Co jeszcze działo się w czwartek, 18 stycznia 2024 roku?
Serhii Sydorenko ma 55 lat i zaczyna nowe życie.
"Zacząłem drugie życie".
Polscy chirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu przeprowadzili udaną operację resekcji wątroby u Pana Andrzeja. Wykorzystali przy tym specjalistyczną aparaturę z Hiszpanii.
"Kluczowy jest czas".
Choć ma dopiero 36 lat, to w jego piersi bije już trzecie serce. Dwa przeszczepy u jednego pacjenta zdarzają się niezwykle rzadko. Tak jednak było w przypadku Marcina Draba. Lekarze dwukrotnie zrobili wszystko, co było w ich mocy, aby uratować pacjentowi życie. W domu czekały na niego kochające dzieci i żona.
Łucja Kornak miała urodzić się zdrowa, ale po przyjściu na świat otrzymała zero punktów w skali Apgar. Minęły cztery lata, a dziewczynka nie chodzi, nie mówi, a nawet samodzielnie nie je. Rodzice chcieli, aby sprawie przyjrzała się prokuratura. Niestety śledztwo zostało umorzone, ponieważ uznano, że za stan dziecka nikt nie ponosi odpowiedzialności.
Pomimo podwyżek dla medyków w publicznej ochronie zdrowia, ci nie chcą zostać w szpitalach. Masowo składają rezygnację, wolą pracować prywatnie. Oznacza to, że oddziały zostają bez wykwalifikowanej kadry. Czwarta fala koronawirusa może być więc znacznie bardziej dotkliwa.
Pod koniec maja w Kongo doszło do erupcji wulkanu. Osoby, które mieszkały w jego pobliżu, musiały w jednej chwili porzucić swoje domy i uciekać, aby uratować życie. Cześć z nich ucierpiało i wymaga pomocy medycznej. Niestety dostęp do lekarzy w tej części świata jest niezwykle trudny. Dr Bartłomiej Osadnik postanowił tam pojechać i nieść wsparcie potrzebującym. O sytuacji panującej w tamtejszych szpitalach opowiedział w Dzień Dobry TVN
Do tej pory polscy pacjenci z niedorozwojem kości udowej mogli przejść kompleksową operację w Stanach Zjednoczonych, w klinice doktora Paley’a. Teraz już nie muszą jechać tak daleko. A to dzięki lekarzom z Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala im. W. Degi w Poznaniu, którzy wykonali pierwszą w Polsce operację „super biodro/super kolano”. Na naszych kanapach zasiedli lekarze, którzy wykonali ten zabieg: dr n. med. Milud Shadi, dr n. med. Michał Walczak i dr n. med. Paweł Koczewski. Gratulujemy! Na czym polega ta nowatorska metoda? Dlaczego, by wykonywać zabieg w Polsce, musieli sami zainwestować w swoją edukację? Czy poznańska klinika to jedyne miejsce, gdzie będzie wykonywany tego typu zabieg? Ilu jest w Polsce pacjentów oczekujących na operację wydłużenia kończyny?