Jak rozpoznać i wyleczyć ropomacicze? Jaka jest przyczyna choroby?

Autor:
Adrian
Adamczyk
Smutny pies u weterynarza

Ropomacicze jest bardzo częstą chorobą, która dotyka niesterylizowane suki. Razem z przewlekłym zapaleniem błony śluzowej macicy i torbielowatym rozrostem gruczołów endometrium wchodzi w skład zespołu chorobowego EPC (endometritis–pyometra-complex). Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy choroby i jak leczyć ropomacicze.

Ropomacicze, mimo że dotyka układ rozrodczy psa, może mieć wpływ na funkcjonowanie jego całego organizmu.

Ropomacicze u psa – przyczyny

Ropomacicze, jak sama nazwa wskazuje, to dolegliwość atakująca macicę psa. Dlatego tak ważne jest sterylizowanie suczek, u których nie planujemy rozrodu. Mitem jest, że każda suka powinna chociaż raz mieć potomstwo, dlatego można wykonać ten zabieg u nieródek – im szybciej zostanie wykonany, tym lepiej, ponieważ wraz z wiekiem psa rośnie prawdopodobieństwo zachorowania na ropomacicze.

Aby wyjaśnić, czym jest ta choroba, niezbędne jest przedstawienie faz cyklu u suk:

 1. 1proestrus – znaczne zwiększenie koncentracji estrogenów, zachodzą zmiany w obrębie narządów płciowych, suka jest atrakcyjna dla samców, ale nie daje się pokryć – trwa około 9 dni;
 2. 2estrus – chęć krycia u suki – trwa 9 dni;
 3. 3diestrus (metestrus) – ponowny brak akceptacji samca, okres silnych zmian hormonalnych, podczas którego istnieje największe ryzyko rozwinięcia się ropomacicza – trwa 2 miesiące;
 4. 4anestrus – tzw. spokój płciowy – trwa około 4 miesięcy.

Pod koniec rui lub na początku trzeciej fazy cyklu dochodzi do zakażenia macicy (bakterie, np. E. coli, dostają się do wewnątrz głównie poprzez pochwę suki). Dodatkowo chorobie sprzyja przedłużone działanie estrogenów (powoduje rozrost gruczołów błony śluzowej macicy, i szyjka macicy jest dłużej otwarta) w połączeniu z oddziaływaniem wysokiego poziomu progesteronu (zwiększona czynność wydzielnicza gruczołów endometrium).

Gruczoły błony śluzowej macicy produkują wydzielinę śluzową. Jest ona pożywką dla bakterii. Połączenie tych czynników wywołuje chorobę – ropomacicze. Nie bez znaczenia jest obniżona odporność psa w tej fazie cyklu.

Znacznie zwiększone ryzyko zachorowania na ropomacicze mają suczki, u których stosowana jest antykoncepcja hormonalna.

Ropomacicze – objawy

Wyróżniamy dwa rodzaje ropomacicza – otwarte i zamknięte. Wynika to ze zmian w obrębie ujścia szyjki macicy. To właśnie od typu choroby zależą w głównej mierze jej objawy.

Jeżeli występuje otwarte ropomacicze u psa, objawy są oczywiste i łatwe do rozpoznania. Wszystko dlatego, że jednym z nich jest wypływający z pochwy psa ropny śluz o bardzo intensywnym zapachu. W przypadku zamkniętego ropomacicza objawy ropomacicza pojawiają się w miarę postępowania zatrucia organizmu. Można zauważyć powiększający się brzuch psa i poszerzanie się powłok brzusznych. Wszystko dlatego, że ropa gromadzi się w macicy i nie ma drogi ujścia. Jest to groźniejsze dla zdrowia i życia czworonoga, ponieważ przepełniona macica może pęknąć, doprowadzając do zapalenia otrzewnej.

Inne objawy ropomacicza u psa to:

 • brak apetytu,
 • apatia,
 • wzmożone pragnienie,
 • częstomocz,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • bolesność jamy brzusznej,
 • przyspieszony oddech,
 • wzrost tętna.

Należy uważnie obserwować suczkę po zakończonej cieczce, ponieważ objawy choroby najczęściej pojawiają się między 4. a 10. tygodniem po jej zakończeniu.

Leczenie ropomacicza

Diagnoza stawiana jest na podstawie USG (pozwala najszybciej zobaczyć rozwijającą się chorobę) oraz badań morfologicznych. Leczenie ropomacicza przyjmuje dwojaką formę – może być farmakologiczne lub operacyjne. Zależy to w dużej mierze od rodzaju choroby, na którą zachorował pies.

Leczenie farmakologiczne ropomacicza

Leczenie farmakologiczne można zastosować u młodych suk z ropomaciczem otwartym. Polega na przyjmowaniu przez suczkę środków hormonalnych i antybiotyków. Po zakończonej kuracji suka powinna być pokryta w pierwszej cieczce. Nie zapobiega to jednak w 100% nawrotom ropomacicza.

Leczenie operacyjne ropomacicza

Leczeniem zalecanym, szczególnie przy formie zamkniętej ropomacicza u suczki, jest zabieg operacyjny polegający na usunięciu jajników oraz macicy wraz z zawartością. Metoda ta daje stuprocentową gwarancję braku nawrotów choroby. Tego typu zabieg nie może być przeprowadzony u psów bardzo wycieńczonych chorobą, odwodnionych, oraz tych z zaburzeniami w działaniu innych narządów. Dlatego przed zabiegiem najpierw należy ustabilizować stan kliniczny zwierzęcia. Gdy zostało zdiagnozowane ropomacicze, koszt leczenia z operacją może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Ropomacicze – opieka po operacji, ogólne informacje

Pies po operacji ropomacicza, tak jak po każdym innym zabiegu, potrzebuje ciepła, ciszy i spokoju. Należy zastosować się do zaleceń lekarza weterynarii, który wykonywał zabieg, aby uniknąć powikłań. W wielu przypadkach przed zabiegiem wskazana jest antybiotykoterapia, płynoterapia i zwalczanie objawów, które zostały wywołane przez ropomacicze. Bardzo często można zabrać zwierzę do domu już po kilku godzinach od przeprowadzenia operacji. Najważniejsze jest, aby przestrzegać 12-godzinnej głodówki (jedzenie może nasilić wymioty po narkozie).

Pies po zabiegu może być apatyczny i osłabiony. Po kilkunastu godzinach powinien zacząć wracać do formy. Z reguły szwy można usunąć po 10 dniach – bardzo ważne jest, aby przez ten czas nie ściągać suce kołnierza lub kubraczka, który zapobiega lizaniu świeżej rany. Nie należy go także zmniejszać – dobry lekarz weterynarii wybierze odpowiedni rozmiar. Tak jak po każdym zabiegu, należy ograniczyć wysiłek psa przez około 2 tygodnie.

Skutki nieleczonego ropomacicza u suczki

Nieleczone ropomacicze u psa może przynieść poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak:

 • sepsa,
 • zatrucie toksynami bakteryjnymi,
 • zapalenie otrzewnej,
 • śmierć.

Choroba ta nie powinna być pod żadnym pozorem bagatelizowana.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: AJ_Watt/Getty Images