- Kim jest Magdalena Dygała?
- Jakie metody nauczania preferuje Magdalena Dygała?
- Co to jest Nauczycielski Nobel?
Kim jest Magdalena Dygała z Radomia?
Magdalena Dygała to anglistka z Radomia, która jest nauczycielką angielskiego od 20 lat, a w liceum w Radomiu pracuje od 15 lat. Pani Magdalena mówi otwarcie, że nie od początku miała dobre podejście do nauczania dzieci. Na początku realizowała sam program - po udziale w licznych wyjazdach i konferencjach, przekonała się, że w nauczaniu angielskiego liczy się przede wszystkim kreatywne przekazywanie wiedzy i przygotowanie uczniów do posługiwania się angielskim w życiu codziennym. Pani Magdalena angażuje się w dodatkowe projekty międzynarodowe, dzięki którym jej uczniowie mają szansę pracować z dziećmi z Brazylii, Tajwanu czy Alaski. Co jeszcze robi w szkole? W klasie postawiła słoik uprzejmości - uczniowie piszą – oczywiście po angielsku – o dobrych uczynkach. Nauczycielka raz w tygodniu sprawdza prace domowe - zawsze we wtorki.
Trzeba poznać każdego z uczniów. Spojrzeć na niego przede wszystkim jako człowieka a nie tylko kogoś, komu musimy przekazać wiedzę - twierdzi pani Magdalena.
Pani Magdalena znalazła się w finale Światowej Nagrody Nauczycielskiej, pokonując ponad 10 tysięcy kandydatów. Ma szanse na zdobycie miliona dolarów. Jak to się stało, że wzięła udział w konkursie? Do zgłoszenia się namówiła ją nauczycielka z Ukrainy, którą poznała na konkursie w Oksfordzie.
Co to jest Nauczycielski Nobel?
Nauczycielski Nobel , a dokładniej Światowa Nagroda Nauczycielska została ustanowiona przez fundację dobroczynną działającą na rzecz edukacji - Varkey Foundation. Nagroda jest przyznawana już od pięciu lat, aby wyróżnić wyjątkowych nauczycieli, którzy przyczyniają się do zmieniania swojej profesji - udowadniają, że szkoła nie musi być tylko koszmarem dla dzieci, a przyjemnością i czymś, co przyda się w przyszłości. Już od pięciu lat celem przyznawania Nauczycielskiego Nobla jest zainspirowanie milionów nauczycieli na całym świecie, podkreślenie ich ważnej roli dla przyszłych pokoleń oraz pokazanie, że szkoła to coś więcej.
Zwycięzcę poznamy 24 marca 2019 r. w czasie Global & Education Skills Forum w Dubaju.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN