Zakaz ślubów z osobami poniżej 18. roku życia. Ukarani mogą zostać nawet goście

obrączki
Sierra Leone zakazuje ślubów z osobami niepełnoletnimi
Źródło: Lisa Schaetzle/Getty Images
Małżeństwa z osobami nieletnimi w Sierra Leone są już nielegalne. Prezydent tego kraju Julius Maada Bio podpisał we wtorek, 2 lipca, rozporządzenie, które zakazuje tego rodzaju praktyk. Za złamanie prawa grozi więzienie. Co więcej, ukarani mogą zostać również goście, którzy pojawią się na ślubie z osobą niepełnoletnią.
Izabela Rak, Jolanta Zmarzlik
Jak reagować na przemoc?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Sierra Leone zakazuje małżeństw z nieletnimi

Na mocy podpisanej przez prezydent Sierra Leone Juliusa Maada Bio ustawy zawarcie związku małżeńskiego z dziewczynką poniżej 18. roku życia, będzie nielegalne. Osoba, która złamie przepisy, może trafić do więzienia nawet na 15 lat, będzie musiała też zapłacić grzywnę. Kary finansowe mogą zostać nałożone również na rodziców panien młodych oraz gości weselnych. Na mocy nowego prawa, kobiety, które stanęły na ślubnym kobiercu przed ukończeniem 18. roku życia, mogą ubiegać się o odszkodowanie.

Ze względu na to, że małżonka Juliusa Maada Bio, Fatima Bio od lat angażuje się w walkę na rzecz praw kobiet, podpisanie dokumentu odbyło się z wielką pompą. Wydarzenie było relacjonowane w telewizji. Podczas składania podpisu prezydent określił nowe prawo mianem "osiągnięcia, które zdefiniuje jego rządy". Dodał, że "chce zbudować Sierra Leone, w którym kobiety mają równą szansę do osiągnięcia pełni swojego potencjału". - Zawsze wierzyłem, że przyszłość Sierra Leone należy do kobiet - tłumaczył polityk.

Amerykańskie Biuro ds. Afryki w poście zamieszczonym na portalu X napisało, że uchwalone właśnie przepisy to kamienie milowe, które nie tylko chronią dziewczynki, ale i promują prawa człowieka.

Sierra Leone. Ile dziewczynek zmuszanych jest do ślubu?

Z danych przedstawionych przez BBC wynika, że zmuszanie dziewczynek do ślubu było w Sierra Leone powszechną praktyką. Szacuje się, że nawet 1/3 wszystkich panien młodych w dniu ceremonii nie miała ukończonych 18. lat.

Natomiast według UNICEF tylko w 2017 roku za mąż wydano 800 tysięcy dziewczynek. Niemal połowa nie miała jeszcze 15 lat.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie TVN24 BiŚ.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: jdw//am/Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN24 BiŚ

Źródło zdjęcia głównego: Lisa Schaetzle/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości