Jak rozmawiać z dzieckiem o patriotyzmie? Jak zarazić je miłością do historii?

W czwartek obchodziliśmy 75. rocznicę Powstania Warszawskiego. W związku z tą ważną datą postanowiliśmy sprawdzić, co dzieci wiedzą o powstaniu i czy lubią historię. Na te pytania odpowiedziała Ewa Jałochowska, autorka książki "Smutek mamuta" razem ze swoim synem Jędrkiem.

Zobacz też: 

Wzruszająca historia Miszy, który uczył się polskiego z bajek. Teraz trafił do Polski, by walczyć o dawne życie

Ewa Jałochowska i jej syn stworzyli książkę "Smutek mamuta"

W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy Ewę Jałochowską, historyk sztuki, pisarkę, autorkę książki „Smutek mamuta” oraz jej syna Jędrzeja Jałochowskiego, autora rysunków w książce „Smutek mamuta”.

Czy Jędrek rozmawia z mamą o historii? Czy rozmowa z dzieckiem o patriotyzmie od najmłodszych lat jest ważna? 

"Smutek mamuta" - o czym jest książka?

"Smutek mamuta" jest książką marzeniem, bo powstała z tęsknoty za lepszym i mądrzejszym światem. Takim, który nie tylko akceptuje różnorodność, lecz także ją poznaje, czyni z niej wartość i przewodnika. Jest zaproszeniem do ogniska, przy którym w dawnych czasach siadali nasi przodkowie i opowiadali sobie historie. Te małe, codzienne, ale i te większe. Historie o wojownikach, o potworach, strachu, nadziei, początku i końcu, czyli o tym, z czym człowiek mierzy się do dziś. Z tych historii i ich wspólnego przeżywania powstały kiedyś mity.

Dzisiaj, gdy świat stał się jeden, dawne ognisko znacznie się powiększyło. Mamy okazję usiąść przy nim wszyscy i podzielić się opowieściami rodziców i dziadków, poznać nowe i pokochać łączącą nas różnorodność.

Jędrek i jego mama już przy nim siedzą, rozmawiają o tradycjach i religiach świata, niektórych bardzo starych, jak opowieści Sumerów, Żydów, Persów, poprzez wierzenia chińskie i japońskie, baśnie syberyjskie, Innuitów, muzułmanów, Indian, a nawet Słowian. Nie jest to jednak zwykła rozmowa. Dawne opowieści budzą się. Baśń ożywa. Wychodzą z niej owady giganty, hinduskie potwory, a nawet sam twórca psychoanalizy, Zygmunt Freud. Magia działa.

Więcej: 

Historyk: „Jedynie 10-15 proc. Powstańców miało broń, a połowa z nich nie miała żadnego doświadczenia w walce” – live DDTVN

Zbiórka Filipa Chajzera - Siepomaga Bohaterom. Dlaczego pomagamy Powstańcom?

Filip Chajzer zaangażował się w pomoc Powstańcom. Chajzer jest pomysłodawcą akcji Siepomaga Bohaterom.

Najwyższy czas wielkie słowa i piękne symbole zamienić w czyn. Nawet jeśli będzie on małym gestem. Ciągle żyją wśród nas bohaterzy, którzy dla miasta, które kocham, poświęcili wszystko. Oddajmy im hołd praktyczną pomocą - zbierzmy pieniądze na leki, czynsz, zakupy.

Jak Filip Chajzer wpadł na pomysł akcji?

Bluza z patriotycznym nadrukiem to wydatek ok. 100 zł, te same pieniądze w portfelu żołnierza Armii Krajowej to często jego być albo nie być. Ja wybieram: być, szanować, pomagać. Wszystko zaczęło się w lipcu 2016 roku kiedy internet obiegło zdjęcie dramatycznego listu napisanego przez uczestniczkę Powstania. Autorka, która gotowała Powstańcom posiłki i opatrywała rannych, prosiła firmę energetyczną o umorzenie długu, a dobrych ludzi o pomoc. Nie miała pieniędzy na spłatę rachunków. Wtedy pomyślałem, że tak być nie może. Ludzie, którzy walczyli o moje miasto i kraj nie mogą żyć dziś w warunkach urągających ludzkiej godności. Nie zgadzam się na to.

Pieniądze z akcji przeznaczone zostaną na: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Powstańców Warszawskich. Zadaniem związków będzie przekazanie pieniędzy wszystkim uczestnikom Powstania Warszawskiego, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

Chcesz pomóc Powstańcom? >>> TUTAJ <<< znajdziesz więcej informacji na temat akcji Filipa Chajzera

Zobacz film: Ostatni świadkowie walczącej Warszawy, źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Filip Yak

podziel się:

Pozostałe wiadomości