Wdowa po Janie Lityńskim wspomina dzień śmierci męża. "Pani prokurator zaczęła płakać ze mną"

Elżbieta Bogucka
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zmarł w lodowatej wodzie ratując ukochanego psa
Zmarł w lodowatej wodzie ratując ukochanego psa
Odeszli w tym roku…
Odeszli w tym roku…
Kamil Durczok nie żyje
Kamil Durczok nie żyje
Wiesław Gołas - wspomnienie
Wiesław Gołas - wspomnienie
Wspomnienie Krzysztofa Krawczyka
Wspomnienie Krzysztofa Krawczyka
Jan Lityński, były działacz opozycji w PRL, utonął rok temu w Narwi. Do tragedii doszło, gdy próbował ratować psa, pod którym załamał się lód. Dorota Wellman odwiedziła jego żonę, Elżbietę Bogucką.

Elżbieta Bogucka o śmierci Jana Lityńskiego

Rok temu Jan Lityński wybrał się na spacer nad rzekę z żoną i psem. Gdy zwierzę zaczęło tonąć w Narwi, próbował je ratować. Niestety sam wpadł pod lód.

- To miejsce, gdzie regularnie chodziliśmy wiosną i latem. W pewnym momencie Fryderyk wszedł na lód, który się pod nim załamał. I Janek pobiegł. Ja zostałam, a Fryderyk sam wyszedł. Pod Jankiem załamał się lód. Zaczął krzyczeć, że tonie, to była kwestia sekund. Biegłam do niego i ściągnęłam kurtkę, bo chciałam mu podać. Zobaczyłam, jaka to była głębia. Ja nie dostałam hipotermii, a Janek dostał. Wyszłam cudem z tej wody, wiedziałam, że Janek nie żyje. Zaczęłam wyć, krzyczeć, nie wiedziałam co mam robić - wspominała wdowa po Lityńskim.

- Kiedy znaleźli go, Janek wyglądał tak, jak się pożegnaliśmy. To było trudne bardzo. Pani prokurator zaczęła płakać ze mną. Powiedziała, że to jest jej bohater - dodała.

Kim był Jan Lityński, działacz opozycji PRL?

Jan Lityński urodził się w 1946 r. Był organizatorem i uczestnikiem studenckich wystąpień w marcu 1968 r., za co został skazany na 2,5 roku więzienia. Pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy.

W 1976 r. był współzałożycielem "Biuletynu Informacyjnego", pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. Był wielokrotnie aresztowany. W 1977 r. był współredaktorem "Robotnika", niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Należał do KSS "KOR", był współpracownikiem Biura Interwencyjnego KSS "KOR" i "Krytyki" (członek redakcji).

W 1980 r. doradca władz NSZZ "Solidarność". Był autorem uchwalonego przez I Zjazd "Solidarności" Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej. W 1981 r. w stanie wojennym był internowany, a następnie aresztowany. Po ucieczce z przepustki z więzienia od 1984 r. w solidarnościowym podziemiu, członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ "S", Region Mazowsze. W 1989 r. uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Wybrany do Sejmu RP w 1989 z woj. wałbrzyskiego.

W latach 1989-2001 był posłem na Sejm, m.in. przewodniczącym Komisji Polityki Społecznej i Komisji Służb Specjalnych. Od 1990 r. w ROAD, następnie w UD i UW (wiceprzewodniczący). W latach 2008-2010 doradca PLL LOT do spraw społecznych, mediator sporów. W latach 2010–2015 był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi.

Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!