Gorące tematy

Czy matura i egzamin ósmoklasisty odbędą się zgodnie z planem? Sprawdź, jakie scenariusze są rozpatrywane

Gorące tematy

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego egzaminy ósmoklasistów miały zostać przeprowadzone 21-23 kwietnia, natomiast matury - od 4 do 22 maja. Uczniowie przygotowywali się do nich przez cały rok. Ich stres potęguje fakt, że wciąż nie wiadomo, czy egzaminy odbędą się terminowo. Dowiedz się, jakie są możliwe scenariusze.

Mimo że terminy matur i egzaminów ósmoklasisty coraz bliżej, wciąż nie wiadomo czy i w jakiej formie się odbędą. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie podjęło dotychczas ostatecznej decyzji w tej sprawie. Niepewność potęguje stres i obawy uczniów, którzy nie wiedzą, na co powinni się przygotować.

Egzaminy ośmioklasistów i matury - cztery możliwe scenariusze:

  • Czarny scenariusz – przerwa w zajęciach szkolnych zostanie przedłużona i nie dojdzie do ogłoszenia terminów egzaminów.
  • Egzaminy odbędą się w późniejszych terminach.

Ta propozycja ma wiele wariantów. Jednym z nich jest przesunięcie egzaminów maturalnych na wrzesień, co wiązałoby się ze zmianą zasad rekrutacji na uczelnie wyższe.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich podjęła decyzję, że nie ma problemu z przesunięciem rekrutacji. Oni oczywiście marzą, żeby matura odbyła się gdzieś w okolicach lipca, wtedy ta rekrutacja nie będzie bardzo przesunięta, ale nawet matura we wrześniu sprawi, że odrobinkę przesuwamy rok szkolny. Zaczynamy nie pierwszego października, tylko np. 2-3 tygodnie później i wszyscy ze wszystkim zdążą. Oczywiście to nie będzie komfortowe, ale jest możliwe

– wyjaśniła Justyna Suchecka , dziennikarka TVN24.

Jak stwierdziła, obecna sytuacja ósmoklasistów jest paradoksalnie nieco łatwiejsza. Scenariusz, w którym system rekrutacyjny pomija egzamin ósmoklasisty i skupia się na ocenach z całego roku, jest zdecydowanie bardziej możliwy.

Do tej pory wewnętrzne egzaminy prowadziły tylko szkoły niepubliczne, prywatne. Każde publiczne liceum, nawet to najlepsze, najbardziej oblegane musiało rekrutować na podstawie egzaminu ósmoklasisty i ono nie miało wyjścia

– zauważyła dziennikarka.

  • Ogólnopolskie egzaminy ósmoklasisty nie odbędą się, a licea będą mogły zadecydować o przeprowadzeniu ich latem w ramach wewnętrznej rekrutacji.

Można by wykorzystać egzamin ósmoklasisty, który nie tylko jest gotowy, ale jest już wydrukowany. Byłoby to dużo bardziej sprawiedliwe, bo teraz uczeń, który nie dostałby się do swojego liceum marzeń, byłby w poważnych tarapatach, rekrutacja by się bardzo komplikowała. Gdyby we wszystkich liceach był ten sam test, to byłoby to troszeczkę łatwiej przeprowadzić

– powiedziała Justyna Suchecka.

  • Zmiana kolejności egzaminów - najpierw odbyłyby się matury, potem egzaminy na koniec podstawówki.

ZOBACZ: Wciąż nie wiadomo, jak przebiegną tegoroczne egzaminy maturalne i ósmoklasisty. Dowiedz się jakie są związane z nimi nadzieje i obawy uczniów.

Inicjatywy uczniowskie

Ze względu na panującą sytuację, a także towarzyszącą jej niepewność, powstało co najmniej kilka inicjatyw uczniowskich, zwłaszcza wśród maturzystów. W związku z egzaminacyjnym chaosem powstała petycja do premiera Morawieckiego domagająca się jasnego stanowiska w sprawie matur. Jeden z uczniów zapowiedział pozew przeciwko Ministerstwu Edukacji Narodowej, a inny zapoczątkował akcję publikowania zdjęć w maseczkach ochronnych, goglach i rękawiczkach z podpisem „Mój zestaw maturalny 2020”.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player .

Zobacz też:

Szkoły zamknięte z powodu koronawirusa. Czy egzamin ósmoklasisty i matura zostaną przełożone?

Międzynarodowa matura odwołana z powodu pandemii koronawirusa

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości