Zwierzęta

Jak rozpoznać, że zwierzę jest chore? Weterynarz obala mity

Zwierzęta

Aktualizacja:

Zwierzę nie powie, że go boli głowa. Jak zatem możemy rozpoznać, że naszemu pupilowi coś dolega? Agnieszka Leżańska, lekarz weterynarii powiedziała, na co warto zwrócić uwagę. Obaliła też powielane przez właścicieli mity.

Jak zwierzę sygnalizuje, że coś go boli?

Każde zwierzę, tak jak człowiek, inaczej przechodzi chorobę. Inne objawy będą u jamników, inne u buldogów, a jeszcze inne u kotów. Ale są objawy niezależnie od rasy i nie wolno ich zignorować.

- Na pewno możemy zwracać uwagę na takie charakterystyczne rzeczy – wspólne w jakiś sposób. Niepokój, brak apetytu, zmiana w zachowaniu . Myślę, że każdy właściciel zna swoje zwierzę i potrafi mniej więcej powiedzieć, co jest dla niego prawidłowe. Myślę, że wychwyci jak jest coś dziwnego - stwierdziła Agnieszka Leżańska, lekarz weterynarii.

Mity o chorobach zwierząt

Na temat zwierzaków pojawiło się wiele mitów. Np. że koty są złośliwe, dlatego załatwiają się poza kuwetą, a pies, który ma mokry nos - jest zdrowy. Okazuje się, że mogą wyrządzić krzywdę, bo być może bagatelizujemy chorobę.

- Nie lubię tego mitu o kociej złośliwości. Zazwyczaj to objaw choroby – zapalenia dolnych dróg moczowych . Kot odczuwa bolesność pęcherza, czuje dyskomfort, potrzebuje częściej oddawać mocz i zwyczajnie w świecie nie zdąży dobiec do tej toalety. I nie ma nic wspólnego z żadną złośliwością - wyjaśniła weterynarz.

A jak jest z zimnym i wilgotnym nosem u psa?

- Najczęściej tak jest, że pies ma zimny i mokry nos. Niemniej jednak absolutnie nie możemy się tym kierować. W praktyce już wielokrotnie widziałam, że zwierzę chore wciąż miało zimny i mokry nos. Jeżeli zwierzę gorączkuje, może tak się zdarzyć, że ten nos jest ciepły i suchy, ale proszę się do tego nie przywiązywać - tłumaczyła Agnieszka Leżańska w Dzień Dobry TVN.

Lekarka zwróciła również uwagę, że chore zwierzaki podczas snu będą niespokojne. Będą się wierciły, budziły, wstawały. Wówczas warto zaczerpnąć opinii weterynarza. Podobnie, gdy zwierzę przestało jeść, pić lub wręcz odwrotnie - za dużo spożywa wody.

- Gdy zwierzęta zaczynają pić więcej wody, to może świadczyć o cukrzycy - ostrzegła ekspertka.

W dobie pandemii weterynarze także udzielają teleporad. Agnieszka Leżańska nie jest jednak zwolenniczką tej metody. Przecież pies nie powie jej przez telefon, co go boli, a właściciel może nie wiedzieć. Dlatego gdy zobaczymy u naszego pupila niepokojący objaw, lepiej umówić się na wizytę w klinice.

Zobacz też:

Piękny balkon jesienią. Jakie rośliny wybrać o tej porze roku?

Jeździ rowerem po Europie, by promować swoje miasto. "Zapraszam do Bydgoszczy"

Jak uczyć się z dzieckiem w domu? MEN przygotowało poradnik dla rodziców

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości