przygotowane dla Opolskiej Izby Lekarskiej, czy Rzecznika Praw Pacjenta, które wskazują na zaniedbania personelu podczas porodu.

- Biegli wskazali nam, że proces nie wyglądał w pełni prawidłowo. Wyniki badania KTG powinny wzmożyć czujność personelu medycznego. W pewnym momencie ten zapis, z godziny 5:00 rano, w opinii biegłych powinien skutkować niezwłocznym cesarskim cięciem, a nie, jak to się stało, dopiero po dwóch godzinach – odpowiada Paweł Grzesiewski z biura Rzecznika Praw Pacjenta.

"Ewentualne moderowanie dokumentacji medycznej"

Dokumentacja medyczna porodu budzi wiele kontrowersji. Już pierwsze badanie wykazało, że tętno dziecka było niepokojąco wysokie. Wynosiło aż 160 uderzeń na minutę. Potem drastycznie spadło do 60, 80 uderzeń. Kolejnym niepokojącym sygnałem było to, że kobiecie odeszły zielone wody płodowe, które świadczą o tym, że dziecko może być niedotlenione. Mimo to lekarz, który był wtedy na dyżurze nie przeprowadził cesarskiego cięcia.

- Cały czas byłam podpięta pod KTG. Zielone wody odeszły po 16:00, a oni napisali po 17:00 – wskazuje matka Łucji.

Rodzice dziewczynki nie mogą zrozumieć także tego, że na postanowienie prokuratora nie wpłynęły nawet budzące wątpliwości zmiany w dokumentacji medycznej porodu. Położna usunęła na przykład wpis o tym, że dziecku spadło tętno, gdyż - jak zeznała w prokuraturze - uznała, że pani Magdalenie podczas badania KTG przesunął się czujnik na brzuchu i błędnie pokazywał wynik.

- Z lektury opinii biegłych wynika, że ewentualne moderowanie tej dokumentacji medycznej nie miało znaczenia do opinii karno-prawnej zdarzenia – odpowiada prokurator Bar.

Rodzice Łucji złożyli zażalenie w tej sprawie, gdyż jak twierdzą, takiej oceny porodu dokonał zespół biegłych, z których żaden nie posiada specjalizacji patomorfologa, czyli takiej, która uprawnia do oceny badania histopatologicznego.

- Opinia, która została opracowana przez instytucję łódzką, została uznana za miarodajną, za wszechstronnie odnoszącą się do materiału dowodowego. Zapatrywania z tej opinii zostały uznane za wiarygodne. Stąd prokurator oparł się na tym dowodzie – mówi Stanisław Bar. I dodaje: - Biegli wykazali, że stan dziewczynki jest konsekwencją wielodniowego, długotrwałego okresu niedotlenienie dziecka, na które złożyło się owinięcie dziecka pępowiną, zawały, do których dochodziło w łożysku, a także stan zapalny błon płodowych. Te wszystkie czynniki skutkowały niedotlenieniem dziecka, co potwierdzają wyniki badania krwi dziecka po urodzeniu. Stwierdzono w nich wysoką kwasowość, co dowodzi, że proces niedotlenienia był rozłożony w czasie, a nie powstał tylko około porodu.

- W mojej ocenie mamy tu do czynienia z błędem organizacyjnym. Uchybienia występowały na poszczególnych etapach porodu, w przeciągu wielu godzin – komentuje Paweł Grzesiewski.

Rodzice Łucji z nadzieję czekają na rozpatrzenie zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa przez prokuraturę, które odbędzie się kędzierzyńskim sądzie 17 grudnia.

- Najbardziej boli to, że po tym wszystkim ten lekarz dostał awans, został ordynatorem i prawdopodobnie nie poniesie konsekwencji za zmarnowanie Łucji życia i za to, że my całe życie będziemy cierpieć – zaznacza ojciec Łucji.

Cały materiał na stronie programu "Uwaga! TVN".

Zobacz także:

Autor: Izabela Dorf

Źródło: Uwaga! TVN

Źródło zdjęcia głównego: Uwaga! TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Nietypowy prezent urodzinowy dla Doroty Wellman

Nietypowy prezent urodzinowy dla Doroty Wellman

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D
Materiał promocyjny

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Julia Wieniawa i Marcin Prokop debiutują w roli jurorów

Julia Wieniawa i Marcin Prokop debiutują w roli jurorów

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
Materiał promocyjny

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania
Materiał promocyjny

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
Materiał promocyjny

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w  HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg
Materiał promocyjny

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas