Zwierzęta

Kołnierz pooperacyjny dla psa – do czego służy i jaki wybrać?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Pies w kołnierzu pooperacyjnym u weterynarza

Każdy kierujący się troską właściciel psa po zabiegu czy operacji zwierzęcia powinien zrobić wszystko, aby pupil jak najszybciej wrócił do zdrowia. Pomocny w tym będzie kołnierz dla psa, który ochroni rany pooperacyjne lub szwy przed wylizywaniem i gryzieniem psa. Warto wybrać model, który będzie zarówno wygodny dla psa, jak i funkcjonalny.

Kołnierze ochronne dla psów nie są zbyt wygodne. Mogą krępować ruchy, ocierać i podrażniać skórę szyi lub utrudniać widoczność. Są jednak niezbędnym zabezpieczeniem ran i zmienionych chorobowo miejsc, dzięki czemu zmiany te lepiej się leczą.

Kołnierz dla psa

Kołnierz dla psa pełni ważną funkcję, gdyż chroni zwierzę po operacji. Ze względu na to, że przypomina część garderoby z XVI-wiecznej Anglii, bywa nazywany kołnierzem elżbietańskim. Psy nie czują się w nich zbyt dobrze, gdyż nie są za wygodne i krępują ich ruchy, jednak dla dobra zwierzęcia warto go założyć po zabiegu czy operacji.

Kołnierz ochronny dla psa służy do zabezpieczania miejsc chorobowo zmienionych lub opatrzonych szwami. Zakładany na szyję zwierzęcia, utrudnia mu dostęp do rany, a w rezultacie uniemożliwia jej lizanie i gryzienie, co mogłoby spowolnić proces gojenia. Pies w kołnierzu nie rozerwie szwów i nie wyliże maści leczniczych, które pokrywają chore miejsca na jego ciele. Kołnierz pooperacyjny dla psa zazwyczaj zapewniany jest przez lecznicę weterynaryjną po poważnym zabiegu. Dzięki niemu zwierzę szybciej dochodzi do siebie po operacji. Zabezpieczenie to również jest zalecane w przypadku psów alergików ze skórnym podrażnieniem lub zwierząt, które ze względu na zaburzenia behawioralne nadmiernie wylizują sierść lub gryzą się.

Warto wiedzieć, że dobierając kołnierz dla psa, należy wziąć pod uwagę obwód szyi czworonoga i długość jego pyska. Nie bez znaczenia będzie również umiejscowienie rany, którą kołnierz ma chronić. W przypadku rany w okolicy głowy, należy wybrać kołnierz odpowiednio długi, który zablokuje dotarcie do niej łapą i uniemożliwi drapanie. Kiedy zranione są łapy lub palce psa, należy je zabezpieczyć bardzo dużym i sztywnym kołnierzem, który skutecznie unieruchomi szyję zwierzęcia. Krótki i zdecydowanie wygodniejszy dla psa kołnierz wystarczy, jeśli rany zlokalizowane są w okolicach brzucha i klatki piersiowej. Na rynku dostępne są miękkie kołnierze z tkaniny, wersje dmuchane i plastikowe. Wybierając jeden z nich, należy sugerować się komfortem zwierzęcia i skutecznością kołnierza.

Czy domowe zwierzęta wyczuwają choroby?

Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarzDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Miękki kołnierz dla psa

Miękki kołnierz dla psa stworzony z materiału wypełnionego elastyczną pianką to wygodna forma zabezpieczenia ran. Jest lekki, miękki w dotyku i przez to nie podrażnia skóry zwierzęcia. Wygodny, elastyczny kołnierz nie utrudnia przemieszczania się, a także jedzenia i picia. W takim kołnierzu również komfortowo się zwierzęciu śpi i leży. Miękki kołnierz ochronny niestety ma jedną wadę – zmniejsza pole widzenia psa.

Kołnierz dmuchany dla psa

Kołnierz dmuchany dla psa ma zazwyczaj formę oponki wypełnionej powietrzem. Taka okrągła poduszka przyjemnie otula szyję zwierzęcia i jest przez to rozwiązaniem najwygodniejszym. Pies w dmuchanym kołnierzu może swobodnie pić i jeść, wygodnie leżeć i spać. Dmuchany kołnierz dla psa nie ogranicza też zwierzęciu pola widzenia. Zabezpieczenie jest bardzo miękkie, skóra czworonoga nie zostanie więc podrażniona. Kołnierz w formie dmuchanej oponki sprawdzi się w przypadku ran na brzuchu czy plecach, ale ze względu na mały rozmiar nie spełni oczekiwań, jeśli chorobowo zmienione miejsca ulokowane są na łapach lub w okolicy ogona.

Tradycyjny kołnierz plastikowy

Plastikowe kołnierze ochronne dla psa to najprostszy i najtańszy sposób na zabezpieczenie miejsc chorych na ciele zwierzęcia. Są one również lekkie, łatwe w czyszczeniu i wytrzymałe. Tuba z tworzyw sztucznych nie jest jednak rozwiązaniem najwygodniejszym. Taki kołnierz założony na szyję psa może podrażniać skórę, dlatego ważne, by plastikowy model kołnierza zakończony był kawałkiem materiału, który ochroni skórę szyi. Ten typ zabezpieczenia ogranicza widoczność i słyszalność zwierzęciu, sprawia również, że pies ma trudności z jedzeniem i piciem. Duży rozmiar plastikowego kołnierza sprawia, że pies obija się o meble i ściany. Należy pamiętać, że tradycyjny plastikowy kołnierz, mimo że mało wygodny dla psa, jest dobrym zabezpieczeniem. Jeśli jednak można wybrać inny model, warto założyć psu kołnierz bardziej miękki i elastyczny.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Monty Rakusen/Getty Images

Pozostałe wiadomości